tel.: 02/50 200 200 | e-mail: jaga@jaga.sk
Môj dom
Kúpiť toto číslo | PREDPLATNÉ | Archív vydaní | E-verzie časopisov

Slnko, voda, fazule

Staviame dom. Ešte stále. Nekonečné prestoje a posuny nás prinútili dať si pauzu. Zbalili sme plavky, konzervy, nafukovačky, naštartovali auto a „odplávali“ k moru.
Kempovali ste už s deťmi? Ak nie, skúste. Je to nezabudnuteľný zážitok. Tento rok sme si to vyskúšali aj s ďalšími piatimi spriatelenými rodinami. Bývanie v lone prírody bez štyroch stien je oslobodzujúce. Úľava prichádza hneď po postavení stanu a otvorení prvej plechovky piva (ako vraví môj muž). V kempe je živo. Ratolesti v rôznom počte bezprostredne prelietavajú zo stanov sem a tam. Dvere nechávajú otvorené (rozzipsované) a vám to nevadí. Stravu neriešite. „Uvarí sa“ v jednom hrnci a deťom podozrivo chutí. Večera je úplná tutovka, lebo, hoci trochu šomrú, že do taniera nevidia, vy predsa šetríte baterky :-). V tme aspoň všetko zjedia. V „kuchyni“ (stolík, na ktorom je jednoplatnička) je stále čisto, veď hrniec, 4 misky a 4 lyžice sú umyté raz-dva. A keď vám v prvý deň nadobro odíde prenosná chladnička (ako nám), o to lepšie. Nič sa nepokazí, všetko sa zje v ten deň. Žiadne zásoby = žiadne snorenie a vyjedanie, čo viditeľne prospieva (nielen) ženskej postave. Veď kto už by si k večernému filmu otvoril konzervu fazúľ a len tak z rozmaru chrumkal a zapíjal ich vínkom? Ja teda nie. Apropo, film. To je pre kempistov západ slnka. Gitara. Karty. Debata o fenomenálnych počinoch ľudstva a spomínanie na minuloročné trapasy. Kto nemá rád tlačenicu v stane (ako ja), môže spať vonku na vzduchu – v sieti, v hamake. Budík má voľno, zobudia vás slnko a okolitá príroda. Alebo drobci z iných stanov :-). Nevadí. Deti sú šťastné, sú pri vode, chytajú ryby alebo holuby, vyrezávajú si z konárikov rôzne ozdoby, pasce a náčinie. Ich izba je prakticky všade navôkol. Hračky pod nohami vám neprekážajú. Lego neexistuje, pre zmenu sa potkýnate o kamene (to zrejme aby rodičia nevyšli z cviku). Au, ale hlavne potichu. Deti už spia, jedno tesne vedľa druhého. Kempovanie sa vám pomaly ale isto dostáva pod kožu.. (aj pod nechty). Do každodennosti sa vraciate opálení, s kufrom plným špinavých vecí.
Staviame dom. Ešte stále. Po stanovačke premýšľam, či nebude zbytočne veľký. Našťastie, detskú izbu plánujeme od začiatku len jednu. Pre oboch. Potkýnam sa o kúsky lega a žmurkám na odložený stan.
Pri dome plánujeme aj malú záhradku. Žeby som investovala rovno do poľnej kuchyne?

Katarína Paukeje

 

Fotogaléria z časopisu:

 

Téma čísla
■ Bývanie s deťmi: Inšpirácie, ako vytvoriť interiér priateľský k deťom.
■ Obývačka: Interiéroví dizajnéri myslia aj na najmenších. V bohatej ponuke detského nábytku nájdete zaujímavé kúsky prispôsobené ich výške.
■ Kuchyňa: Deti sa okrem iného veľmi rady zapájajú aj do kulinárskych činností. Aby si pri práci neublížili, dbajte na ich bezpečnosť.
■ Jedáleň: Detský stolový riad je vyrobený z materiálov šetrných k životnému prostrediu a nesmú na ňom chýbať zvieracie motívy.
■ Detská izba: Deti milujú pohyb každého druhu a majú právo sa realizovať nielen na dvore či ihrisku, ale i vo vlastnej izbe.

Návštevy
■ Ticho, pokoj a radosť zo života: Útulné a harmonické. Priam vás nabáda, aby ste sa usadili medzi vankúše či pohojdali v kresle. Bývanie poľskej blogerky je priam synonymom slovného spojenia teplo domova.
■ Perfektne vybalansovaný byt: Rekonštrukcia tohto storočného bytu bola o hľadaní optimálneho životného priestoru – pre štvorčlennú rodinu na 62 m².
■ Nekonvenčná dvojica: Scandi a retro: Dvojgeneračný dom už prešiel mnohými zmenami. Vďaka kreatívnemu prístupu majiteľov tu nakoniec vzniklo štýlové súčasné bývanie plné zaujímavých kúskov zariadenia.
■ Šťastný život v továrni: V zrenovovanej továrni v Lisabone si dizajnérka vytvorila vlastný priestor pre šťastie – loft, v ktorom sa nenúteným spôsobom spája bývanie s ateliérom.
■ Fenomén menom Gogo: Má len niečo vyše dvadsiatich rokov a už dobyl slovenský aj český internet. Ako býva náš najslávnejší youtuber, Daniel Sebastián Strauch alias GOGO?
■ Malá interiérová odysea: So zmenami v interiéri začali najskôr sami, no čoskoro sa dostali k hraniciam svojej predstavivosti. Vtedy oslovili architektov. Až s ich pomocou vznikol obytný priestor, s ktorým sú majitelia spokojní.

Bývanie
■ Nadčasový dizajn: Skladací drevený stolček je už dedkom.
■ Riešenie: Multifunkčná izba pre celú rodinu.
■ Originál: Vlastnými rukami – veselé vešiaky.
■ Prakticky: 10 tipov pre praktickú kúpeľňu.
■ Domáci pomocníci: Nové umývačky riadu i fakty o umývaní.
■ Test: Testujeme varné nádoby.
■ Culinaria: Recepty od Ely Krídlovej pre deti i dospelých.
■ Tipy: Vychytávky do domácnosti.

Záhrada
■ Škola kvetinového dizajnu: Výzdoba pre deti s množstvom zelene, veľkou dávkou citu a štipkou fantázie.
■ Okrasné kry: Aké je ich využitie v záhrade, na čo myslieť pri ich výsadbe a aký druh si vybrať.
■ Mesiac v záhrade: Vysádzame ihličnany, okrasné cibuľoviny a hľuznaté rastliny.
■ Spevnené plochy: Cesty a chodníčky, ktoré vytvoria z prechádzky po záhrade dokonalý pôžitok.

Lexikón staviteľa
■ Realizácia: Šikovná úprava chalupy.
■ Realizácia: Pasívny dom vlastnými rukami.
■ Fasády: Ako si vybrať najvhodnejšiu fasádnu omietku.
■ Okná a zasklené steny: Čo môžete očakávať od dnešných okien?
■ Vykurovanie: Krb alebo krbové kachle? Podľa čoho si medzi nimi vybrať.
■ Tipy: Nové produkty, technológie, materiály.