tel.: 02/50 200 200 | e-mail: jaga@jaga.sk
ASB > architektúra | stavebníctvo | biznis
Kúpiť toto číslo | PREDPLATNÉ | Archív vydaní | E-verzie časopisov

Snímanie rúška. A čo bude ďalej?

Pred mesiacom som na tomto mieste písal, aký môže byť pocit života pod rúškom. V týchto dňoch (uzávierka tohto čísla bola 15. 5.) sme sa výrazne pohli v koronačase. Globálna ikona uplynulých týždňov sa pomaly, takmer až s biblickou symbolikou, sníma z ľudskej tváre. O čom sa na verejnosti šušká, o tom sa už v kuloároch odborných tímov dávno vie – rúška pôjdu vďaka dobrým hodnotám kĺzavého mediánu na Slovensku čoskoro dolu. Z väčších rozmrazovacích akcií v spoločnosti zostáva už iba otvoriť hranice, poslať deti do škôl (vraj zatiaľ na dobrovoľnej báze – to ešte bude kalamita) a spustiť zábavu v podobe vrcholového športu a interiérových krčiem. A čo bude potom – v živote bez rúška? Odpoveď v intenciách patetickej floskule by znela, že svet, ako sme ho poznali doteraz (rozumej do koronakrízy) už prestal existovať. Ironik by zase s čiernym humorom odsekol, že hádam neuvidí valiacu sa druhú vlnu korony. Aktivisti by zase zvolali, že svet by sa nemal vrátiť do „normálu“, lebo je tu šanca na zelený reštart. Ale naporúdzi je aj veta racionálneho pragmatika, že svet bude do veľkej miery taký, aký si ho sami pripravíme.
Zaujali ma dve správy, či lepšie povedané, zistenia, ktoré počas uplynulých týždňov akosi výraznejšie vyplávali na povrch diania. Prvou je, že aj na Slovensku máme nový druh celebrít: sú nimi vedci, najmä epidemiológovia a infektológovia. Ľudia, od ktorých sa očakáva racionálna argumentácia. Niekedy nám možno idú svojimi faktmi na nervy a vnímame ich ako obmedzovanie individuálnej slobody, ale majú aj neodškriepiteľné výsledky, čiže tromfy. Modelujú nám svet síce bez veľkých emócií, ale zato s empíriou overenou krízovými výkyvmi. Druhá správa hovorí o tom, čo spomínala aj slovenská prezidentka – o duševnom zdraví ľudí počas koronakrízy. A tu sa dostávajú k slovu iní vedci – psychiatri. Apelujú na potrebu výskumu o vplyve pandémie na duševné zdravie. „Zvýšená sociálna izolácia, osamelosť, úzkosť zo zdravotného stavu, stres a ekonomická neistota poškodzujú duševné zdravie a pohodu ľudí,“ uviedla spoluautorka výzvy, profesorka Rory O´Connor z Glasgowskej univerzity. (aktuality.sk).
Pravda, po odložení rúšok z tváre nás čaká toho oveľa viac a bude to aj bolieť. Aj v stavebníctve. Časopis ASB však bude stáť aj naďalej pri vás. Aby negatívne dopady boli aj príležitosťou na rast a aby prekonávanie prekážok zvýšilo cit pre zmysluplnosť života, vzťahov a ľudských hodnôt.

Ľudovít Petránsky

 

 

Fotogaléria z časopisu:

 

Foto mesiaca
■ Šanghaj: Nová správa o budúcnosti mesta
■ Notre-Dame rok po ničivom požiari

Fokus
■ Veľká anketa počas koronakrízi: Výrobcovia materiálov
■ Pandémia preverí stav digitalizácie stavebníctva
■ Mestský vlak v Bratislave a jeho zázemie

Projekty
■ Súťaž na rekonštrukciu a dostavbu základnej školy
■ Mestská štvrť Merwede, Holandsko
■ Obytná štvrť Ovocné sady, Bratislava
■ Flešovky

Realizácie
■ Administratívna budova Metropolitan, Praha
■ Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, Bratislava
■ Obytný súbor Maierhof, Rakúsko

Malá architektúra
■ Lávka, Česká republika
■ Pódium Pod tým nad tým, Banská Štiavnica

Dizajn
■ Kultúrne centrum Felix Meritis, Amsterdam
■ Klinika Aqua Health, Peking

Konštrukcie
■ Podlahy a dlažby: technológie, inšpirácie
■ Vzduchová a kroková nepriezvučnosť
■ Dizajnový hotel, Nemecko
■ Rodinný dom, Zvončín
■ Hotel s reštauráciou a pivovarom, Brno

Aktuálne
■ Office roka 2019
■ Superstudio 2020
■ Osobná spomienka na architekta Vladimíra Dedečka
■ Archwars: Formalistický špeciál
■ Ľudia sa chcú kúpať