tel.: 02/50 200 200 | e-mail: jaga@jaga.sk
Môj dom
Kúpiť toto číslo | PREDPLATNÉ | Archív vydaní | E-verzie časopisov

Sviatky naše každodenné

Pomaly, ale isto sa to začína. Vlastne sa to už začalo. Ešte lepšie, už je to asi aj v plnom prúde, o čom napokon svedčí aj Môj dom, ktorý držíte v rukách. S pribúdajúcimi dňami v kalendári a ubúdajúcimi stupňami na teplomere sa kde-tu už od októbra vynárajú a vyskakujú vianočné ponuky. Kým dospelí pri nich očami prevracajú, deťom sa, naopak, oči rozsvecujú. Lebo Vianoce sú predsa niečo výnimočné. A na tom sa teda v konečnom dôsledku zhodneme asi všetci vrátane tých, ktorým sa zdá toto „vianočné masírovanie“ dva mesiace vopred zbytočné.
Lenže netreba to všetko výnimočné nechávať len na ne. Všetky tie príjemné pocity, veselé úsmevy, nežné precitnutia či momenty prekvapenia nás predsa sprevádzajú aj počas všedných dní. Stačí mať oči na stopkách a byť vedomý v každodennom prežívaní. Lebo sviatkom nie sú len tie posledné decembrové dni. Sviatkom sú častokrát celkom obyčajné veci, ktoré sa udejú počas bežných dní. Občas zdanlivo neviditeľné, ale mnohokrát s rovnakou silou.
Sviatok je, keď idem v teplom októbri do práce „naboso“ v šľapkách a rozhŕňam nimi záplavu farebného lístia. Alebo pracovné raňajky, ktoré sa vďaka vzájomným sympatiám zvrtnú na trojhodinové „trkotanie“ o možnom aj nemožnom nad fajnovými koláčmi. Pocit, keď stretnete niekoho druhýkrát v živote a máte dojem, že sa poznáte sto rokov. Sviatok je fotenie návštevy, na ktorom sa cítite ako na dovolenke. Alebo večerná prednáška o architektúre vo vile Tugendhat. Ale sviatok je aj to, keď sa v sobotu ráno zobudím o pol desiatej. Alebo keď nájdem v šatníku na dne zašitej krabice nohavice, ktoré som nosila na vysokej škole, a stále sa do nich zmestím. Sviatok je čakanie na lietadlo. Jednotka z fyziky. Koncert obľúbenej skupiny. Prázdny Prístavný most. Piatok je sviatok! A sviatok bude aj to, keď konečne dopíšem tento editoriál…
Takže zhrnutie na záver. Napriek tomu, že sa blížia Vianoce, nezabudnite, že to výnimočné treba hľadať aj v tom všednom.
Veľa šťastia a oči dokorán.

Katarína Barošová

 

Fotogaléria z časopisu:

 
Téma čísla
Vianočná atmosféra sa šíri celým interiérom, ktorý hýri farbami, chuťami a vôňami.
■ Najkrajšie sviatky: Inšpirujte sa, ako rôzne sa dá vyzdobiť interiér počas čarovného vianočného obdobia.
■ Advent: Nezabudnite na pravidelné nedeľné zapaľovanie adventných sviečok, je to tradícia, ktorá má veľké čaro.
■ Zátišia: Pôsobivé vianočné zátišia si viete vytvoriť kdekoľvek a nepotrebujete na to nič viac ako fantáziu, prípadne inšpiráciu.
■ Do okna a na dvere: Skrášlite ich ozdôbkami, vencami či svetielkami a potom už len tíško sledujte, ako na ne mráz maľuje svoje obrazy.
■ Na steny: Bežné predmety vymeňte za hviezdy, ligotavé svetlá, vence alebo girlandy – zaručene vyvolajú „wau“ efekt.
■ Pre deti: Vianoce sú v detskom svete udalosťou číslo jeden, preto na drobcov myslite aj pri ich príprave a zapojte ich do diania.
■ Na stromček: Spôsobov, ako ozdobiť stromček, je neúrekom. Máte radi klasiku alebo sa tentokrát konečne odviažete?
■ Pod stromček: Pri balení darčekov zapojte kreativitu a využite všetko, čo sa dá zrecyklovať alebo čo aj po použití zužitkujete.
■ Na stôl: Jedálenský stôl má počas Vianoc predsa len o trochu dôležitejšie postavenie, doprajte mu preto potrebnú dávku „slávy“.

Návštevy
■ Rebelské Vianoce: Nenápadný domček dostal po príchode Roxanne a Michaela novú tvár. Tmavé steny a odvážne farebné dekorácie z neho urobili perfektné miesto na oslavy.
■ Cesta za snom: Manželia zo Spiša si svoj dom postavili aj zariadili vo vlastnej réžii. Je unikátny nielen dispozíciou, ale i pôvabom, ktorý vniesla do interiéru kreatívna majiteľka Silvia.
■ Život medzi kameňmi: V dedinke Lišov to na prvý pohľad vyzerá naozaj tak, že tam líšky dávajú dobrú noc. Keď sa však tamojší majitelia poetického domčeka rozrozprávajú, zistíte, že sa tu dá objaviť naozaj veľa zaujímavého.
■ Výtvarníčka medzi ružami: Keď výtvarníčka Romana Andělová hľadala miesto, kde by sa mohla usadiť, mala na mysli také, ktoré ju osloví pozitívnou energiou.
■ Únik z mesta: Obytný modul poskytne zázemie a útočisko, ktoré umožní odpočinúť si od stresujúceho života. A môže stáť takmer kdekoľvek.
■ Od architektúry k hrám: Architekt Šimon Šicko je presne ten chlap, ktorého by chcelo mať za otca každé dieťa. A to nielen preto, že vlastní a riadi firmu Pixel Federation, ktorá vyrába herné aplikácie.

Bývanie
■ Trendy Hornbach: Obývačka plná materiálov a výrazných farieb.
■ Pohodový nákup: Vyberajte pohodlne na jednom mieste.
■ Originál: Ručne vyrobené darčeky od redakcie.
■ Tipy na darčeky: Inšpirácie pod stromček od nás pre vás.
■ Riešenie: Izba so skrytým pracovným kútikom.
■ Nadčasový dizajn: Výtvarne čistý sklenený stolík Metafora.
■ Kúpeľňa: Trendy na rok 2020.
■ Domáci pomocníci: Inteligentné rúry na pečenie.
■ Culinaria: Vianočné recepty pre oči aj pod zub.
■ Test: Testujeme kuchynské roboty.
■ Tipy: Vychytávky do domácnosti.

Záhrada
■ Záhradné minimum: Pred zimou je potrebné pristrihnúť všetky stromy, kry a dreviny. Poradíme, ako to zvládnuť ľavou zadnou.
■ Mesiac v záhrade: Ako zužitkovať napadané lístie, na ktoré živočíchy v záhrade nezabudnúť a ako zazimovať teplomilné druhy rastlín.
■ Škola kvetinového dizajnu: Minimalistické dekorácie naplnia váš domov vôňou čerstvého ihličia. Pripravte si s nami tento rok zelené a voňavé Vianoce.

Lexikón staviteľa
■ Realizácia: Drevostavba s priateľským zovňajškom a vľúdnym vnútrajškom.
■ Zdravé bývanie: Necítite sa dobre? Príčinou môže byť nevhodná vlhkosť vzduchu.
■ Postup: Ako namontovať umývadlo s doskou.
■ Steny v interiéri: 5 krokov, ako si vymaľovať izbu.
■ Vykurovanie: Ako vybrať vhodný plynový kotol.
■ Bezpečný domov: 5 spôsobov, ako zabezpečiť domov pred zlodejmi.
■ Tipy: Nové produkty, technológie, materiály.