tel.: 02/50 200 200 | e-mail: jaga@jaga.sk
Môj dom
Kúpiť toto číslo | PREDPLATNÉ | Archív vydaní | E-verzie časopisov

Všade vôkol nás…

Keď sa povie romantika, každému to evokuje niečo úplne iné. Niekomu napadne večerná prechádzka pri splne, inému čipky, volány alebo ružová farba. Môj pohľad na to, čo je romantické, sa rokmi zmenil. Ako dievča som snívala o princovi na bielom koni, o nádherných svadobných šatách a dokonalom živote… To už je ale dávno preč a dnes romantiku vidím v úplne iných, takmer bežných veciach.
Stačí, keď po práci utekám na kúpalisko, zaplávam si, oddýchnem si pri knihe na tráve a keď odchádzam domov, zrazu ma niekto chytí za ruku, usmeje sa na mňa a opýta sa, či budem jeho novou frajerkou. Ja sa len usmejem a utekám si po svojom. Napríklad na trh, kde okrem nákupu čerstvého voňavého ovocia stretávam už známe tváre – paniu, ktorá mi balí jahody, a keď jej podávam „tringelt“, vždy povie, že to tu mám odložené nabudúce, alebo milého pána na vozíčku, ktorý predáva NotaBene; keď ho vidím, dám mu občas za časopis nejaké euro navyše a on šťastný-prešťastný mi stíska ruku a ďakuje.
Romantiku vidím aj v akejkoľvek tvorbe každého človeka. Či už niekto maľuje, komponuje hudbu, alebo šije šaty, robí to zaiste z celého srdca. Tvorba a kreativita sú súčasťou aj môjho života. Odmalička som rada vyšívala, kreslila a aranžovala. Kedysi by mi nikdy nenapadlo, že keď sa všetky tie talenty, skúsenosti a rozličné povolania, ktorými som si prešla, poskladajú dokopy, budem môcť tvoriť pre vás, venovať sa handmade tvorbe a produktovej fotografii. Trvalo to poriadne dlho, ale stálo to za to, lebo všetko, čo vytváram, ma nesmierne napĺňa a robí šťastnou.
Romantika ako taká je súčasťou každého z nás, v našich snoch a predstavách, v tom, čo robíme, a nájde sa aj v nejednom interiéri. Nie som fanúšik tých sladkých ružových, ale taký shabby chic ma dostal a stal sa silným konkurentom pre mňa ideálneho minimalizmu. Tak sa pokojne usalašte, či už na pláži, v kresle na terase, alebo doma na gauči, a dajte sa okúzliť nevtieravou krásou.

Mirka Maceková

 

Fotogaléria z časopisu:

 

Téma čísla
■ Najkrajšie romantické interiéry: Páči sa vám shabby chic, vintage či vidiecky štýl? Romantiku môžete vniesť do interiéru rôznymi spôsobmi.
■ Obývačka: Dobre namiešanými farbami a vhodnými doplnkami ľahko vnesiete romantiku aj do toho najnudnejšieho kúta.
■ Jedáleň: Stôl hýriaci farbami vás nenechá chladnými ani hladnými. Šťavnaté farby, lupienky a listy mu pristanú.
■ Kuchyňa: Ak nie ste práve milovníkmi kvetinových motívov, pokojne siahnite aj po tých zvieracích či morských.
■ Terasa: Aj terasa a záhrada môžu pôsobiť okúzľujúco a žensky nežne, keď do nich zakomponujete prvky štýlu shabby chic alebo vintage.
■ Detská izba: Ak vaša dcérka sníva o romantickej izbe, doprajte jej ju. Ide to aj bez „vyčačkanosti“ a gýča.
■ Spálňa: Vneste do nej pocit tepla a útulnosti, aby ste sa mohli v mäkkých perinách poddať oddychu a načerpať sily do nového dňa.
■ Kúpeľňa: Pre mnohých je synonymom dlhého relaxu a rozhodne si zaslúži toľko romantiky, koľko unesie.

Návštevy
■ Romantika z bytovky: Obyčajné dvere v starej tehlovej bytovke akoby viedli do celkom iného sveta – do sveta nefalšovanej vidieckej romantiky.
■ Dom, ktorý má dušu: Starý vidiecky dom na konci malebnej dolnorakúskej dedinky ukrýva príjemný svieži interiér, ktorý je tým pravým domovom pre veľkú rodinu.
■ Veža, v ktorej nestraší: Herec a moderátor Maroš Kramár svoj originálne zariadený staromládenecký byt využíva aj ako divadelnú scénu. Vitajte v jeho Divadle vo veži!
■ „Polovičný dom“ za polovičnú cenu: Na konci starej záhrady vyrástol nedávno nový dom. Vlastne polovičný dom. Alebo skôr celý dom s polovičnými nákladmi oproti obvyklým.
■ Atypicky dámsky: Nekonvenčnosť a príjemná atmosféra vošli do bytu originálnej dámy spoločne, držiac sa za ruky.
■ Spolu, ale každý sólo: Tri rodiny sa rozhodli zainvestovať do vlastného bývania spoločne. Rekonštrukciu mestskej vily zverili architektonickému štúdiu, ktoré im tu vytvorilo tri jedinečné byty.

Bývanie
■ Nadčasový dizajn: Prútené vajíčko – najkrajšie kreslo na leňošenie.
■ Prakticky: Návrat do školy – na čo nezabudnúť v detskej izbe. A ešte aj o všetkom, čo by ste mali vedieť o kuchynských drezoch.
■ Domáci pomocníci: Fény a kulmy pre krásne kučeravé vlasy.
■ Tipy: Vychytávky do domácnosti.

Záhrada
■ Záhradné minimum: Prehľad grilov podľa spôsobu: grilovania, porovnanie ich výhod i nevýhod.
■ 3 × 3: Výber šikovných kompaktných grilov na balkón, do interiéru i na výlet.
■ Otestovali sme: Aké sú výhody plynových grilov a na čo si treba dať pri ich výbere pozor?
■ Mesiac v záhrade: Vysádzame trvalky, ktorým nebude prekážať letná horúčava.
■ Originál – svadobný stôl: Malé prírodne ladené ozdôbky a dekorácie na letnú slávnosť.
■ Škola kvetinového dizajnu: Netradičná kytica v zemitých tónoch s „dymovou clonou“ a „púštnym kvetom“.

Lexikón staviteľa
■ Realizácia: Minimalistický prízemný dom sa tvarom a strohou fasádou vymyká zažitým predstavám o drevostavbe. A predsa ňou je.
■ Vykurovanie: Pripravte sa bez stresu na vykurovaciu sezónu – na jeseň môže byť totiž problém zohnať servisného technika, ktorý preverí kotol pred jeho spustením do prevádzky. Čo všetko treba dať pred zimou skontrolovať a koľko vás to bude stáť?
■ Tipy: Nové produkty, technológie, materiály.