tel.: 02/50 200 200 | e-mail: jaga@jaga.sk
Urob si sám
Kúpiť toto číslo | PREDPLATNÉ | Archív vydaní | E-verzie časopisov

Milí čitatelia!
Je tu jar a my sa opäť stretávame na stránkach nášho časopisu. Čomu sa venujeme tentoraz? Našou hlavnou témou je výsadba, výsev či sadenie nových rastlín, stromčekov a všetkého, čo rastie v záhrade, a čo nám robí radosť vo svojej krásnej prírodnej zelenej forme.
K tomu sme vám priniesli kompletný návrh na zhotovenie teplého pareniska, takže rastlinky využijú všetko teplo z jarného slniečka na to, aby mohli čím skôr vyrásť, a tak obohatiť váš jarný jedálniček o čerstvé vitamíny. Jeho výrobu uľahčí výkresová dokumentácia. Okrem toho je tento malý pomocník na výsadbu vybavený aj automatickým zavlažovaním, takže po zasadení rastlín sa o ne nemusíte nijako špeciálne starať. Samozrejme, rastlinky bude potrebné jednotiť a presadiť, ale to patrí k nášmu záhradkárskemu hobby.
V našej záhradnej rubrike nájdete aj stavbu drevenej terasy, ktorá vyzerá veľmi pekne a okrem toho je vybavená múrikom z gabionového muriva a na ňom je zavesená bylinková vertikálna záhradka. Z nej na váš stôl prídu nielen vitamíny, ale najmä chuť povzbudzujúce, prírodné arómy a príchute – absolútne bez chémie. Poslúži aj na to, aby sme si vypestovali drobné plody, napríklad jahody alebo cherry paradajky. Opäť je napojená na zavlažovací systém, takže vašou úlohou bude najmä zberať úrodu. Z tohto hľadiska je veľmi zaujímavý článok o tom, ako pripraviť pôdu a obohatiť ju o stopové prvky, ktoré rastlinky ani nemôžu poskytnúť konzumentovi, kým ich samy nenačerpajú v pôde. Dodávame, že návod na terasu nám poslal náš čitateľ, takže je jedným z tých, ktorí nás obohatili, a očakávam, milí čitatelia, že aj vy, ktorí majstrujete, či už doma, alebo v záhrade, alebo si niečo staviate, sa s ostatnými čitateľmi podelíte o svoje fotopostupy – môžete tak získať aj zaujímavý honorár.
Pre stavebníkov prinášame návod na zhotovenie krásneho záhradného plota a okrem toho pokračujeme v našej stavbe zhotovením betónových stĺpov, ktorým sa pri stavbe nevyhneme. Spravidla nám projektant navrhne nejaký ten stĺp, takže na to, aby sme stavbu zhotovili správne, budeme musieť vedieť aj troška betónovať. Ďalšími zaujímavými tipmi sú rôzne návody na skrášlenie bytu či detskej izby – napríklad z univerzálneho detského vešiačika možno spraviť aj detský stan, takže naše deti sa potešia nielen pri jeho spoločnom zhotovovaní spolu s rodičmi.
Verím, milí čitatelia, že si v tomto vydaní nájdete veľa alebo viacero zaujímavých článkov, ktoré vás budú inšpirovať pri ďalšej práci a domácom majstrovaní. K tomu vám želám veľa zdravia a pohody počas celého marca. Dovidenia v ďalšom vydaní!

Stanislav Botur

 

 

Fotogaléria z časopisu

 

Majstrovanie
■ Čierna dekoratívna stena do detskej izby
■ Otvorená drevená skrinka
■ Multifunkčný vešiak pre deti
■ Úprava keramického kvetináča
■ Moderná drevená lavica
■ Zvárací stôl z ocele
Marec v záhrade
■ Záhradná poradňa
■ Drevená terasa s gabionovým múrikom
■ Vysádzame ovocné stromy
■ Obohacujeme pôdu stopovými prvkami
■ Parenisko so zavlažovaním
■ Materiály na zasklenie – fóliovanie skleníka, pareniska
■ Ako zlacniť vykurovanie skleníka
■ Staráme sa o jarné priesady
■ Pestovanie a liečba s aloou

Stavba a obnova
■ Stavebná poradňa
■ Hrubá stavba: Betónujeme stĺpiky
■ Stavba betónového plota od základov
■ Dobrý nákup