tel.: 02/50 200 200 | e-mail: jaga@jaga.sk
ASB_2015_01-02_v350ASB > architektúra | stavebníctvo | biznis
Kúpiť toto číslo               PREDPLATNÉ               Archív vydaní               E-verzie časopisov

Pôvodne sme chceli chytiť ešte čerstvú šancu za pačesy a priniesť do novoročného čísla rozhovor s novým bratislavským primátorom. Redaktor mieni, realita mení, na magistráte majú aktuálne práce vyše hlavy. Hasia totiž problémy súvisiace s výstavbou Starého mosta a priľahlým okolím. Vo vzduchu lieta dobre vyše 60 miliónov eur z Európskej únie, možno len dúfať, že nový režim so stavebným dozorom a personálne výmeny na poste hlavného dopravného inžiniera veci prospejú. Tak sa zdá, že údajné bomby v pilieri ako pozostatok z druhej svetovej vojny neboli jedinou skrytou hrozbou na tejto stavbe. Očakávať vyvodenie osobnej zodpovednosti za niekoľko týždňové meškanie stavebných prác je mimo slovenskej reality, hoci aspoň  na nepodarené počasie by sa mohlo mesto vyhovoriť. Keď už sme pri tej doprave a počasí, po minuloročnej teplej zime sme si odvykli, že v tomto ročnom období môže aj snežiť, a tak niekoľkohodinové husté sneženie vyradilo z prevádzky nielen bratislavské letisko, ale aj mestskú hromadnú dopravu, taxi služby a akýkoľvek pohyb áut vôbec. Problémy s parkovacími miestami ostali úplne druhoradé, človek bol rád, že sa napokon dostal domov aspoň peši.
O tom, že to na samosprávach nemajú jednoduché, svedčí aj pripravovaný zákon o poplatku za rozvoj. Nevídané, developeri by chceli začať prispievať do lokality, kde stavajú. Má ísť o poplatok, ktorý by zmiernil napätie medzi starousadlíkmi a novou výstavbou. Developer by pomerne k veľkosti svojho projektu uhradil miestnej samospráve poplatok, za ktorý by sa skvalitnil život v danej lokalite: parkom, novou školou, svetelnou križovatkou či inak. Išlo by konečne o transparentne a legálne vynaložené prostriedky. Developeri sa však dožadujú zápočtu, aby nemuseli platiť dvakrát, ak „vynútenú“ investíciu budú musieť vzhľadom na harmonogram svojho projektu zrealizovať sami. Na mieste je otázka, prečo sa do pripravovanej verzie zákona zápočet nezmestil? Podľa malého prieskumu, ktorý sme si urobili, sme zistili, že ani väčšie ani menšie mestá si štatistiky o výstavbe nevedú, takže môžeme očakávať, že navrhovaná výška poplatku a ďalšie nedostatky zákona ešte spôsobia hlavybolenie obom stranám.
V aktuálnom čísle sa venujeme novostavbám z rôznych uhlov. Chceli sme vedieť, či sa oplatí obzerať sa po stavebných zákazkách v zahraničí, snažili sme sa zistiť, prečo energetické certifikáty nemajú u nás dobrú povesť a čo sa dá očakávať od koncepcie štátnej bytovej politiky. Poďte sa s nami pozrieť na zaujímavé realizácie, kde architektúra nehrala práve prvé husle, či do domu, kde tepelné čerpadlo vyprodukuje štvornásobne viac energie ako spotrebuje. Nachystali sme pre vás aj pár chuťoviek zo sveta kúpeľní.
Príjemné čítanie!

Mária Nováková

 

Reality a development
■ Reality a investície: Prehľad pripravovaných a dokončených projektov
■ Rezidenčný trh v Bratislave: Rok 2014 patril k najlepším rokom z predkrízových čias

Architektúra
■ Najdrahší mrakodrap na svete: Silueta Manhattanu sa opäť zmenila
■ Študentský projekt: Slovenský mrakodrap v Dubaji
■ Projekt na Žilinskej ulici: Apartmánový dom prepojí storočia
■ Drevodom v Zálesí: Šetrný k prírode i majiteľom
■ Administratíva vo Vlkanovej: Realizácia spod jednej strechy
■ Polyfunkčný komplex Solar: Štartovacie byty v Petržalke
■ Nadčasová architektúra: Svet a Slovensko pred 50 rokmi
■ Architektúra zo sveta: Bedeker Ľubľany

■ Vitra dizajn: Najväčší výrobca stoličiek v Európe
■ Úlety v kúpeľni: Pochabé myšlienky
■ Prehra architektúry: Kúpele Korytnica

Stavebníctvo
■ Štátny tajomník František Palko: Zvýšiť dostupnosť nájomného bývania
■ Poplatok za rozvoj: Ak prichádzaš na nové územie, musíš prispieť
■ Energetické certifikáty: Prečo ich u nás nemá nikto rád?
■ Stavebné firmy v zahraničí: Čo nemožno podceniť?
■ Zákazky v zahraničí: Čo otvára firmám cestu?
■ Stavebný trh 4Q/2014: Rast nebude taký strmý, ako predošlý prepad
■ Prestížna medzinárodná prehliadka
■ Udalosti, novinky: Aktuality a nové produkty na stavebnom trhu

« 1 z 2 »