tel.: 02/50 200 200 | e-mail: jaga@jaga.sk
ZÁHRADA
Kúpiť toto číslo | PREDPLATNÉ | Archív vydaní | E-verzie časopisov

Už o tom koronavíruse počujeme odvšadiaľ, až nám to ide, ako sa hovorí, hore krkom. Dotýka sa prakticky všetkých aspektov nášho života. Ako sa z toho nezblázniť? Hrozivo znejúce správy si treba doslova dávkovať. Veľmi dobrým relaxom, a to aj duševným, je v týchto časoch príroda a práca v záhradke na čerstvom vzduchu. Práve tým, že sa na sústredíme na hocijakú prácu, zabudneme, čo sa deje okolo. A to je veľmi dôležité. Keďže sme viac doma, môžeme si naplánovať aj oveľa viac výsevov a výsadieb. Čím viac úrody nám tohto roku záhradka prinesie, tým menej budeme musieť nakupovať medzi ľuďmi a budeme sebestačnejší. Pestovanie, hoci takto v drobnom, nadobúda zmysel ako už dávno nie. Určite ale budeme potrebovať semená, sadbu, hotové rastliny. Ako bezpečne nakupovať? Dovoľte malé zhrnutie v niekoľkých bodoch.
+ Semená niektorých zelenín aj rastlín kúpime aj vo veľkých potravinách, urobme tak naraz pri bežnom nákupe. Rúško a rukavice sú samozrejmosť.
+ Zavolajme do blízkeho záhradkárstva alebo zavítajme na jeho stránku, zistime si, akým spôsobom funguje. Môžeme sa v záhradníctve prejsť a tak vybrať rastliny alebo funguje iba objednanie cez internet? Je možné osobné vyzdvihnutie, najlepšie v konkrétnu hodinu, alebo nám tovar doručí kuriér?
+ Pri osobnom nákupe sa snažíme dotknúť iba tovaru, ktorý i kúpime.
+ Platíme kartou, či už cez internet, alebo osobne.
+ Keď tovar doručí kuriér, rozbaľujeme ho v rukaviciach. Kartón sa totiž ukazuje ako materiál, na ktorom sa vírus dokáže v porovnaní s inými materiálmi udržať veľmi dlho (celé hodiny).
+ Keď nevieme nakupovať cez internet, požiadame príbuzných alebo dobrých susedov, ktorí sú zbehlejší, aby tovar kúpili za nás, a vyrovnáme sa s nimi.
+ Ak to situácia dovolí, zistíme u blízkych susedov prebytky sadeníc a semien a môžeme urobiť výmenu. Tovar stačí položiť k bránke a zatelefonovať si.
+ Sledujeme situáciu a aktualizácie podmienok predaja a otváracích hodín.

Veľa zdravia nám všetkým praje

Monika Králová

 

 

Fotogaléria z tohto čísla:

 

Najkrajšie rastliny v máji
■ Najkrajšie rastliny sezóny

Pýtajte sa Martina Čurdu

Pestujeme
■ Rajčiny
■ Papriky
■ Uhorky

Čo žije v záhrade
■ Vtáky, najúčinnejší repelent

Máj v záhrade
■ Kvety
■ Zelenina
■ Lunárny kalendár

Režeme
■ Režeme v máji

Na tanieri
■ Špargľa

Májový sprievodca pestovaním
Ovocie v regióne Hrubá Borša

Otázky a odpovede
■ Bioochrana egreša
■ Poradňa