tel.: 02/50 200 200 | e-mail: jaga@jaga.sk
EkoBYVANIE_2014_05_v350Tvorivé bývanie
Kúpiť toto číslo               PREDPLATNÉ               Archív vydaní               E-verzie časopisov

„Boli tu lesníci. A povedali, že máme v hore tých oných… ľudožrútov,“ vyhŕkla babka na mňa celá nešťastná pri jednej mojej návšteve. Vraštiac obočie a žmúriac oči na malý moment som pochopila, že kanibalizmus sa v našich končinách nekoná. Len malá slovná prešmyčka. Hájik – kus hory nad domom a ešte hodný kus za ňou – si ju ešte ako malé dievčatko s medovými vlasmi zakorenil, pripútal pokojom. Zžívali sa, spolu vráskaveli. Nečudo, že babka mala obavy… ako o skutočného priateľa.
Kto má rád stromy, iste pochopí. Majú zázračnú moc. Či už ako lesná pospolitosť, alebo len ako osamelá hruška v rohu záhrady. Niektoré darujú tieň, súkromie, iné zasa chutné plody. Sú našimi domovmi, sú v našich domovoch. Hrejivé – v akejkoľvek podobe. Ak aj k vám drevo prehovára a uvažujete nad jeho použitím – či už na stavbe, v interiéri, alebo exteriéri, iste bude pre vás prínosom rozhovor s „na drevo vzatým“ odborníkom, ktorý nájdete v tomto vydaní. Okrem neho, samozrejme, aj tipy, ako si zariadiť spálňu tak trochu netradične, ako si naladiť jeseň v obývačke… alebo vás možno inšpiruje útulná kúpeľňa, v ktorej sa k slovu dostalo práve drevo.

Martina Deriková

P. S.: Keď pôjdete niekedy cez park, zastavte sa na chvíľu a položte ruku na najbližší strom. Bruškami prstov čítajte jeho kôru ako malé dieťa. Ak budete mať chuť objať ho, urobte to! A možno to nebudete zrazu vy, kto objíma strom, ale strom bude objímať vás. Jeho energia stojí aj za tých zopár začudovaných okoloidúcich pohľadov. Verte mi. 🙂

 

Na nákupe
■ Pastel blues

Návštevy a premeny
■ Doma pod klenbami
■ Nalaďte sa na bývanie pod klenbami
■ Sloboda pohybu a zvuku
■ Nič, len malý kúsok seba

Handmade
■ Dokonale zorganizované
■ Budete ich milovať
■ Vyfešákovaný kvetináč

Zariaďujeme
■ Spálňa: Priestor na vaše sny
■ 3 kuchynské štýly

Bon appétit
■ Čokoládovo-arašidové brownies

Testujeme a radíme
■ Ako si vybrať kávovar
■ Keď sa deň začína horúcim dúškom
■ Sen verzus skutočnosť

Záhrada a balkón
■ Tipy na november
■ Záhrada bez driny a mozoľov
■ Zelená poradňa

Stavba
■ Ako zaizolovať drevodom zvnútra
■ Vôňu a dotyk dreva nenahradí žiadny umelý materiál
■ Chyby pri inštalácii podlahového vykurovania
■ Úsporný veľký formát
■ Zľahka a pasívne