tel.: 02/50 200 200 | e-mail: jaga@jaga.sk
Môj dom
Kúpiť toto číslo | PREDPLATNÉ | Archív vydaní | E-verzie časopisov

Tato, kde je Srí Lanka?

V tomto čísle sa okrem iných tém venujeme farbám. Na mušku sme si vzali kombináciu jednotlivých odtieňov, pričom som si znovu uvedomila, aké množstvo nádherných odtieňov dokáže ľudské oko vnímať. Teda to ženské. Lebo tu si musíme opäť pripomenúť, že muži naozaj vidia farby odlišne než my ženy, dokonca niektoré farby ani nevidia. Taká tyrkysová alebo cyklámenová im veru veľa nehovoria.
Doma mám troch mužov. Ich rozdielne vnímanie sa však netýka len farieb. Počas nášho spoločného života som spozorovala niektoré opakujúce skutočnosti. Fenomén „maslo“. Maslo dávam do chladničky vždy dopredu na úroveň očí a má stále rovnaký obal. Napriek tomu ho môj manžel nikdy nevidí. Počas otázky, kde je maslo, pritom jasne vidím, ako sa naň pozerá. A nevidí ho. Muži (vraj) dokážu na rozdiel od nás lepšie vnímať nedostatočný kontrast a rýchle pohyby. Ako však urobiť z obyčajného masla skákajúce? Netuším. Na rozdiel od neviditeľného masla, otvorenú čokoládu alebo koláčik zbadá vždy. Skúšala som ich dokonca aj schovať za maslo. Márne. Je to záhada.
Fenomén „mama vie“. Odkedy máme deti (obaja chlapci) stala som sa pre nich chodiacou mapou našej domácnosti. Ak niečo neviem nájsť, spýtam sa mamy. Hneď ako úprimne odpoviem, že neviem, kde to je, a otočím sa, chýbajúcu vec zrazu zbadám. Neviem si to ničím vysvetliť, musí to byť nejaký ďalší ženský zmysel. Žiaľ, chlap(c)i tým pádom celkom prestali svoje veci hľadať. Namiesto pozdravu na mňa vyrukujú s otázkou: „Mami, kde mám…?“ A mama hneď vie. Keď nie som doma, idú, pravdaže, za manželom. Smola je, že i on má už v hlave nastavený automatický režim – mama vie všetko, mňa nechajte tak. Takže keď prídu deti s otázkou: „Tato, kde mám tenisky na telesnú? „Tato, kde je Srí Lanka?“ môj drahý manžel automaticky odpovedá, „Opýtaj sa mamy, ona včera upratovala.“
Nič to. Už prišla mama z práce, nájde tenisky aj Srí Lanku.
A nájde aj neustlanú posteľ, veľké zhromaždenie tričiek na stoličke, a medzinárodnú konferenciu obalov a papierikov na koberci. Vtedy si ich pre zmenu zavolám ja, ukážem prstom na zem, stoličku a posteľ a poviem: „Pozri!“ A oni sa pozrú a potom pozrú zase na mňa a spýtajú sa (veľmi nežne): „Čo mami?“ Jasné, chápem. Obaly od cukríkov predsa neskáču a tričká im kupujem ako naschvál v odtieňoch, ktoré sú neviditeľné.
Ach. Chcem byť detským tričkom. Aspoň chvíľu. CYKLÁMENOVÝM.

Katka Paukeje

 

Fotogaléria z časopisu:

 
Téma čísla
Spoznajte najkrajšie farebné kombinácie, ktoré urobia z každého interiéru výnimočné miesto.
■ Farba roka: Klasická modrá. Farba, ktorá vám ponúkne útočisko, pomáha pri sústredení a prináša do myšlienok čistotu. Modrá dáva našej duši pocit pokoja a harmónie.
■ Farebné kombinácie: Sivá, zelená, vínová, ružová a žltá. Ako ich kombinovať tak, aby ste dosiahli oku lahodiace zátišia?

Návštevy
■ Dom plný jedla, pitia a zábavy: Vášnivá kuchárka Pauline a jej manžel Mick si odjakživa spájajú príjemné chvíle s dobrým jedlom a pitím v spoločnosti rodiny a priateľov.
■ Za všetkým hľadaj skrinku: Hoci najskôr mal čerstvý majiteľ príjemného dvojizbového bytu v pláne zariadiť ho v škandinávskom štýle, všetko zmenila jedna dyhovaná skrinka, ktorú dostal od otca.
■ Tri odtiene pohody: Atmosféra tohto prízemného domu je veľmi príjemná najmä vďaka decentnej farebnosti a prírodným materiálom, ktoré majitelia použili naozaj s citom.
■ Štartovací byt bez kompromisov: Dvojizbový byt v petržalských Slnečniciach si mladý pár dispozične upravil a zariadil tak, aby si nemuseli o pár rokov vyčítať, že niečo mohlo byť inak, lepšie…
■ Dom v štýle jurty: Nie, nevybrali sme sa do stredoázijských stepí za tradičným príbytkom mongolských nomádov. Dom inšpirovaný jurtou totiž stojí necelých 40 kilometrov od Bratislavy.
■ Doma v galérii: Milovníčka a znalkyňa umenia Oľga Trčková je spolumajiteľkou jednej z najkrajších galérií súčasného umenia v Čechách. Za nazretie však stojí aj jej domácnosť, ktorá je vlastne tiež svojím spôsobom akási galéria.

Bývanie
■ Prakticky: Ako zabezpečiť, aby biela sedačka ostala biela.
■ Pohodový nákup: Vyberte si trendové hodiny na stenu i na stôl.
■ Riešenie: Kompletná rekonštrukcia malej kúpeľne.
■ Originál: Kreatívne farbenie textilu.
■ Kuchyňa: Moderné smart riešenia do kuchyne.
■ Domáci pomocníci: Inteligentné spotrebiče.
■ Test: Testujeme pomocníkov na údržbu podláh.
■ Tipy: Vychytávky do domácnosti.

Záhrada
■ Na návšteve: Zasnežená záhrada v Stredočeskom kraji pôsobí ako zimná rozprávka – je plná zaujímavých prírodných zákutí a ukrýva nejedno prekvapenie.
■ Mesiac v záhrade: Striháme v lete kvitnúce kry, ale aj opadavé kry a živé ploty, ktoré časom stratili svoju formu. Vo februári môžeme začať aj s predpestovaním letničiek.

Lexikón staviteľa

■ Realizácia: Keď začne byť v drevenici pritesno.
■ Energie: Budeme tento rok platiť za plyn a elektrinu viac? Aj pri stúpajúcich cenách môžete ušetriť.
■ Stavba domu: Čakajú nás nové pravidlá výstavby rodinných domov. Čo sa vlastne mení?
■ Tipy: Nové produkty, technológie, materiály.