tel.: 02/50 200 200 | e-mail: jaga@jaga.sk
ZÁHRADA
Kúpiť toto číslo | PREDPLATNÉ | Archív vydaní | E-verzie časopisov

Radosť. Záhrada je pre nás záhradkárov proste radosť. Tešíme sa, ako nám to v nej pekne klíči, pučí, rastie, kvitne a prináša úrodu. Pozorujeme zmeny, ale aj aktívne do nej vstupujeme a meníme ju podľa našej predstavy a vkusu. Presne tak to mám i ja. Kým na jar sa už neviem dočkať prvej úrody reďkoviek a šalátu, začiatkom leta zase prvých paradajok, prídu aj okamihy, keby som všetok ten rast najradšej na chvíľu zastavila. Je to vtedy, keď je naraz veľká úroda a málo času na jej spracovanie. Vtedy už niet stopy po nedočkavosti, práve naopak, vravím si, nech tie čerešne ešte na tom strome vydržia, nech ten hrášok tak rýchlo nežltne alebo posielam marhuliam a broskyniam na diaľku myšlienku, nech ešte nepadajú. Niežeby to zaberalo…:-)
Záhrada je ale veľkorysá, neraz nám dáva svoje „plody“ plným priehrštím.
Ale kde je radosť, býva i starosť. Mávame obavy, že už dlho neprší a je sucho. Vydržia to naše rastliny? Nepoškodí ich to? Búrka, ktorá prichádza, bude aj s ľadovcom? Nehovoriac o škodcoch a chorobách – postriekam a moja úroda nebude bio, alebo ju nechám vyjsť navnivoč? Dá sa zachrániť aj nechemicky? Kedy čo vysiať a vysadiť, aby bola dobrá úroda? Ako a čím hnojiť?
Vzťah. A presne takto sa rodí vzťah k vlastnej záhrade. Práve cez väčšie a menšie, často každodenné radosti aj starosti. Podobne je to predsa aj s deťmi. Sú našou radosťou aj starosťou. No bez nich a bez záhrady by náš život nebol taký krásny a bohatý, aký je.
Dúfam, že aj v tomto vydaní nájdete čo najviac inšpirácie, rád a odpovedí na svoje otázky tak, aby ste mali v záhrade stále viac a viac radosti a menej starostí.
Krásny začiatok leta praje

Monika Králová

 

 

Fotogaléria z tohto čísla:

 

Najkrajšie rastliny sezóny
■ Najkrajšie rastliny v júni
■ Rastlina mesiaca

Pýtajte sa Martina Čurdu

Pestujeme
■ Najkrajšie ruže
■ 6 tipov, pre krásne a zdravé ruže
■ Ako udržať ruže zdravé?

Farby sezóny
■ Muškáty

Čo žije v záhrade
■ Klenoty našej záhrady

Majstrujeme
■ Ako zabrániť rozrastaniu mäty?
■ Záhon na pestovanie zeleniny

Jún v záhrade
■ Kvety
■ Zelenina
■ Lunárny kalendár

Režeme
■ Režeme v júni

Na tanieri
■ Ríbezľa

Júnový sprievodca pestovaním
Ovocie v regióne Polomka

Otázky a odpovede
■ Kvalitné hrozno bez chémie
■ Poradňa