tel.: 02/50 200 200 | e-mail: jaga@jaga.sk
ASB > architektúra | stavebníctvo | biznis
Kúpiť toto číslo               PREDPLATNÉ               Archív vydaní               E-verzie časopisov

Miláno, marec 2015 – pracovný deň skoro ráno, centrum mesta neďaleko hlavnej stanice. Biele goliere sa po prvom rannom espresse ponáhľajú na metro do práce, ulice sú čisté, vyumývané. Na vlastné oči som videla, ako domovníci a správcovia každé ráno pekne pozametali a umyli chodníky prúdom vody.
New York, júl 2015 – štvrtok, pracovný deň uprostred turistickej sezóny, 36. Avenue. Všetky autá domácich aj turistov vzorne preparkované z cesty na vyhradené parkovisko, pretože v tento deň sa medzi 9.00 h a 16.00 h budú umývať ulice.
Bratislava, január 2017 – dva mrazivé týždne, chodník pred Úradom vlády na Námestí slobody. Podľa zásady, že na ÚV chodia predsa všetci autom, si nikto kompetentný nevšimol, že sa po celej dĺžke chodníka pred budovou vytvorila súvislá šmykľavá vrstva ľadu. Vedro s posypovou soľou našiel niekto na Magistráte či Úrade vlády až koncom januára po urgencii všímavého občana. Je takmer zázrak, že tam nikto neprišiel k úrazu.
Zrejme by si mnohí vedeli spomenúť na podobné príklady, ako sa v tom-ktorom meste, v tej-ktorej krajine starajú o svoje chodníky, cesty, ulice, štvrte… Pointa je v tom, že ak v meste žijú ľudia, ktorí ho robia krajším a čistejším sami pre seba (a nielen pre zahraničné delegácie prúdiace počas nášho predsedníctva v EÚ z letiska do centra hlavného mesta), tak sa každé mesto stane atraktívnym aj pre jeho návštevníkov. Ľudia v ňom budú chcieť žiť nielen preto, že tam dávajú vyššie platy, ale aj z toho dôvodu, že v ňom vládne priateľská atmosféra, je tam čisto, útulne. A kúsok z tejto fajnovosti budú chcieť zažiť aj turisti, ktorí tu radi minú svoje peniaze.
Kým obecné zastupiteľstvá v najbližších týždňoch schvália výšku poplatkov za miestny rozvoj, aby naše mestá a obce boli krajšie najmä pre tých, ktorí v nich žijú, poďte s ASB na cesty. Do Ríma – pozrieť sa na Fuksasov fantastický oblak, do Tatier – do zrekonštruovaného luxusného hotela Lomnica, do vinárstva v Rúbani či penziónu v Čičmanoch, ale aj do Bruselu, kde Peter Beňuška pracuje ako hlavný architekt Európskej komisie.
Príjemné čítanie!

Mária Nováková

 

 

Fotogaléria z časopisu:

« 2 z 2 »

 

Foto mesiaca
■ Labská filharmónia v Hamburgu
■ Veľká koncertná sieň v Labskej filharmónii
■ Oceľové jojo na námestí v Yokohame

Fokus
■ Poplatok za rozvoj: Bratislava a okolie na najvyšších sadzbách, ostatné krajské mestá sú opatrnejšie.
■ Stavebné firmy majú prácu na trištvrte roka dopredu, najviac v Bratislavskom kraji
■ Pavel Pelikán: „Jednoznačne vyšší nájom získame lepšou lokalitou.“
■ Peter Beňuška: Slovák formuje architektúru Bruselu

Projekty
■ Kampus LEAF Academy
■ Obchodná ulica v Bratislave
■ Viacúčelová hala v Szczyrku – Hall Skrzyczeńska

Realizácie
■ Chateau Rúbaň
■ Hotel Lomnica
■ Kongresové centrum a hotel The Cloud
■ Bytový dom Rosnička

Dizajn
■ Trend v kúpeľni 2017

■ Kaštieľ Čičmany

Konštrukcie
■ Dizajnová sloboda v kúpeľni
■ Vaničky s umeleckým dekorom
■ Vane v puristickom dizajne

Aktuálne
■ Konverzie XXL
■ Flešovky
■ Stavba roka 2016
■ Udalosti
■ Prehra