tel.: 02/50 200 200 | e-mail: jaga@jaga.sk
Urob si sám
Kúpiť toto číslo | PREDPLATNÉ | Archív vydaní | E-verzie časopisov

Milí čitatelia!

Hovorí sa, že prežiť viac rokov života znamená získať viac životnej múdrosti. Môže aj nemusí to byť pravda, pretože všetko závisí od osobnosti človeka. Niekto sa zo skúseností naozaj poučí, iný na chyby zabudne a opäť ich zopakuje. Aj viackrát. Je však nepochybné, že s pribúdajúcim počtom rokov je človek schopný porovnávať prítomnosť a vzdialenejšiu minulosť pomocou vlastných skúseností. Nuž a toto už môžem povedať o sebe aj ja – viac ako päťdesiat rokov ma radí k staršej generácii. Pamätám si poradne zimy s mrazmi a bohatou nádielkou snehu počas niekoľkých mesiacov či jarné počasie, keď v apríli neraz iba začínali pučať stromy, ustávali dažde a pľušť, striedali sa teplejšie, ale aj mrazivé dni a v noci bolo vždy chladno, takže bolo treba aj prikurovať. Tieto jari sa vôbec nedajú porovnať s tohtoročnou, keď od šestnásteho apríla vládne niekdajšie júnové počasie s teplotami 28 a viac stupňov. Ako teplo bude potom v júni?! Tohto roku nás nezachránilo prúdenie arktického vzduchu do našich končín. Skôr sme mali možnosť zažiť teplú letnú búrku plnú saharského piesku už 12. apríla.
Časy sa menia. V stavebníctve sa pri týchto dátumoch dávnejšie iba začínali kopať základy, zatiaľ čo dnes je už stavebná sezóna v plnom prúde a bude treba čím skôr poomietať múry, aby omietku nespálili nadchádzajúce horúčavy. Alebo s nimi počkať až do jesene. Alebo použiť nové materiály, ktoré pomôžu prekonať intenzitu počasia, skrátia čas potrebný na stavanie či zjednodušia technologické postupy a uľahčia prácu na stavbe. Aj keď sa inovácie nezdajú byť dramaticky rýchle, každý rok sa objavujú novinky, ktoré zlepšujú kvalitu stavieb a vy, naši čitatelia, by ste mali byť o nich informovaní ako prví.
Materiály. Stavba. Dom. Vlastné bývanie. Toto sú motívy, ktoré združujú všetky články tohtoročného stavebného špeciálu. Vyberali sme ich tak, aby boli nápomocné čo najväčšiemu počtu stavebníkov, a to najmä pri výstavbe svojpomocou. Verím, že vám, milí čitatelia, ktorí plánujete stavať, rekonštruovať či len trochu vylepšiť svoje bývanie, budú užitočné a pomôžu vám pri výbere vhodných materiálov a stavebných techník. Prajem vám, aby ste v tomto vydaní našli podnetné inšpirácie, ale želám vám aj veľa tvorivých síl, nevysychajúce finančné zdroje a priaznivé počasie na uskutočnenie plánovaných stavebných zámerov.

Stanislav Botur

 

 

Fotogaléria z časopisu

 

Stavba a obnova
■ Návšteva moderného domu
■ Stavebná poradňa
■ Prehľad murovacích materiálov
■ Postup pri murovaní
■ Prehľad stropov
■ Prehľad strešných krytín
■ Montujeme fasádne okná
■ Prehľad podláh
■ Prehľad vykurovacích telies
■ Podlahové vykurovanie
■ Prestavba kúpeľne zo sadrokartónu
■ Maľujeme v interiéri
■ Poistenie domácnosti

Záhrada pri dome
■ Záhradná poradňa
■ Trávnik pri dome
■ Osádzame plotový stĺpik
■ Ako vydláždiť chodník či vjazd
■ Dobrý nákup