tel.: 02/50 200 200 | e-mail: jaga@jaga.sk
ASB_2015_11_12_v350ASB > architektúra | stavebníctvo | biznis
Kúpiť toto číslo               PREDPLATNÉ               Archív vydaní               E-verzie časopisov

Pri písaní textu o kúpalisku Zelená žaba v Trenčianskych Tepliciach som veľmi dlho riešila dilemu, aký postoj k zrealizovanému projektu zaujať. Ešte pred dvoma rokmi sme liezli dierou v plote, zvedaví na zvyšky areálu, ktorý bol (je?) našou funkcionalistickou pýchou. Návštevu vynoveného kúpaliska sme podnikli tento rok v nádherný jesenný deň, ktorý prial nielen fotografovi, ale aj celkovému dojmu, že dielo sa napokon podarilo. Rešerš o téme však takýto jednoznačný pocit nenavádzal. Vstupenky, ktoré si v lete kupovali vody a pohody chtiví návštevníci, boli draho vykúpené nervovým vypätím oboch strán: investora aj pamiatkarov. K pohode neprispela ani bojová situácia s petíciou v mestečku. Pri koncipovaní textu sa mi neustále vynárala otázka, ako je možné, že také vzácne a jedinečné dielo ako Zelená žaba nedokážeme ochrániť bez kompromisov, nad ktorými odborníci môžu už len bezradne myknúť plecom. Na kultúru (a ochranu kultúrneho dedičstva) stále z našich daní voľajako nevychádza a aj (politickej) vôle na prospešnú zmenu (čiže finančnú injekciu v podobe dotácií, nie eurofondov!) je málo.
Ostatne, poznáte to. Príjemná rutina, ktorá beží v zaužívaných koľajach, dokáže jednotlivca aj celú spoločnosť ukolísať v domnienke, že všetko je, ako má byť, že netreba nič meniť. Pomyslenie na zmenu často vyvoláva negatívne reakcie, pretože všetko, čo s ňou súvisí, narúša zabehnutý stereotyp a vyžaduje aj nejaké to sebaobetovanie sa a stratu pohodlia. Zmeny, a to bez ohľadu na to, či sú zištné alebo skutočne myslia na všeobecné blaho, však generujú ďalšie nové impulzy, čo v otvorenej spoločnosti v rámci konštruktívnej diskusie nie je na škodu. Navyše, samotná cesta je často dôležitejšia než cieľ. Cesta, po ktorej sa uberá pamiatková ochrana budov, je na Slovensku neľahká a cieľ je v mnohých prípadoch v nedohľadne (LD Machnáč). Vždy ticho závidíme susedom, že sú s kultúrnosťou o kúsok ďalej (vila Tugendhat, projekt múzea Kistefos v Nórsku či nový vstup do Van Goghovho múzea v Amsterdame). Ktovie prečo.
So zmenou máme v redakcii celkom čerstvú skúsenosť. S impulzom a neochvejným pocitom istoty, že je čas na zmenu, prišiel Robo Hošták. S novým vizuálom sme sa pasovali všetci – od grafikov cez produkciu, jazykové korektorky až po redakciu – a napokon sme túto myšlienku prijali za svoju. Pripravili sme pre vás číslo nabité informáciami aj parádnymi fotografiami, tak si ho užite a za predošlým layoutom nesmúťte. Zmena je život.
Príjemné čítanie!

Mária Nováková

 

 

« 1 z 2 »

 

Foto mesiaca
■ Panoráma na ľavom brehu
■ Dom ako strom pre lepší život
■ Hlavné mesto graffiti

Fokus
■ Premena funkcií medzivojnovej architektúry
■ Machnáč v Trenčianskych Tepliciach: Prečo si túto modernú zrúcaninu ceníme?
■ Vila Tugendhat v Brne: Dom s pohnutým osudom
■ Ivan Valent: Najdôležitejším marketingovým nástrojom je samotný produkt

Projekty
■ Byty Fuxova
■ Projekt Čulenova
■ Múzeum Kistefos
■ Rekonštrukcia synagógy

Realizácie
■ Oprava a obnova areálu kúpaliska Zelená žaba
■ Nový vstup do Van Goghovho múzea

■ Nemocnica svätého Michala
■ Z reštaurácie rodinný dom
■ Natura park

Dizajn
■ Štyri sebavedomé kaviarne
■ Wellness Hotel Chopok
■ Svetelné polia v obnovenom Auparku

Konštrukcie
■ Aj historické strechy musia byť bezpečné
■ Rekonštrukcie sa bez škridly nezaobídu

Aktuálne
■ Cena Dušana Jurkoviča pre dom na Partizánskej
■ Cena profesora Lacka
■ Flešovky
■ Ochutnávka Nemecka a hlavný chod Holandsko
■ Udalosti
■ Prehra architektúry

 

Fotogaléria z časopisu:

 

ASBsk_2015_11_12_dvojstrana_01

ASBsk_2015_11_12_dvojstrana_02

ASBsk_2015_11_12_dvojstrana_03

ASBsk_2015_11_12_dvojstrana_04

ASBsk_2015_11_12_dvojstrana_05