tel.: 02/50 200 200 | e-mail: jaga@jaga.sk
Môj dom
Kúpiť toto číslo | PREDPLATNÉ | Archív vydaní | E-verzie časopisov

Jedinečné spojenie

Patrím ku generácii, ktorá vyrastala bez počítačov a mobilných telefónov. Letá sme spolu so sestrou najčastejšie trávili u nás doma – na maličkej ulici, ktorú z jednej strany ohraničuje Čebrať a z druhej Váh. Nepamätám si, že by sme bývali zavreté vnútri, až na tie dni, keď pršalo. Aj to sme sa sťažovali, že nemáme čo robiť. Výhodou bolo, že sme nikdy neboli samy. Zakaždým sme sa stretli veľká partia, keď sa pozliezali všetci naši bratranci a sesternice na prázdniny k svojim babkám. Popri bežných detských hrách či bicyklovaní sme stavali bunkre z plachiet, hrali sa na obchod s tovarom pozbieraným z lúky alebo na poštu, ktorú sme si zriadili v starej práčovni. Najčastejšie sme však boli pri vode. Voda v lete vo Váhu nebývala veľká, stačilo si obuť cvičky a už sme sa v ňom brodili alebo sa spúšťali na starej pneumatike. Domov sme takmer nechodili, dokonca ani na záchod, všetko sa dalo vyriešiť vonku :-) . Mamina nás vždy musela volať k obedu, alebo kričala a pýtala sa, čo chceme na večeru. Najčastejšia odpoveď bola chlieb s maslom a paradajkami, ktoré sama pestovala v záhrade. Nebolo nič lepšie. Schmatli sme chleby a už nás nebolo. Večer sme sa museli vrátiť do desiatej, ale niekedy sme mohli ostať aj trošku dlhšie. Tma bola proste očarujúca…
Vtedy sme to vnímali ako bežný život, nič extra. Ale dnes, keď sa nad tým spätne zamyslím, mali sme niečo výnimočné. Neboli sme ničím zviazaní a mali sme úplnú slobodu. Rodičia nás nechali, občas nás skontrolovali, ale vedeli, kde sme. Nebáli sa, že by sa nám niečo stalo. S prírodou sme boli za jedno, vždy sme si našli spôsob, ako sa vyhrať, a nepotrebovali sme vonkoncom nič. Vďaka prírode žijeme, poskytuje nám ochranu, ale nás aj mnohému učí. Napríklad nestrachovať sa o zajtrajšky a prežívať každú prítomnú chvíľu naplno. A to je podľa mňa cesta k skutočnej slobode. Preto si ju chráňme a vážme.
V našej redakcii všetky štyri prírodu milujeme, a tak sa k nej rady vraciame aj prostredníctvom jedinečných interiérov. Máte sa ozaj na čo tešiť. Júnové číslo je plné skvelých nápadov a krásnych prírodných inšpirácií nielen do interiéru, ale aj do záhrady, na balkón či terasu.

Mirka Maceková

 

Fotogaléria z časopisu:

 

Téma čísla
■ Prírodné interiéry: Inšpirácie, ako byť aj doma v kontakte s prírodou.
■ Obývačka: V obývačke, ktorá je inšpirovaná prírodou, nesmú chýbať farby piesku, zelene ani vody a, samozrejme, rastlinné a kvetinové motívy.
■ Terasa: Pod strechou, na streche, v átriu či na gánku – všade si môžete vytvoriť dokonalé prírodné útočisko pred horúcimi lúčmi.
■ Balkón: Predstavíme vám špeciálne upravený nábytok a doplnky, ktoré vám spestria aj spríjemnia chvíle tu strávené.
■ Kuchyňa: Rozkvitnutá príroda i samotný jedálniček zlepšujú náladu. S príchodom leta však treba vyskúšať aj niečo nové.
■ Jedáleň: Zahaľte ju do rastlinstva a prírodných materiálov a budete sa cítiť ako na ozajstnom pikniku v srdci prírody.
■ Detská izba: Hoci sú len plyšové, látkové alebo vo forme dekoru, zvieratká neodmysliteľne patria do každej detskej izby.
■ Spálňa: Patria do nej skutočne poctivé prírodné materiály: dubová posteľ, ľanové alebo bavlnené posteľné obliečky a živé rastliny.
■ Kúpeľňa: Nadčasové a moderné materiály ako mramor, drevo a betón sú top trojicou prírodných materiálov do kúpeľne na rok 2019.

Návštevy
■ Domov so všetkými „p“: Veronika a Juraj si svoj dom postavili a zariadili tak, že je nielen praktický a pohodlný, ale aj príjemný a pekný. Prosto, nechýba mu žiadne podstatné „pé“.
■ Krása čiernenej ocele: Neveľký mezonetový byt na predmestí Petrohradu možno celkom výstižne charakterizovať slovným spojením: neopozerané nápady.
■ Biela, modrá, ružová: Byt v historickom centre Barcelony patrí architektovi. Zrekonštruoval ho tak, aby sa mu v ňom nielen dobre bývalo, ale aby zároveň aj prezentoval štýl jeho práce.
■ Premyslená rekonštrukcia: Andrea s Dušanom dokázali vydolovať zo starého bytu s nepraktickou dispozíciou naozaj nemožné – pekný, útulný domov plný dobrých nápadov. A to s pomerne obmedzeným rozpočtom.
■ Takto býva kráľ: Dve mačky, zajac a frajerka. Tak s nimi býva v bratislavskej štvrti Ružinov vyhľadávaný sympatický DJ Yanko Král.
■ Čierna šperkovnica: Jeden z typických dvojdomov s tehlovou fasádou v kanadskom Montreale ozvláštnila nová čierna prístavba. Vďaka nej sa stal odrazom moderného životného štýlu svojich obyvateľov.

Bývanie
■ Nadčasový dizajn: Španielsky policový systém Hypóstila.
■ Prakticky: Poradíme vám, s čím vhodne kombinovať drevo.
■ Originál: Kvetinová dekorácia na stenu.
■ Riešenie: Dva varianty malej kuchyne v paneláku.
■ Prakticky: Vyberte si vhodné povrchy do kuchyne.
■ Dobrý nákup: Závesné a úložné kuchynské systémy.
■ Culinaria: Low carb – zdravé recepty.
■ Test: Testujeme smoothie mixéry.
■ Domáci pomocníci: Nové sušičky na bielizeň a ich funkcie.
■ Tipy: Vychytávky do domácnosti.

Záhrada
■ Návšteva: Prírodná záhrada v Modre je plná plodov, kvetov a dekorácií.
■ Mesiac v záhrade: Jún sa nesie v znamení kvetov, byliniek, ale aj chutných jahôd.
■ Škola kvetinového dizajnu: Obyčajné pohárové kytičky – jednoduchá ozdoba letného stola.
■ Prakticky: Poradíme, ako vhodne oživiť drevenú terasu či nábytok.
■ Postup: Uloženie betónovej dlažby je jednoduché a zvládnete ho aj sami.
■ Záhradné tipy: Pomocníci do záhrady i na terasu.
■ Poradňa: Aké rastliny a dreviny zvoliť do záhradky pred domom?

Lexikón staviteľa
■ Realizácia: Typový dom nemusí byť nezaujímavý.
■ Technika: 3 spôsoby, ako vychladiť interiér.
■ Tienenie: Možnosti vonkajšieho tienenia.
■ Hrubá stavba v detaile: Základy rodinného domu.
■ Tipy: Nové produkty, technológie, materiály.