tel.: 02/50 200 200 | e-mail: jaga@jaga.sk
USS_2014_07_v350Urob si sám

Aktuálne číslo               Predplatné               Archív starších čísel               E-verzie časopisov

Milí čitatelia, rád sa s vami opäť stretávam na stránkach 300. vydania nášho magazínu, ktorý uzrel svetlo sveta niekedy v roku 1970 (najstaršie číslo, ktoré som mal v rukách, bolo 7/1973). Jáj, to boli časy! Mal som sladkých päť rokov a ešte som sa tešil do školy. Tepláčiky s ramienkami, celé kožené topánočky, pod dohľadom mamy som sa vozil na veľkom žlto-červenom drevenom aute, mimochodom najlepšom, aké som doteraz mal. Urobil ho prvý domáci majster môjho života – starý otec.
Prehrabávajúc sa v minulých vydaniach, zisťujem, že za tie roky sa v časopise uverejnilo strašne veľa dobrých nápadov od výborných domácich majstrov, najmä v starších číslach by ste našli celkom kompletné návody, niekedy aj 40-stranové, na výrobu zložitých strojov, aké sa dnes vyrábajú iba v továrňach.
„Na kolene“ sme veru zhotovili všeličo! Od plážovej šatne k Trabantu kombi či chaty na streche Škody embéčky cez kočík pre dvojčatá, elektrobicykel, plachetnicu, všakovaký nábytok až po rôzne poľnohospodárske a záhradkárske stroje, chaty, kozuby, sústruhy alebo vodné či veterné elektrárne. Z podrobných veľkých návodov možno vyčítať skutočnú erudovanosť autorov minulej doby, ale aj nedostatok spotrebného tovaru v socialistických predajniach. Najmä ten zapríčinil, že z bežných pracujúcich sa cez víkendy stávali „hobbymajstri“ všetkých remesiel. Viac príspevkov,  navyše aj podrobnejších, bolo zväčša z českej časti republiky, kde má „kutilstvo“ tradíciu. Ani za naše slovenské návody sme však nemuseli hanbiť. Niektoré z nich vám prinášame aj v okrúhlom 300. vydaní, aby sme si mohli zaspomínať na staré časy aj šikovných tvorcov, z ktorých niektorí ani nechceli zverejniť svoje mená. Viacerí už ani nie sú medzi nami, lebo čas nezastavíš. Vybrali sme návody, čo sú snáď s istými obmenami využiteľné aj dnes, a pritom nie sú príliš náročné na zhotovenie ani na čítanie. Okrem nich vám ako vždy prinášame aj tie súčasné vo forme fotopostupov pre potešenie, alebo aby ste ušetrili korunky, pardon, dnes už eurá. Za celú redakciu vám k tomu želám veľa pohody, zdravia a krásnych letných dní.

Stanislav Botur

Záhrada a dvor
■ Veľký kvetináč na terasu
■ Júl v záhrade
■ Lunárny kalendár
■ Huby z vlastnej záhrady
■ Ekozáhrada: Stromy z kôstok?
■ Júlová poradňa
■ Záhradný poradca
■ Váš problém: Suchá pôda
■ Rozmnožovanie ruží
■ Zavlažovanie: 10 dobrých rád

Náradie
■ Test: Príklepové vŕtačky
■ Krovinorez alebo kosačka?

Pre ženy
■ Oprava starej skrinky
■ Modelujeme farebné vázy
■ Fľaša ako darček
■ Biostôl so svietnikmi

Rekonštrukcie
■ Výťah pre imobilných
■ Natierame drevo a kov
■ Lišty k dreveným podlahám

Stavba
■ Chata z ocele
■ Kombinovaný kozub s pecou
■ Okná v tehlovom dome – preklady
■ Šikmá strecha

Rýchlo a jednoducho
■ Debničky do záhrady
■ Vázy z galoší
■ Výmena dverovej zámky a kovania
■ Rámujeme obrazy
■ Ozdobné rámiky
■ Lopatka na krmivo

Náš projekt
■ Detská plachetnica
■ Príborník do kuchyne

Ekonomicky
■ Dobrý nákup
■ Povinné poistenie auta
■ Kupujeme byt – rezervačné poplatky