tel.: 02/50 200 200 | e-mail: jaga@jaga.sk
Môj dom
Kúpiť toto číslo | PREDPLATNÉ | Archív vydaní | E-verzie časopisov

To za našich mladých čias…

Rozmýšľala som nad tým, či už som fakt taká stará, že mi čím ďalej, tým častejšie chodia po rozume vety tohto typu. Nemôžem si pomôcť, ale keď som ja bola mladá… No podľa mňa naozaj nebývalo takto teplo. Mala som kamarátku, ktorú mama pustila na kúpalisko, len keď bolo nad 30 °C. Keď bolo fakt vydarené leto, tak sa okúpala asi tak tri- až štyrikrát. Aj to bolo tých 30 °C „LTT“. A hore nad Račou (tou bratislavskou, nie Veľkou) sa normálne lyžovalo. Na normálnom snehu. Umelý vtedy ešte nebol. Bola tam taká smiešna kotva, ktorú si musel človek nosiť so sebou a dolu si ju zakvačiť o idúce lano, aby ho to vyviezlo, ale lyžovalo sa. (Tuším za našich mladých čias panovala aj celkom iná predstava o bezpečnosti…) Stĺpy od toho vleku tam podľa mňa ešte stále sú (veď kto by ich odstraňoval), len už asi málokto tuší, načo mohli pôvodne slúžiť.
Ale minule som sa vo večerných správach dozvedela dobrú správu: nie, ešte nie som senilná. Aj podľa najnovšej štúdie Svetovej meteorologickej organizácie býva teraz naozaj teplejšie, než bývavalo. Roky 2014 až 2019 boli dokonca najteplejšie v histórii. Vlastne nebola to vôbec dobrá správa. Hovorila o najvyšších emisiách skleníkových plynov v histórii, o rýchlejších klimatických zmenách, než sa pôvodne predpokladalo, o topení ľadovcov a stúpaní hladiny morí v priemere až o 5 mm ročne, čo je dvakrát rýchlejšie než v 90. rokoch… A „sakra“. Je tuším najvyšší čas zamyslieť sa každý sám za seba, čím môžeme prispieť. Pretože dnes už nič nie je primálo. Pretože tisíckrát nič umorilo osla. Asi každý z nás spotrebúva priveľa, takže každý má možnosť trochu ubrať. Môžeme menej jazdiť autom. Môžeme zatvárať vodu, kým si umývame zuby alebo šampónujeme hlavu. Môžeme mať menej vecí, pretože čo sa nevyrobí, na to sa neminie energia. Môžeme nekupovať balenú vodu, nepoužívať jednorazové plasty, recyklovať… Každý deň robíme asi tisíc drobností, ktoré sa dajú robiť rôznymi spôsobmi. A keď to vynásobíme 365 dňami v roku a počtom ľudí… tak dostaneme veľký výsledok. Či dobrý, alebo zlý, to záleží len na nás.
Aj v našom časopise prinášame každý mesiac nápady, ako sa môžeme správať k planéte ohľaduplnejšie a šetrne využívať zdroje. Ako rozumne stavať tak, aby stačilo menej kúriť, ako recyklovať, ako dávať starým veciam nový život a celkom nový pôvab… Verím, že vás budeme aspoň trochu inšpirovať a že tých dobrých drobností bude raz tisíc.

🙂 Erika Kuhnová

 

Fotogaléria z časopisu:

 

Téma čísla
■ Moderné mestské bývanie: Inšpirácie, ako si zariadiť interiér v súčasnom mestskom duchu.
■ Predsieň: V modernej praktickej predsieni toho nie je ani veľa, ani málo, ale všetko by malo byť poruke.
■ Obývačka: Spojte si dokopy industriál, vintage a street art – harmonický celok v modernom mestskom štýle je na svete.
■ Kuchyňa: Zopár kuchynských pomocníkov niekedy nezaškodí vystaviť na obdiv, najmä ak je ich dizajn nadčasový.
■ Spálňa: Farebnosť je neutrálna, nadčasovosť sa prelína s dávnou minulosťou a kraľujú tu svetlo so vzdušnosťou.
■ Študentská izba: Moderné doplnky študentskej izbe svedčia – najmä ak sú praktické a podčiarknu osobnosť vášho potomka.
■ Lofty: Loft, to nie sú len betónové podlahy, odhalené tehlové steny, priznané stropy či potrubia, ale oveľa viac.
■ Pracovňa: Pracovňu s prvkami industriálneho štýlu si zariadite pomerne jednoducho a mohla by sa hodiť kamkoľvek.
■ Kúpeľňa: Priestranná, štýlová aj maximálne funkčná a praktická. So všetkým, čo k nej patrí, a niekedy aj s čímsi navyše.

Návštevy
■ Poctivý vidiecky interiér: Už zvonka pôsobí neveľký domček obklopený zeleňou veľmi príjemne. A pozitívna atmosféra panuje aj vnútri, kde z poctivého vidieckeho interiéru sála ozajstné teplo domova.
■ Byt plný paliet a nádeje: Ak sa stretnú milovníci prírody a ekológie s kreatívnymi výrobcami nábytku, zaručene z toho vznikne niečo „iné“, netradičné a zaujímavé. Takým je aj mestský byt podporený príbehom, ktorý sa oplatí nasledovať.
■ Príbehy zo šesťstoročného domu: Pred 26 rokmi si kúpili starý dom, do ktorého sa chceli presťahovať na dôchodok. No, dom… Skôr romantickú ruinu, ktorá ich chytila za srdce. Odvtedy ju postupne opravujú, zveľaďujú a menia na pôsobivé bývanie.
■ Moderné bývanie pre modernú rodinu: Majitelia tohto domu nemali veľmi predstavu o tom, ako by mal vyzerať jeho interiér. Obrátili sa teda na interiérovú dizajnérku, ktorej dali len dve indície: moderný štýl a tmavé drevo.

■ Žena s nezameniteľným hlasom: Mimoriadne zábavná speváčka Tonya Graves pochádza z USA, ale už roky žije v Česku. Ako a kde býva a prečo sa jej po byte povaľujú svetelné meče a kopačky?
■ Dom so skalopevnou logikou: Každý detail v ňom je podložený skúsenosťami majiteľa z rôznych stavieb, logickými aj praktickými dôvodmi tak, aby bol v súlade s prírodou, rodinným životom aj rozpočtom.

Bývanie
■ Nadčasový dizajn: Billy-ónová knižnica od Ikey.
■ Riešenie: Izba pre dospelú dcéru.
■ 3 × 3: Čo je potrebné na kvalitný spánok?
■ Prakticky: Kam s potravinami a aký zvoliť smetný kôš.
■ Domáci pomocníci: Lexikón funkcií najnovších varných dosiek.
■ Test: Testujeme ručné kávovary.
■ Redakcia tvorí: Inšpirácie na jesenný stôl od Kataríny a Mirky.
■ Tipy: Vychytávky do domácnosti.

Záhrada
■ Záhradné minimum: Najkrajšie kvitnúce opadavé kry do väčších i menších záhrad.
■ Mesiac v záhrade: Skrášlite si záhradu výsadbou obľúbených jesenných rastlín.
■ Škola kvetinového dizajnu: Tipy na moderné stojany a kvetináče pre každú zeleň v byte.
■ Poradňa: Aj pod stromom v tieni možno vytvoriť atraktívny záhon.

Lexikón staviteľa
■ Realizácia: Súčasný dedinský dom.
■ Podlahy: Vinyl, PVC alebo linoleum? Poznáte rozdiely?
■ Vykurovanie: Kam umiestniť krb.
■ Šikmé strechy: Ako dosiahnuť v podkroví príjemnú klímu?
■ Výber strešnej krytiny: Čierna strechám pristane.
■ Tipy: Nové produkty, technológie, materiály.