tel.: 02/50 200 200 | e-mail: jaga@jaga.sk
ZÁHRADA
Kúpiť toto číslo | PREDPLATNÉ | Archív vydaní | E-verzie časopisov

Každá sezóna je trochu iná, aj čo sa úrody týka. Niektoré ovocné druhy sú vyslovene známe tým, že bohato zarodia každý druhý alebo až tretí rok. Stáva sa tiež, že plánovanú úrodu zeleniny a ovocia zničí choroba alebo škodca, a tak odpadne časť letného zavárania. No i správne konzervovanie je „kumšt“, nielen čo sa chuti a konzistencie týka, ale, a to je hlavné, aby sa úroda uložená v skle nezačala kaziť. Predpokladám, že každý už má „zážitok“ s plesnivejúcim džemom alebo pokazeným sterilizovaným hráškom či zelenou fazuľkou. Ja si spomínam na dva najvýraznejšie zážitky. Jeden súvisí s inak skvelým domácim ríbezľovým sirupom vyrábaným za studena, čiže plným nezničených vitamínov a enzýmov. Otec bol raz večer sám doma a veľmi smädný. Siahol po fľaši sirupu, no korkovú zátku nie a nie vytiahnuť. Aby sa lepšie zaprel, fľašu si dal medzi nohy, kde ju pridržiaval rukou a druhou ťahal zátku. S čím nepočítal bolo, že sirup vo fľaši kvasil a pohybom sa rozvíril. Skôr ako vytiahol zátku, fľaša explodovala. Celú kuchyňu polial sladký sirup, zmiešaný s krvou z jeho porezanej nohy. Rana si dokonca si vyžiadala niekoľko stehov. Odvtedy si už pri nevarených sirupoch dávame oveľa väčší pozor.
A pleseň v pohári s džemom? Dnešné odporúčania hovoria jasne: nejesť a vyhodiť, lebo jedy z plesne sú už v celom objeme. Keď som sa o tom pred pár rokmi dozvedela a u starej mamy, ktorá sa nakoniec dožila 97 rokov, otvorila džem s malou vrstvičkou plesne na povrchu, chcela som ho vyhodiť. To sa stretlo s jej veľkým protestom. So slovami: „Celý život som jedla takéto plesnivé a tu som,“ mi ho vzala z rúk, lyžičkou nabrala a vyhodila vrstvičku plesne a postupne sama dojedla.
Prajem vám, aby ste natrafili na zdravé a spoľahlivé recepty, ako zužitkovať vlastnú úrodu, aby ste potom nemuseli maľovať celú kuchyňu či s vareškou zastrčenou v zástere „letieť“ na pohotovosť. 🙂

Monika Králová

 

 

Najkrajšie rastliny sezóny
■ Najkrajšie rastliny neskorého leta
■ Rastlina mesiaca

Pestujeme
■ Záhradná lekáreň
■ Účinné proti kašľu
■ Na dobré trávenie
■ Posilňujeme imunitu
■ Pre dobrý spánok a náladu
■ Keď bolia kĺby
■ Aby bola úroda čo najvyššia
■ Ako zužitkovať úrodu

August a september v záhrade
■ Kvety
■ Zelenina
■ Lunárny kalendár – august
■ Lunárny kalendár – september

Čo žije v záhrade
■ Modlivka, maskovaný predátor hmyzu

Tabuľka aktuálnych výsevov

Pýtajte sa Martina Čurdu

Trávnik
■ Trávnik po sezóne

Ovocné odrody na Pereši

Režeme
■ Režeme na konci leta

Na tanieri
■ Figovník obyčajný

Otázky a odpovede
■ Choroby orecha
■ Poradňa