tel.: 02/50 200 200 | e-mail: jaga@jaga.sk
Urob si sám
Kúpiť toto číslo | PREDPLATNÉ | Archív vydaní | E-verzie časopisov

Milí čitatelia!
Opäť sa stretávame na stránkach nášho špeciálneho vydania časopisu Urob si sám zameraného na stavebníctvo. Radi vám prinášame užitočné informácie potrebné v prípade, ak zvažujete stavbu či rekonštrukciu bytu, domu, chalupy alebo chaty. Neposkytujeme však len užitočné prehľady materiálov, ale aj niektoré stavebné postupy. Práca s presnými tvárnicami, či už z pórobetónu, alebo z tehál, dovoľuje pomýliť sa len o milimetre. Dnes veru nestačí nahrubo nahodená malta a v nej „nahádzané“ tehly, veľakrát nakrivo, ako to vidno na starších múroch. Je potrebné presne založiť prvý rad a potom rovnako presne pomocou lepiacej malty ukladať ďalšie rady. Požiadavky presnosti však nie sú samoúčelné, ale prinášajú úspory. Jednak časové – nijako nespomaľujú prácu stavebníka, ba práve naopak, enormne ju urýchľujú –, ale aj energetické. Cieľom pokroku je vysoká energetická efektivita novostavieb. Súčasné novostavby majú 10-, ba až 20-krát nižšiu spotrebu energie na vykurovanie ako tie, čo sa stavali pred 30 rokmi.
Samozrejme, nevenujeme sa iba murovaniu. Mierne teploty prajú aj iným stavebným prácam v exteriéri i interiéri – pripravili sme aj viacero stavebných postupov zameraných na izolácie, dvere či montáž strešných okien. O nich a ešte aj o mnohých iných veciach píšeme v tomto vydaní. Takže ak plánujete stavať, začítajte sa a vyberajte vhodné materiály a technológie pre svoje vysnívané bývanie.
Veľmi uvítame, ak nám, milí čitatelia, napíšete, aké sú vaše skúsenosti so svojpomocnou alebo aj s dodávateľsky realizovanou stavbou domu. Budúce číslo stavebného Špeciálu chceme zamerať najmä na novostavby. Radi v ňom uverejníme aj vaše vylepšenia a rôzne nápady v podobe pracovných postupov, za ktoré môžete získať aj finančnú odmenu. Pripomínam ešte, že už o dva týždne vyjde „bežné“ novembrové vydanie mesačníka Urob si sám. Za celú redakciu vám želám príjemné čítanie, veľa zdravia a spokojnosti doma i na stavbe.

Stanislav Botur

 

 

Fotogaléria z časopisu

« 1 z 2 »

 

Stavba a obnova
■ Stavebná poradňa
■ Výhodné hypotéky – lacné bývanie
■ Ako zhotoviť priečku z pórobetónu
■ Nové steny kúpeľne zo sadrokartónu
■ Vyberáme nosné murivo a materiál na priečky
■ Ako nepokaziť murovanú stavbu
■ Prísady do betónov
■ Odstránenie vlhkosti z múrov injektážou
■ Prehľad hydroizolácií a injektáží
■ Prehľad strešných krytín
■ Príčiny porúch v zateplení šikmej strechy
■ Montujeme strešné okná
■ Ako namontovať nové dvere?
■ Prehľad nízkorozťažných pien
■ Akú tepelnú izoláciu vybrať do podlahy?
■ Náter betónovej podlahy
■ Obklad stien tehlovými pásikmi
■ Omietka – drsná stierka
■ 7 krokov k plynovej prípojke
■ Prehľad kotlov a moderných tepelných spotrebičov
■ Stavba exkluzívnej keramickej pece
■ Prehľad vonkajších dlažieb