tel.: 02/50 200 200 | e-mail: jaga@jaga.sk
ASB > architektúra | stavebníctvo | biznis
Kúpiť toto číslo | PREDPLATNÉ | Archív vydaní | E-verzie časopisov

Čierne diery

Máme v redakcii ASB tradíciu, že v rámci slávnostného večera ASB GALA udeľujeme špeciálnu cenu tým, ktorí robia takú tú poctivú, systematickú a občas nenápadnú prácu, ale s veľkým vplyvom na okolie. Predtým sme ocenili napríklad združenie Aliancia Stará tržnica, minulý rok Novú Cvernovku a najnovší náš prírastok sa volá Čierne diery. Albert Einstein predpovedal ich budúcnosť, ale hľadal ich vo vesmíre. Áno, po sto rokoch od jeho Všeobecnej teórie relativity sa potvrdila ich existencia aj v časopriestore, ale vyskytujú sa aj u nás na Slovensku. Sú rovnako opodstatnené ako niekde ďaleko. Tam pohlcujú všetko okolo seba, tu u nás upozorňujú na to, čo sa nenávratne stráca zo zemského povrchu. Ide o stavby s osudom čiernych dier. Huta Etelka, Jasenianska kaskáda, vodné dielo Dolné Kočkovce, továreň v Plešivci, zlievareň v Drnave, Karlova huta, Slavošovský tunel, viadukt v Hanušovciach nad Topľou, Tabačka v Smolníku, Slanská huta, pradiareň v Kežmarku – aby som spomenul len niektoré.
Čierne diery sú traja mladí muži, ktorí sa snažia upozorniť na takéto čierne diery čo najširšiu verejnosť. „Je to niečo, čo máme denno-denne pred očami, ale nevšímame si to… Chodíme okolo schátraných budov, o ktorých možno ani nepremýšľame,“ hovorí jeden z Čiernych dier, Martin Lipták. „Ak áno, tak len v súvislosti s tým, že majú vybité okná, ošarpané steny, a nevieme si predstaviť, čím by mohli byť zaujímavé a ako by mohli byť obnovené. Čo sa s nimi stane, je už na ľuďoch samotných – či ešte majú šancu na záchranu, alebo už nie. Aj tu platí, že vyspelosť spoločnosti je merateľná aj záujmom o vlastnú históriu, a preto máme čo doháňať…“
Združenie vydalo knihu s názvom Čierne diery – priemyselné pamiatky a zabudnuté miesta Slovenska, ktorej prvé vydanie pochádza z novembra 2018 a odvtedy je už beznádejne vypredané aj tretie vydanie! Čo to značí? Žeby sa v spoločnosti niečo menilo? Azda áno. Za päť rokov svojej existencie vykonali Čierne diery pre zabudnuté miesta veľa, ale aj tak tvrdia, že to nestačí. „Je tam potenciál, ako túto tému v spoločnosti povzniesť, aby už nebola takou okrajovou ako doposiaľ,“ dodáva Martin Lipták. „Naším snom je, aby boli ľudia citlivejší k svojmu okoliu. V okolitých krajinách vidíme, že priemyselné areály boli prerobené na nové bývanie, kancelárie či galérie. Sú to vyhľadávané turistické objekty. Možno v tom je kľúč, ako by si túto tému mohli obľúbiť aj ľudia, ktorí by o ňu ani nezakopli…“ K snom Čiernych dier sa pripájame aj my v redakcii.

Ľudovít Petránsky

 

 

Fotogaléria z časopisu:

 

Foto mesiaca
■ Budovanie mostov
■ Mars na Zemi
■ Vesmírne bývanie
■ Ming Pei navrhoval aj v Lombardii

Fokus
■ Najväčšie výzvy rozvoja miest
■ Klimatická kríza a budúcnosť miest
■ Chris Lepine: „V Bratislave vidím rastúcu dôležitosť verejného prostredia.“

Projekty
■ „Sekvencia“ Expo Dubaj 2020
■ S.A.W.E.R. Cloud Expo Dubaj 2020
■ Apartmánové domy Hillside, Dolný Kubín
■ Vily na ostrove v Karibiku, Honduras
■ Flešovky

Realizácie
■ Pamiatková obnova budovy na Gorkého ulici, Bratislava
■ The Schrödinger Building vo vedeckom parku v Oxforde
■ Rozhlasová a televízna fakulta Sliezskej univerzity, Katowice

Malá architektúra
■ Veža Urbach, Urbach
■ Biomimetické pavilóny, Heilbronn

Dizajn
■ Umenie, ktoré krášli i funguje
■ Kapsulový hostel Chors
■ Pohoda Visual Art Contest

Konštrukcie
■ Strechy: Technológie a inšpirácie
■ Rodinný dom, Tomčany
■ Knižnica vidieckej školy, Maharashtra, India
■ Dom v záhrade, Londýn

Aktuálne
■ ASB GALA 2019
■ Zbohom, I. M. Pei
■ Archwars: Hra o tróny
■ Prehra architektúry: Kedy prestáva byť budova pamiatkou?