tel.: 02/50 200 200 | e-mail: jaga@jaga.sk
ASB > architektúra | stavebníctvo | biznis
Kúpiť toto číslo | PREDPLATNÉ | Archív vydaní | E-verzie časopisov

Sviatok, ktorý máme už iba raz za sto rokov

„Demokracia nie je panovanie, ale len práca, práca na zabezpečenie spravodlivosti. A spravodlivosť je matematika humanity.“
Tomáš Garrigue Masaryk

„Musíme žiť jeden pre druhého, lebo šťastie jednotlivcov mohutnie tou mierou, ktorou sa množí vôkol neho.“
Milan Rastislav Štefánik
Dva citáty ľudí, ktorí sa podstatnou mierou zaslúžili o vznik samostatnej Československej republiky. Bolo to pred sto rokmi – presne 28. októbra 1918. Slovensko po prijatí samostatnosti pred 25 rokmi na tento dátum vedome polozabudlo a slávi ho len ako pamätný deň. Česi ho považujú za najvýznamnejší sviatok krajiny. K stému výročiu sa však rozhýbalo aj Slovensko a urobilo si jednorazový sviatok, ale o dva dni neskôr, 30. októbra – teda v deň prijatia Deklarácie slovenského národa v Turčianskom Sv. Martine. Škoda, že tento sviatok máme iba jednorazovo a aj to „pod tlakom“ storočnice. Pre Slovákov to bolo pred sto rokmi veľké politické i národné víťazstvo. Ale spojenectvo Čechov a Slovákov si môžeme pripomínať aj bez zásahu politikov. Napríklad cez architektúru tým, že sa vyhlásili najlepšie stavby storočia na území Českej republiky a Slovenskej republiky, alebo prostredníctvom modelov ikonických stavieb osobností českej a slovenskej architektúry, ktoré urobili študenti architektonických vysokých škôl v ČR a SR. Obidve akcie sme, samozrejme, zaregistrovali, pričom stále sa aj na stránkach nášho časopisu snažíme prezentovať podnetné projekty českej architektúry.
Desiateho novembra budeme rozhodovať o ľuďoch v komunálnej politike, ktorí budú ovplyvňovať aj náš život. Spolu s Inštitútom urbánneho rozvoja sme preto pripravili diskusiu s relevantnými kandidátmi na primátora hlavného mesta SR, ktorý je defacto štvrtým najvýznamnejším ústavným činiteľom. Pravda, v súlade s naším predmetom záujmu bol témou stavebný rozvoj – aktuálny stav, vízie a prognózy – a všetko podstatné o ňom sa môžete dočítať na nasledujúcich stranách. Ďalej v časopise nájdete anketu odborníkov o BIM-e ako technológii budúcnosti, jej významnej referencii – bytovom komplexe NiDO –, cenách CE.ZA.AR. 2018 a rozhovor s jedným z jej laureátov – architektom Štefanom Polakovičom –, študentských cenách profesora Jozefa Lacka, inšpiratívnych projektoch zo zahraničia… Áno, chceme byť pestrí, aktuálni, podnetní a vyvolávať diskusie. Nie raz za sto rokov, ale každý mesiac.

Ľudovít Petránsky

 

 

Fotogaléria z časopisu:

 

Foto mesiaca
■ Stavba storočia
■ Homo ludens
■ Najdlhší most v Európe

Fokus
■ Veľká diskusia s kandidátmi na primátora hlavného mesta SR
■ Štefan Polakovič: „Nemusí byť všetko krásne, ale pokojne aj mierne improvizované.“

Projekty
■ Mestská plaváreň Ružomberok
■ Smíchovská škola

Realizácie
■ Voorlinden museum, Holandsko
■ NIDO
■ Plywood House, Malorka

Dizajn
■ Internet banking naživo
■ Kancelária otvorenej spoločnosti

Konštrukcie
■ Uši si zavrieť nevieme
■ Nórska opera Oslo, Nórsko
■ Obchodné centrum KJG Vajnory, Bratislava
■ Music Bbox House, Portland, Oregon, USA
■ Novinky
■ BIM – technológia budúcnosti

Aktuálne
■ CE∙ZA∙AR 2018
■ Cena profesora Jozefa Lacka 2018
■ Stavba storočia
■ Robert Venturi
■ Flešovky
■ Vízia vs. realita
■ Archwars: Zmysel pre detail
■ Prehra architektúry: Stále len provizórne