Knihy

Vydavateľstvo JAGA vydalo od roku 1993 viac ako dvesto knižných titulov.

Väčšina bola venovaná odbornej problematike z oblasti stavebníctva a architektúry. Cieľom publikácií bolo zaplniť medzeru na trhu a ponúknuť stavebným inžinierom a architektom kvalitné informácie.

Druhú skupinu publikácií tvoria populárne knihy zamerané na bývanie a záhradu. Prostredníctvom inšpiratívnych obrázkov a odborných rád pomáhajú čitateľom pri stavbe rodinného domu, zariaďovaní miestností či riešení záhradného priestoru. Čitateľsky úspešné sú najmä edície Všetko o bývaní a Projekty rodinných domov.

Vyberte si z ponuky našich knižných titulov:

3,56 €
Čo tak byť originálni a venovať si na výročie svadby nový dom? A pritom nemusíte ani minúť svoje celoživotné úspory. Stačí, keď si všetko vopred dôkladne naplánujete, urobíte si podrobný prieskum trhu, budete sa držať so svojimi požiadavkami pri zemi a priložíte ruku k dielu. Aj to je jeden z príbehov, ktorý môžete spoločne s nami a majiteľmi domu prežiť. Či už sa rozhodnete pre výstavbu nového domu, alebo vám osud priveje do cesty staršiu nehnuteľnosť, nenechajte sa pri výbere stavebných materiálov zlákať „výhodnými“ ponukami. Vyberajte s rozumom a voľte radšej strednú cestu ako najlacnejšie riešenia. Nevzdávajte sa svojich predstáv a požiadaviek, aj keď sa vám zdá, že nemáte na vybraný systém dostatok priestoru. Ak sa poriadne rozhliadnete, zistíte, že existujú kompaktné riešenia typu „všetko v jednom“, ktoré nezaberú veľa miesta a zabezpečia maximálny komfort. Poďte spoločne s publikáciou Staviame a rekonštruujeme zistiť, ako sa to dá bez stresu a zbytočne vyhodených peňazí. Kde na to vziať?• Koľko stojí výstavba domu? Základy domu• Kvalitné základy tvoria základ kvalitnej stavby• Vodorovná hydroizolácia pod murivo Zvislé múry a murivo• Čo sa skrýva pod pojmom hrubá stavba?• Darček k výročiu svadby – vlastný dom• Výber muriva má svoje pravidlá• Ako zhotoviť stenu, ktorá neprepustí hluk? Vodorovné konštrukcie• Pórobetónový montovaný strop bez nadbetonávky• Rýchla obnova balkóna Riešenia pre strechu• Dom nekompromisný v požiadavkách• Akú strechu si vybrať?• Strešné okno na presvetlenie podkrovia Okná• Vyberáme okná• Čo je dôležité pri výbere okien• Na čo si dať pozor pri montáži plastových okien Podlahy a povrchové úpravy stien• Podľa čoho vyberať podlahu?• Hydroizolácia kúpeľne• Ako rýchlo vyrovnať drevenú podlahu• Drsné steny v industriálnom štýle• Sanácia zvlhnutej omietky v garáži• Obnova fasády s trhlinami menšími ako 0,5 mm• Zateplenie obvodového plášťa sivým polystyrénom• Ako ochrániť vlhké murivo pred vzlínajúcou vlhkosťou Vykurovanie a vetranie• Plynové vykurovanie ruka v ruke so solárnym zariadením• Ako správne kombinovať vykurovanie v novostavbe a pri rekonštrukcii• Našli sme riešenie „všetko v jednom“• Zdravé vykurovanie za rozumné peniaze• Plošné podlahové vykurovanie s malou výškou Domy, v ktorých je radosť žiť• Dom plný farieb a radosti• Umenie pohody Záhrada• Záhrada ako park• Nadzemný či zapustený?
5,34 €
Makroekonomika■ V horších časoch chýbajú v stavebníctve zákazky, v lepších kvalifikovaní ľudia Stavebníctvo v Európe■ Pomalší hospodársky rast zredukuje dopyt v stavebníctve■ Inžinierske stavby opäť potiahnu stavebníctvo v Európe Stavebníctvo na Slovensku■ Rast slovenskej ekonomiky vrcholil■ Investície výrazne akcelerovali■ Inflácia pôjde nahor■ Zamestnanosť v ekonomike je rekordná■ Rast miezd v stavebníctve prekvapil■ Rast stavebnej produkcie sa zrýchlil■ Význam malých a stredných podnikov stúpa■ Infraštruktúra sa blysla■ Mrakodrapy ešte pribudnú■ Kritériá indikujúce úpadok sa nezmenili■ Slovenské stavebníctvo sa pozerá na rok 2019 optimisticky■ Je dôležité budovať firmu, ktorá prežije boom aj pokles■ Výrobcov trápi nedostatok odborníkov i surovín REBRÍČKY – Top firmy v stavebníctve■ Finančné údaje sú dostupné každému■ Stavebné realizačné firmy: V inžinierskych stavbách je najviac zisku■ Výrobcovia a importéri stavebných materiálov: Stavivárov trápia ceny■ Inžiniersko-projektové organizácie: Projektanti sú prví na ťahu■ Predajcovia stavebných materiálov a mechanizácie: Vyššie tržby sa do zisku nedostali■ Facility a property management, správa bytov: Správa má potenciál vo verejnom sektore■ Výrobcovia a importéri TZB: Technológie v budovách majú zelenú■ Realizátori TZB: Realizátorov živili aj menšie zákazky■ Sanita: Sanite sa oplatí počúvať zákazníkov■ Okná, dvere, bránové systémy: Oknárom sa zcvrkol zisk Rezidenčné nehnuteľnosti■ Voľných bytov je rekordne málo■ Atmosféra je pre byty priaznivá■ Obnova sa nikdy neskončí■ Nedostatok bytov a masívny dopyt. Dokedy?■ Nových bytov nie je dosť, ich cena stúpa■ Vývoj cien bytov na sekundárnom trhu■ Riešenia krízovej situácie nájomného bývania Financovanie bytov■ Rast retailových úverov sa mierne spomalil■ Prísnejšie podmienky čerpanie úverov spomalili■ Sporiť treba viac, aj na štátnu prémiu■ Osobný bankrot ponúka dlžníkom druhú šancu Komerčné nehnuteľnosti■ Trhu s komerčnými nehnuteľnosťami sa darí■ Kancelária sa mení na flexibilný priestor■ Retail aj priemysel sú na Slovensku na vzostupe Pripravované a rozostavané projekty: Bratislava■ Ambície developerov vs. záujmy mesta■ Pripravované a rozostavané projekty v Bratislave Pripravované a rozostavané projekty: Slovensko■ Pripravované a rozostavané projekty na Slovensku PREDPLATNÉ časopisu ASB »
8,61 €
Záhrada je umením vyrastajúcim na mieste a z miesta. Preto poznanie miesta a pochopenie jeho kladov je základným princípom návrhu dobrej koncepcie záhrady. Súčasná záhrada je záhradou jedného majiteľa, ktorý dobre pozná svoju predstavu i svoj pozemok a jeho limity. Vizuálne príťažlivé i prakticky realizovateľné nápady sa však rodia v hlavách pripravených. Dobrú prípravu predstavujú príklady v knihách, ale aj realizované riešenia iných záhrad. Záhradu ani úpravu nemožno preniesť na iné miesto, ale inšpirovať sa dobrým nápadom a vtipným riešením je niekedy lepšie, než pridŕžať sa klasických postupov... ■ Typy a štýly záhrad■ Všeobecné zásady záhradnej tvorby■ Zásady záhradnej tvorby na konkrétnom mieste■ Základné stavby na teréne■ Stavby s vodou na teréne■ Základné stavby nad terénom■ Doplnkové stavby a prvky■ Vegetačná časť záhrady - základné prvky■ Zásady tvorby vegetačnej časti záhrady■ Špeciálne zoskupenia vegetačnej časti záhrady■ Zakladanie záhrady■ Údržba záhrady
4,47 €
S mladosťou sa okrem radosti, nerozvážnosti a finančnej tiesne spája aj progresívne myslenie. Publikácia ponúka všetkým mladým, ktorí riešia bytovú otázku, množstvo inšpirácií, ako si prvé bývanie zariadiť vkusne, vtipne, úsporne a lacno. Sústreďuje sa na priestory, v ktorých mladí obvykle nachádzajú svoje prvé bývanie – garsónky a podkrovné izby –, rieši umiestnenie počítača a televízora, poskytuje návod na vytvorenie si nábytku a doplnkov vlastnými rukami. S touto knihou sa nemusíte báť, že bude váš byt vyzerať tak nudne ako byt vašich rodičov. ■ Steny, stropy a podlahy■ Nábytok, aký nemá hocikto■ Kreatívne zariaďovanie■ Počítač, televízor a spol.■ Dekorácie, gýče a umenie■ Kreatívne osvetlenie
3,56 €
Niekedy je aj úplná nedokonalosť absolútne dokonalá. Je to len o tom, ako sa na veci pozeráte. Pretože človek vidí len to, čo chce vidieť. Skúste sa však pozrieť trošku ďalej, za hranicu toho zjavného obrazu, ktorý vám ponúka váš rozum. Až potom budete schopní vidieť to, čo vám daný moment ponúka. Presne takýmito pocitmi sa riadili aj majitelia domov, za ktorými sme sa vydali na návštevu, aby sme vám mohli neskôr sprostredkovať ich príbehy. Ich cestu za vysnívaným domom, ktorá sa na začiatku zdala aj ako úplne zarastená, plná prekážok. Nakoniec však boli radi, že sa na ňu vydali. Nechajte sa viesť svojou intuíciou. Publikácia Dom a záhrada bude na tejto ceste vašou inšpiráciou a východiskom zo spletitého bludiska vybudovaného z neuveriteľného množstva informácií o materiáloch, možných a vhodných či nevhodných riešeniach. Ako získať povolenie?■ Skôr ako začnete stavať Murivo ako základ■ Ako vybrať murivo■ „Vytiahnuť“ múry nemusí trvať večne■ Poznávacie znamenie domu – stará hruška Strop a jeho súčasti■ Do obvodových múrov patrí nosný preklad■ Ako postupovať pri montáži stropu? Na šikmú strechu■ Všetko, čo by ste mali vedieť o škridlách■ Ako namontovať svetlovod do šikmej strechy Okná a vstupné dvere■ Ako sa dá overiť kvalita okien?■ Aby cez okno neunikalo teplo■ Funkcionalistickú vilu si majiteľ postavil svojpomocne■ Aké okná na aký dom? Podlahy nielen na podlahu■ Podlaha nemusí byť len jednofarebná■ Rekonštrukcia podlahy v spálni■ Obklad steny laminátovou podlahou Rekonštrukcia kúpeľne■ Nový obklad do kúpeľne■ Zariadenie kúpeľne Starostlivosť o fasádu■ Obnova fasády znečistenej riasami a hubami Aby bolo nielen teplo■ Minimálne prevádzkové náklady■ Ako vybrať tepelné čerpadlo s funkciou chladenia?■ Zdravé vykurovanie za rozumné peniaze■ Kam umiestniť krb? Riešenia do interiéru■ Deti chcú byť s nami■ Dom kreatívnej dvojice■ Všetky odtiene vidieka Záhrada■ Záhrada bez trávnika■ 10 najkrajších kríkov do záhrad■ Chodníky a cestičky v záhrade■ Pergola s lavičkou■ Popínavky na pergolu■ Ako vybrať záhradné osvetlenie■ Vyvýšený záhon z prírodného kameňa■ Nový trávnik■ Dopĺňame starší štrkový záhon■ Ako si rozumne rozvrhnúť záhradu?
7,57 €
V tohtoročnom Almanachu znovu prinášame nielen štatistiky a prognózy analytikov, ale aj názory odborníkov priamo z praxe. Ťahákom sú rebríčky, v tomto roku sme v 10 rebríčkom vyhodnotili viac ako 1300 stavebných spoločností. Novým rebríčkom je digitalizácia stavebníctva, do ktorého sme vybrali spoločnosti, ktoré sú doma v oblasti BIM, no tiež stavebného softvéru a digitalizácie. V analýze realít sme rozobrali nielen na trhu dominantné rezidenčné nehnuteľnosti, na zúbok sme sa pozreli aj komerčným nehnuteľnostiam z oblasti industriálu a logistiky, retailu i administratívy. Pripravované a rozostavané projekty tento rok presiahli 200 objektov. Je optimistické vidieť, že pandémia ani neistota developerov a investorov nezastavuje. Makroekonomika■ Globálne ciele sú pre stavebníctvo výzvou, lokálne nevyhnutnosťou Stavebníctvo v Európe■ Stavebníctvo sa prepadne s ekonomikou, potom sa vzchopí■ Inžinierske stavby odolávajú lepšie než pozemné Stavebníctvo na Slovensku■ Slovenská ekonomika spomalila■ Súkromné investície ťahali ekonomický rast■ Rastúci inflačný trend pokračoval■ Rast zamestnanosti je minulosťou■ Mzda stúpala rýchlejšie, než sa čakalo■ Prepad stavebnej produkcie sa prehĺbi■ Pribudli malé podniky aj živnostníci■ Infraštruktúra bude kľúčová■ Priemyselné nehnuteľnosti sú stabilnejšie■ Výrobcovia stavebných materiálov: „Očakávame spomalenie trhu, mierny pokles, no do budúcnosti sa pozeráme optimisticky.“■ Stavebným podnikom v kríze v roku 2019 úpadok vo väčšej miere nehrozil■ Superodpočet môže podporiť výskum a vývoj aj vo firmách z oblasti stavebníctva■ Vracia sa na stavebný trh cenová vojna medzi realizačnými spoločnosťami?■ Stavebné spoločnosti očakávajú rekordný pokles trhu i tržieb Top firmy v stavebníctve■ Pandémia odsunula všetko, aj finančné údaje■ Stavebné realizačné firmy: Tržby zostali, zisk sa vytratil■ Výrobcovia a importéri stavebných materiálov: Najrentabilnejšia zostala ťažba■ Inžiniersko-projektové organizácie: Projekcia si tržby ešte udržala■ Digitalizácia stavebníctva: Digitalizácia je výzvou aj nutnosťou■ Predajcovia stavebných materiálov a mechanizácie: Lídrom zostala slovenská firma■ Facility a property management, správa bytov: Nového hráča láka správa bytov■ Výrobcovia a importéri TZB: Energetická účinnosť ide na maximum■ Realizátori TZB: Zelené dotácie sú žiadané■ Sanita: Sanita sa vytiahla zo straty■ Okná, dvere, bránové systémy: Menším oknárom sa množia straty Rezidenčné nehnuteľnosti■ Koronavírus „zrazil“ počet predaných bytov v bratislavských novostavbách na takmer najnižšiu úroveň v pokrízovom období■ Vplyv pandémie COVID-19 na rezidenčný trh nehnuteľností■ Ťažko uchopiteľná situácia na trhu s bytmi■ Dopyt po menších bytoch klesol, záujem o väčšie stúpol■ ASB Developer roka 2020 v segmente rezidencií Financovanie bytov■ Objem úverov na bývanie si po výkyvoch udržiava tempo rastu■ Sadzby na bývanie už zrejme oscilujú okolo svojho minima■ Stavebné sporenie zostalo atraktívne■ Je pochopiteľné, že v čase prvej vlny pandémie ľudia kupovali najmä nevyhnutné veci Komerčné nehnuteľnosti■ Industriálny a logistický trh na Slovensku je ­spomedzi komerčných trhov najaktívnejší■ Slovensko odhalilo potenciál e-commerce■ ASB Developer roka 2020 v segmente priemyslu a logistiky■ ASB Developer roka 2020 v segmente retailu■ Kancelárie v znamení flexibility■ ASB Developer roka 2020 v segmente administratívy■ Open space pravdepodobne končí, znižovaniu plochy na zamestnanca odzvonilo Rozvoj mesta Bratislava■ Bratislava – mesto v kŕči územného plánu■ Nie je v silách mesta zabezpečiť pre neustále rastúci počet áut v Bratislave verejné parkovacie miesta■ Bratislave chýba ucelená koncepcia tvorby verejného priestoru■ O nájomnom bývaní je dôležité nielen hovoriť, ale ho aj budovať Veľký prehľad projektov: Bratislava■ Nikdy nie je tak zle, aby sa nestavalo■ Pripravované a rozostavané projekty v Bratislave Veľký prehľad projektov: Slovensko■ Pripravované a rozostavané projekty na Slovensku PREDPLATNÉ časopisu ASB »
4,90 €
Ak by sme mali minulý rok vystihnúť jedným slovom, bola by to neistota. A to nielen v oblasti stavebníctva, v neistote sme boli všetci. A hoci pandémia v tomto roku ešte zosilnela, zvykli sme si. Po dlhom lockdowne sme mali pocit, že najhoršie je za nami a ekonomika môže začať prekvitať. A s ňou aj stavebníctvo, o ktorom sa hovorí, že je lakmusovým papierikom ekonomiky. A naozaj, stavať sa začalo masívne, čo spolu s ďalšími faktormi vyhnalo ceny stavebných materiálov do nebývalých výšok. V dôsledku zvýšeného dopytu sa navyše materiály míňali rýchlejšie, ako ich dokázali firmy vyrábať, pretože aj oni mali problémy s dodávkami surovín, čo vytlačilo ceny ešte vyššie. Výrobcovia a predajcovia preceňovali tento rok extrémne často. Tieto turbulencie strhli so sebou ceny stavebných prác aj nehnuteľností. Ceny bytov, o ktorých sme sa viacerí nazdávali, že sú už na maxime, dokonca medziročne rástli dvojciferným tempom.Z ankiet, ktoré sa týchto turbulencií dotkli, sme sa dozvedeli, že stavbári a developeri sa nevzdávajú, ale hľadajú cesty, ako férovo naplniť dopyt a zostať pri tom v čiernych číslach.Rok 2021 prináša aj nové plány a idey do témy masívnej výstavby nájomných bytov. No napriek tomu cesta k nim zostáva stále dlhá a tŕnistá. My vám poskytujeme sedem pohľadov naň. V tohtoročnom Almanachu sme dali priestor viac ako päťdesiatim odborníkom, ktorí vyjadrili svoj názor prostredníctvom ucelených materiálov či odpovedí v anketách.Už tradične sme analyzovali hospodárske výsledky tisícov stavebných spoločností, z ktorých sme vybrali 1 357 najúspešnejších. Z nich sme potom na základe komodít zostavili 10 rebríčkov. Výsledky sme v tomto roku spracúvali už v riadnom termíne.Dvesto projektov, ktoré sa plánujú, pripravujú alebo stavajú sme aj tento rok rozdelili podľa účelu ich využitia i miesta výstavby. V Bratislave sa nám zdal najpraktickejší princíp ich delenia podľa mestských štvrtí, pri projektoch zo zvyšných kútov Slovensku sme si zvolili západo-východnú os.Veríme, že 304 stranový mix analýz, predikcií, názorov a informácií, ktorý sme pre vás pripravili, vám pomôže. Makroekonomika• Slovensko verzus Česko a vyššia životná úroveň Stavebníctvo v Európe• Stavebníctvo sa oprie o ekonomický rast• Prognózy Euroconstructu rátajú so silným oživením stavebnej výroby už v roku 2021 Stavebníctvo na Slovensku• V roku 2022 sa očakáva ekonomický rast na úrovni 5 %• Investície zostanú pribrzdené• Inflačné tlaky pretrvajú• Zamestnanosť v stavebníctve klesala menej• Priemerná mzda v ekonomike rástla nebadane• Po vlaňajšom prepade by mohlo stavebníctvo rásť• Pokles produkcie najmenšie firmy obchádza• Infraštruktúra hľadá priority a vraj sa rozbehne• Súkromní investori do budov sa prebúdzajú• Nedostatok surovín, zdražovanie a predlžovanie dodávok – taký je rok 2021 pre výrobcov stavebných materiálov• Ako prvý rok pandémie ovplyvnil finančnú situáciu firiem v stavebníctve?• Stavebníctvo dopadlo v roku 2020 po automotive najhoršie• Stavebný trh je búrlivý, stavebné firmy čelia náročným situáciám• Pandemická situácia výrazne neovplyvnila počet podnikov v úpadku v stavebníctve• Hodnotenie najlepšej stavebnej firmy roka podľa ASB GALA má novú metodiku Top firmy v stavebníctve• Účtovné závierky a výročné správy uložené v Registri účtovných závierok sú veľmi hodnotné• Stavebné realizačné firmy: Veľké podniky veľmi schudobneli• Výrobcovia a importéri stavebných materiálov: Cementári chystajú historické investície• Inžiniersko-projektové organizácie: Projekcie sa kríza citeľne dotkla• Digitalizácia stavebníctva: Pandémia robí z digitalizácie bežnú realitu• Predajcovia stavebných materiálov a mechanizácie: Jednotka v stavebninách dobýja okolité trhy• Facility a property management, správa bytových domov: Správa budov má potenciál v logistických objektoch• Výrobcovia a importéri TZB: Potenciál úspor je v budovách najvyšší• Realizátori TZB: Verejné zákazky na obnovu vlani chýbali• Sanita: Sanita víta zákazníkov, nech sú kdekoľvek• Okná, dvere, bránové systémy: Najväčší oknári v rebríčku sa spojili Rezidenčné nehnuteľnosti• Nehnuteľnosti v Bratislave ďalej rastú dvociferným tempom• Bývanie sa stane opäť nedostupnejšie, no menej ako napovedá rast cien• Rezidenčné nehnuteľnosti prekvapili• Developeri sa zhodujú: byty cenový strop ešte nedosiahli• ASB Developer roka 2021 – Rezidencia• Štát plánuje do výstavby nájomných bytov zapojiť súkromný sektor• Nájomné bývanie potrebuje zásadné zmeny v legislatíve• Ako ďalej s nájomným bývaním v Bratislave? Financovanie bytov• Financovanie bývania je stále relatívne priaznivé• Záujem o bývanie pre pandémiu nepoľavil• Stavebné sporiteľne čelia poklesom Komerčné nehnuteľnosti• Z investičného hľadiska zažije Slovensko veľmi dobrý rok• Nálada investorov v strednej a východnej Európe zostáva napriek prepadu optimistická• Kancelárie po pandémii budú v znamení vyššej kvality• ASB Developer roka 2021 – Administratíva• Kancelárie po pandémii – dôraz na unikátnosť, udržateľnosť a zdravé prostredie• Slovensko nevyužíva svoj potenciál v oblasti priemyslu a logistiky• ASB Developer roka 2021 – Priemysel a logistika• Nastávajú dobré časy pre serióznych a skúsených developerov z oblasti logistiky• Retailový trh sa prebúdza, no riziká pretrvávajú• Nový Istropolis je jedinečnou príležitosťou pre Bratislavu Rozvoj Bratislavy• Zmeny územného plánu hlavného mesta? Áno, ale len s podielom Bratislavy na zisku• Územné plánovanie očami odborníkov z praxe• Ako sa pripravuje hlavné mesto na nové výzvy?• Parkovať v Bratislave budeme pomocou parkovacieho asistenta• Vytváranie dobrého pocitu z mesta• Riešenie dopravy pomocou bus pruhov Veľký prehľad projektov: Bratislava• Ešte stále nie je tak zle, aby sa nestavalo• Prehľad pripravovaných a rozostavaných projektov v Bratislave Veľký prehľad projektov: Slovensko• Prehľad pripravovaných a rozostavaných projektov na Slovensku PREDPLATNÉ časopisu ASB »
5,90 €
Ak sme pred rokom na tomto mieste hovorili o neistote, ktorá sa vniesla do našich životov i stavebného biznisu, dnes musíme konštatovať nie veľmi optimistické: časy sú ťažké. Následky pandémie, ktoré sa zdali byť veľkým problémom, doplnila energetická kríza a následne posledné zvyšky nádeje na zlepšenie dorazila vojna na Ukrajine. Vysoká inflácia, ktorá má vplyv na všetko, bola len posledným klincom. No svet sa točí ďalej. Po prvotnom povzdychu sa treba opäť len vystrieť a hľadať ďalšie a ďalšie cesty, ako náročné situácie zvládnuť. Ako sa to darí biznisu, sme sa pýtali výrobcov, realizátorov i developerov. Hovoríme aj o novej stavebnej legislatíve, ktorá zamieša karty na viacerých frontoch. Pozreli sme sa na ňu očami stavebných firiem, právnikov i bratislavskej radnice.Tradičným ťahúňom Almanachu sú rebríčky stavebných firiem, do ktorých sa tento rok prepracovalo 1 383 najúspešnejších. Komu sa ako darilo, sa dočítate v desiatich špecializovaných tabuľkách.Reality hodnotí 9 analytikov. Zdá sa, že trh s bytmi sa otrasie v základoch a bude len otázkou času, kedy sa z vlastného čoraz viac z nás dostane do nájmu. Dostupnosť bývania sa rýchlo zhoršuje, upozorňuje NBS. Čo bude ďalej? Klesnú ceny bytov? Stúpnu úrokové sadzby? Prestane sa stavať alebo sa trh, naopak, rozhýbe?Karty môže zamiešať aj štátom podporované nájomné bývanie, na ktoré viacerí odborníci nevedia nájsť dobré slovo. Či, kedy a ako sa to podarí je otázka, ktorú si kladieme aj v my. S dôvetkom, že ak sa to aj podarí tak, ako si to páni z veľkej politiky naplánovali, či to bude mať pre ľudí pozitívny efekt. Nuž ale to je v dnešnej politickej situácii trúfalá úvaha. Zvykli sme si, sme na Slovensku.Tradičnou, oku lahodiacou viac než 100-stranovou „bodkou“, je prehľad pripravovaných a rozostavaných projektov v Bratislave a na Slovensku.Aj tento rok je nám cťou, že čítate náš mix analýz, predikcií, názorov a informácií. Veríme, že vám pomôžu. Stavebníctvo v Európe12 Prognóza HDP a inflácie16 Prognóza stavebnej produkcie20 Prognóza bytovej výstavby26 Riziká vojny Stavebníctvo na Slovensku30 Súčasnosť a výzvy34 Prognóza HDP36 Prognóza investícií38 Prognóza inflácie40 Prognóza zamestnanosti42 Prognóza miezd44 Prognóza stavebnej produkcie47 Výstavba budov50 Výstavba infraštruktúry52 Výstavba bytov55 Nová stavebná legislatíva58 Stavebníctvo očami výrobcov stavebných materiálov64 Finančné výsledky odvetvia68 Riziko úpadku v odvetví71 Stavebníctvo očami realizačných spoločností Rebríčky stavebných spoločností86 Stavebné realizačné spoločnosti100 Výrobcovia a importéri stavebných materiálov120 Inžiniersko-projektové organizácie128 Softvérové spoločnosti132 Predajcovia stavebných materiálov a mechanizácie138 Facility a property management, správa bytových domov142 Výrobcovia a importéri TZB152 Realizátori TZB160 Sanita164 Okná, dvere, bránové systémy Rezidenčné nehnuteľnosti172 Ponuka bytov v Bratislave174 Vývoj cien podľa NBS176 Trh s bytmi na Slovensku179 Trh s bytmi očami developerov182 Nájomné bývanie v Prešove184 Štátom podporované nájomné bývanie Financovanie nehnuteľností190 Realitný a úverový trh192 Hypotéky a úvery na bývanie198 Stavebné sporenie Komerčné nehnuteľnosti208 Investície v regióne CEE212 Trh komerčných nehnuteľností216 Administratívny trh218 Trh s kanceláriami očami developerov221 Retailový trh224 Industriálny a logistický trh226 Logistika očami developerov Rozvoj Bratislavy232 Bratislava 2030236 Územný plán Bratislavy238 Nová stavebná legislatíva očami magistrátu240 Doprava v Bratislave Pripravované a rozostavané projekty246 Bratislava312 Slovensko PREDPLATNÉ časopisu ASB »
2,75 €
Stolový kalendár časopisu Záhrada na rok 2023 prináša čitateľom množstvo praktických rád a informácií o aktuálnych prácach v záhrade na každý týždeň v roku. Nechýba tu ani lunárny záhradkársky kalendár. Informácie sa venujú ovocnej, zeleninovej i okrasnej záhrade. Nájdete tu odporúčania a tipy na pomoc pri ochrane, výžive a hnojení pôdy, návody, ako rezať, tvarovať, omladzovať stromčeky či kríky, a mnoho ďalších rád, ktoré každého záhradkára posunú dopredu.
12 €
ASB Almanach Stavebníctvo 2022 Ak sme pred rokom na tomto mieste hovorili o neistote, ktorá sa vniesla do našich životov i stavebného biznisu, dnes musíme konštatovať nie veľmi optimistické: časy sú ťažké. Následky pandémie, ktoré sa zdali byť veľkým problémom, doplnila energetická kríza a následne posledné zvyšky nádeje na zlepšenie dorazila vojna na Ukrajine. Vysoká inflácia, ktorá má vplyv na všetko, bola len posledným klincom. No svet sa točí ďalej. Po prvotnom povzdychu sa treba opäť len vystrieť a hľadať ďalšie a ďalšie cesty, ako náročné situácie zvládnuť. Ako sa to darí biznisu, sme sa pýtali výrobcov, realizátorov i developerov. Hovoríme aj o novej stavebnej legislatíve, ktorá zamieša karty na viacerých frontoch. Pozreli sme sa na ňu očami stavebných firiem, právnikov i bratislavskej radnice.Tradičným ťahúňom Almanachu sú rebríčky stavebných firiem, do ktorých sa tento rok prepracovalo 1 383 najúspešnejších. Komu sa ako darilo, sa dočítate v desiatich špecializovaných tabuľkách.Reality hodnotí 9 analytikov. Zdá sa, že trh s bytmi sa otrasie v základoch a bude len otázkou času, kedy sa z vlastného čoraz viac z nás dostane do nájmu. Dostupnosť bývania sa rýchlo zhoršuje, upozorňuje NBS. Čo bude ďalej? Klesnú ceny bytov? Stúpnu úrokové sadzby? Prestane sa stavať alebo sa trh, naopak, rozhýbe?Karty môže zamiešať aj štátom podporované nájomné bývanie, na ktoré viacerí odborníci nevedia nájsť dobré slovo. Či, kedy a ako sa to podarí je otázka, ktorú si kladieme aj v my. S dôvetkom, že ak sa to aj podarí tak, ako si to páni z veľkej politiky naplánovali, či to bude mať pre ľudí pozitívny efekt. Nuž ale to je v dnešnej politickej situácii trúfalá úvaha. Zvykli sme si, sme na Slovensku.Tradičnou, oku lahodiacou viac než 100-stranovou „bodkou“, je prehľad pripravovaných a rozostavaných projektov v Bratislave a na Slovensku. • Stavebníctvo v Európe• Stavebníctvo na Slovensku• Rebríčky stavebných spoločností• Rezidenčné nehnuteľnosti• Financovanie nehnuteľností• Komerčné nehnuteľnosti• Rozvoj Bratislavy• Pripravované a rozostavané projekty ASB TOP 50 stavieb Slovenska 2021-2022 Tradičný prehľad z edície ASB mapuje najvýznamnejšie architektonické realizácie za obdobie rokov 2021 - 2022. Čitateľ tu nájde na 160 stranách všetky podstatné stavby zo všetkých kútov Slovenska. • Prehľad pozemných stavieb• Prehľad inžinierskych stavieb PREDPLATNÉ časopisu ASB »
8,90 €
Po tom, čo si slovenská ekonomika i stavebníctvo zažili a prežili celosvetovú pandémiu, bezprecedentné zvyšovanie cien stavebných materiálov, energetickú krízu a ešte aj vojnu u susedov, sa zdalo, že už bude len lepšie. Mýlili sme sa. Zvyšovanie úrokov hypoték spolu s prudkým rastom inflácie, ktorá má vplyv na všetko, na pár mesiacov prakticky zastavilo trh s bytmi. Poviete si: predsa si nik nemohol myslieť, že jednopercentné hypotéky vydržia nekonečne dlho. Ale stalo sa.Opäť sa predáva, no v neporovnateľnej nálade ako pred rokom. A tak projekty stoja alebo sa hýbu len pomaly. Menej sa stavia, realizačné firmy zväčša dokončujú rozrobené. Predáva sa málo stavebných materiálov, výrobcovia zastavujú výrobné linky. Súkromný sektor sám nedokáže potiahnuť stavebníctvo.V takomto prípade by, ako je vo vyspelých krajinách dobrým zvykom, mal štát vytiahnuť zo šuplíka projekty, ktoré zlepšia život jeho obyvateľov a poďho pomôcť biznisu. U nás sa to tak, žiaľ, nedeje. Štvorročné volebné obdobie je pre mnohých našich politikov ohraničeným obdobím, za horizont ktorého sa netreba dívať. Preto dnes takmer žiadne projekty v šuplíku nemáme. Ale pritom peniaze sú, veď len v rokoch 2024 až 2029 plánuje štát z plánu obnovy a eurofondov investovať takmer 9 miliárd. Využijeme ich? Stavebníctvo v Európe• Prognóza HDP a inflácie• Prognóza stavebnej produkcie• Prognóza bytovej výstavby• Riziká vojny Stavebníctvo na Slovensku• Tri odkazy politikom za stavbárov• Prognóza HDP• Prognóza investícií• Prognóza inflácie• Prognóza zamestnanosti• Prognóza miezd• V akom stave je reforma stavebnej legislatívy?• Realizátori sa na rok 2024 pozerajú s obavami• Výrobcovia očakávajú poklesy predaja, zlepšenie až o dva roky Rebríčky stavebných spoločností• Údaje v Registri účtovných závierok sú čoraz kvalitnejšie• Stavebné realizačné spoločnosti• Výrobcovia a importéri stavebných materiálov• Inžiniersko-projektové organizácie• Softvérové spoločnosti• Predajcovia stavebných materiálov a mechanizácie• Facility a property management, správa bytových domov• Výrobcovia a importéri TZB• Realizátori TZB• Sanita• Okná, dvere, bránové systémy Rezidenčné nehnuteľnosti• Rezidenčný trh v Bratislave sa výrazne zmenil• Ceny bytov klesli, aj tak sú až o 63 % vyššie ako v roku 2018• Pokles cien nehnuteľností pokračuje• Realitný trh patrí kupcovi s hotovosťou• Developeri sa prispôsobili zmenám na rezidenčnom trhu• Nevyhnutnosť nájomného bývania na Slovensku Financovanie nehnuteľností• Úroky na hypotékach katastrofu neprinesú• Hypotéky a úvery na bývanie• Stavebné sporenie• Úvery na nehnuteľnosti pre podniky• Dopyt po financovaní nájomného bývania zo ŠFRB je veľký Komerčné nehnuteľnosti• Investície v regióne CEE• Trh komerčných nehnuteľností• Administratívny trh• Trh s kanceláriami očami developerov• Retailový trh• Industriálny a logistický trh Rozvoj Bratislavy• Bratislava sa v poslednom roku zmenila – k lepšiemu• Právomoci hlavného architekta Bratislavy sú dostatočné• Bratislava: 7 rokov do nového územného plánu Pripravované a rozostavané projekty• Bratislava• Slovensko PREDPLATNÉ časopisu ASB »
4,70 €
Stolový kalendár časopisu Záhrada prináša čitateľom množstvo praktických rád a informácií o aktuálnych prácach v záhrade na každý týždeň v roku. Nechýba tu ani lunárny záhradkársky kalendár. Informácie sa venujú ovocnej, zeleninovej i okrasnej záhrade. Nájdete tu odporúčania a tipy na pomoc pri ochrane, výžive a hnojení pôdy, návody, ako rezať, tvarovať, omladzovať stromčeky či kríky, a mnoho ďalších rád, ktoré každého záhradkára posunú dopredu.
3,55 €
Publikácia Dom a záhrada s podtitulom Staviame a rekonštruujeme je určená pre všetkých, ktorí plánujú svojpomocnú prerábku interiéru aj exteriéru, no rovnako ju ocenia aj tí, ktorí svoje bývanie alebo záhradu ešte len plánujú. Nájdete v nej 35 podrobne spracovaných tém vrátane kompletných pracovných postupov s tipmi, ako predísť možným problémom. Takmer 60 strán je venovaných inšpiráciám do záhrady s praktickými radami na výsadbu rastlín a návodmi na výstavbu záhradného domčeka či realizáciu jazierka. Dom■ 5 tipov na financovanie a ochranu vášho bývania■ Na čo si dať pozor pri výbere hydroizolácie základov■ Staviame z vápennopieskových tehál■ 10 rád, ako správne odvetrať šikmú strechu■ Montáž tesniaceho pásu■ Balkónové zábradlie■ Ako obnoviť staré okná■ Pevná a lacné zábradlie■ Obnova verandovej striešky■ Keramický obklad a dlažba■ Obnova podlahy farbou■ Oprava umývadla za 8 €■ Ekologické a úsporné vykurovanie vďaka tepelným čerpadlám■ 6 najčastejších otázok o podlahovom vykurovaní■ Lepenie drevenej podlahy■ Renovácia drevenej podlahy■ Obklad steny bielym kameňom■ Prečo automatizovať tienenie? Záhrada■ Ako zvládnuť rekonštrukciu záhrady svojpomocne■ Dlažba okolo domu■ 11 krokov ku kvitnúcemu záhonu■ Túžite po nových ružiach?■ Ako podporiť kvitnutie■ Vždyzelené dreviny za drobné■ Ozdoba slnečnej a veternej záhrady■ Zakladanie trávnika výsevom■ Trávnik za jeden deň■ Záhradný domček vo francúzskom štýle■ Obnova terasy do 30 €■ Natierame záhradný altánok■ Záhradný kozub■ Jazierko s vodou zadarmo■ Výsadba vodných rastlín■ Minialtánok s lavičkou■ Pred výberom bazéna
4,60 €
Vlastný spôsob jestvovania, po svojom a so svojimi • Koľko sa doň zmestí• Chvíľa, svetlo, farba, materiál• Osvietenie alebo osvetlenie• Kuchyňa• Obývacia izba• Spálňa• KúpeľňaVizuálne pocityObývať a zdieľať• Krajina a dom, mesto a bytAko sa rodí domov• Miesto v dome, bytie v byteDetail a štýl• Dizajn a štýl    • Starožitnosť a tí ostatní• S obrazmi alebo bez nichKuchyňa po kúskoch • Pre koho to bude?• Varte či nevarte, bez plánu bude galimatiáš• Tvary kuchýň• Charakterná kuchyňa alebo Neberte jej osobnosť• Čo štýl, to moderná kuchyňa Obývacia izba – od maličkostí k vlastnému štýlu• Kto je v obývačke doma• Niekoľko pravidiel, kým vás opantá nákupná horúčka• Hovieť si na moderný spôsob• Odkladať, ukladať, vystavovať alebo skladovať?• Obývačka – dáma, ktorá má štýlSpálňa• Zbytočne budete tajiť • Osvedčené recepty• Veda o posteli• Ako si na matracoch ustelieš• Vlastný štýl nie je chorobaKúpeľňa – z nevyhnutnosti cnosť• Čo skôr• Dobré ráno, dobrú noc• Kto z koho alebo Stará v paneláku• Kúpeľňa, WC a súkromie• Domáce jazerá a vodopády• Sedemdesiat sukieň mala• Štýl kúpeľneMinulé v súčasnom interiéri• Prvá polovica 20. storočia v súčasnom dizajne• Čo priniesli do interiéru 50. roky• Bez rozpakov alebo 60. roky• Ani anjel, ani diabol – minimalizmus• Na konci s dychom alebo Postmoderna
3,55 €
Publikácia Kuchyňa a kúpeľňa ponúka stovky praktických tipov, ako sa popasovať s návrhom a zariadením týchto vyťažených miestností. Časti venované dispozícii a ergonómii dopĺňajú návštevy v konkrétnych kuchyniach a kúpeľniach a návrhy skúsených architektov, ktorí prinášajú riešenia rôznych typov priestorov. Publikácia poradí aj s výberom jednotlivých zariaďovacích prvkov, spotrebičov a nezabudlo sa ani na úsporné riešenia či rôzne detaily, s ktorými sa pri zariaďovaní kuchyne či kúpeľne môžete stretnúť. Financovanie■ Ako na financovanie rekonštrukcie Kuchyňa■ Pred výberom kuchyne■ Kuchyňa v malíčku■ 9 nápadov, ako obliecť kuchyňu■ Čím prekvapí kuchynská doska■ Srdce kuchyne■ Plocha s dvomi P – praktická a pekná■ Akú podlahu zvoliť?■ Vyťažte z nej maximum■ Kuchyňa, kde rozvoniavajú aj kvety■ Kuchyňa v stiesnenom priestore■ Ešte krajšia kuchyňa■ Vyfarbená životom■ Láska na prvý pohľad Domáci pomocníci a šetrenie■ Aby pomocníci pomáhali■ Ani kvapka nazmar alebo ako ušetriť na vode Kúpeľňa■ Pred výberom kúpeľne■ Kúpeľňa do pohody■ Kúpeľňa pre každého■ Zásady praktickej kúpeľne■ 4 charizmatické kúpeľne■ Ako nafúknuť malú kúpeľňu?■ A na podlahu dáme...■ Kúpeľňa ako zelená oáza■ 2 riešenia panelákovej kúpeľne■ Kúpeľňa pre mladú rodinu■ Ako na dovolenke■ S citom a provensálskym šarmom
7,44 €
Podkrovný priestor a bývanie■ Výhody a nevýhody bývania pod šikmou strechou    ■ Využiteľnosť podkrovného priestoru■ Priestory s menšou podchodnou výškouPodkrovný byt■ Dispozícia podkrovného bytu■ Vstupné a komunikačné priestory■ Hygienické zariadenia - kúpeľňa a WC■ Kuchyňa a jedáleň■ Obývacia izba■ Priestor pre rodičov – spánok, relax, práca■ Priestor pre deti – spánok, hra, škola■ Strešná terasa, lodžia, balkónKonštrukcia a materiály■ Druhy striech    ■ Konštrukcia a materiály krovu■ Strešný plášť    ■ Podkrovie nie je len krov■ Schody do podkroviaSvetlo v podkroví■ Osvetlenie a preslnenie interiéru■ Strešné okná    ■ VikiereEnergie a podkrovie■ Tepelná a vlhkostná pohoda v podkroví■ Vplyv tvaru strechy na tepelnú pohodu v interiéri■ Zasklené plochy a pohoda v podkroví■ Šikmý strešný plášť a tepelná pohoda■ Spôsob vykurovania, vetranie a tepelná pohoda■ Energetická úspornosť prevádzky podkrovného bytuInšpirácie a netradičné riešenia■ Farebnosť v podkroví■ Netradičné riešenia pri tvorbe podkrovných bytov■ Podkrovie a chata
5,79 €
1.časťVeľké plány a nazeranie k susedom■ Košeľa bližšia, než sme dúfali■ Byt prvý – Bez zábran alebo tri oriešky pre popolušku■ Byt druhý – Rošáda alebo škatule, hýbte sa■ Byt tretí – Aj malá zmena môže priniesť veľký výsledok■ Byt štvrtý – Úplná premena v pánskom štýle■ Byt piaty – Polemika o otázkach zvyku■ Dom prvý – Kúpeľňa s garderóbou v podkroví■ Dom druhý – Moderná a romantická alebo nerušte moje kruhy, snívam■ Dom tretí – Hra s farbami■ Štýl na každé ráno aj každý večer2. časťSkladanie skladačky■ Berte ohľad na kapra■ Druhý krok – sprcha■ Zvyčajne sa pokračuje umývadlom■ Duchampove fontány alebo ďalšie kúsky keramiky■ Make – up■ Nakoniec, nie však na poslednom mieste3. časťVyhrňte si rukávyAlebo dodatok pre tých, ktorí nemajú obe ruky ľavé, aj pre tých, ktorí chcú mať veci pod kontrolou■ Hrubá stavba, nie zhruba stavba■ Obkladačky bez chybičky■ Vaňa aj vanička■ Za pár korún kúpeľna plná rybičiek
2,96 €
Poradenstvo■ Chcete ušetriť na bývaní? ■ Aj budovy majú svoje štítky Dom, ktorý šetrí■ Energeticky úsporné domy – rodinný sociálny pilier ■ Aktívna investícia do pasívnehoÚsporné stavanie■ Racionálne na stavbe■ Moderné z tradičného■ Celé drevené■ Zásady pri výbere okna■ Pre lepšiu klímu aj úspory■ Zastrešené úspory ■ Tri EZatepľujeme■ Aj dom potrebuje teplý kabát ■ Skontrolujte si kvalituŠetríme teplo■ Hospodárna prevádzka, nízke náklady ■ Menej paliva, viac tepla■ Teplé nohy, chladná hlava■ Nová éra kachliarstva ■ Nepodceňujte údržbu komína■ Aby tiekla tepláAlternatívne zdroje■ Z lona prírody ■ Keď slnko podkuruje■ Majiteľom vlastnej elektrárne ■ Energia čakajúca predo dvermi■ Úľava pre prírodu, úspora pre nás■ Úspory padajúce z nebaÚsporná domácnosť■ Odtajnený svet svetla ■ Domov za menej peňazí
3,56 €
Publikácia Zdravé bývanie prináša 128 strán najdôležitejších tipov, ako vybudovať zdravý a bezpečný domov. Získať nové alebo zmodernizovať staršie bývanie patrí k najväčším životným investíciám každého človeka, a preto má táto publikácia ambíciu vám ponúknuť spoľahlivé rady a odporúčania, ktoré vašu investíciu premenia do vysneného domova. Súčasťou knihy je aj 15 podrobných pracovných postupov, prehľady vhodných materiálov a ich správna montáž, možnosti financovania, ale aj výber zdravých vecí okolo nás – od ovocia vo vašej záhrade až po šarmantné detaily na vašej poličke. Nechýbajú ani návštevy v konkrétnych domoch, ktoré majú prívlastok – zdravé bývanie. Financie■ Ekobývanie má zelenú, financie nie sú problém Základy, hydroizolácia■ Zemné práce a základy■ Ako chrániť spodnú stavbu proti vode?■ Hydroizolácia balkóna a terasy Strecha■ 3 závažné poruchy na šikmej streche■ Tepelná izolácia strechy■ Správny výber strešnej krytiny Suchá výstavba■ Vlhké a mokré miestnosti■ Montáž pórobetónového stropu krok za krokom Ochranné nátery■ Ako vybrať vhodný náter? Podlahy■ Akú podlahu vybrať do interiéru? Okná, dvere■ Ako správne vybrať vchodové dvere?■ Ako zabezpečiť vstupné dvere?■ Vyberáme interiérové dvere■ Ako vybrať vhodné a funkčné okná? Návšteva v rodinnom dome■ So slameným telom■ Spojenie dvoch svetov■ Prekvapivo rýchlo postavený dom Vykurovanie■ Lacné pece – drahý požiar■ Pec kúri a suší dom■ Zariadenia na vysúšanie pecou Kúpeľňa■ Kúpeľňa pre mladú rodinu Zdravé produkty■ Životodarné plody „Stromu života“■ Rozmnožujeme izbovky■ Prírodný dezodorant a mydlo■ Ruža ako chutný dar zdravia■ 10 TOP osvedčených odrôd Drobné vylepšenia■ Malé veľké nápady■ Debničkový kvetináč■ Kúsok tropickej zelene v skle■ Variabilná polica do pracovne■ Stolček z pňa■ Prírodný machový aranžmán Záhrada■ Nová záhrada od základov■ Zateplený záhradný domček■ Sny ukryté pod prístrešky■ Na škodcov a choroby bez chémie?■ Nechajte schody splynúť so záhradou■ Postavme si pergolu■ Plot z drôteného pletiva
3,56 €
S touto publikáciou nemusí byť bývanie v kvalitnom a energeticky hospodárnom rodinnom dome len nesplniteľným snom. Stačí, ak si necháte poradiť od odborníkov. Ich tipy na kvalitné stavebné materiály, správne postupy realizácie rodinného domu či vhodné vykurovacie zariadenia sme pre vás zozbierali na 128 stranách. A samozrejme, nezabudli sme sa pozrieť aj na ekonomickú stránku prevádzky rodinného domu. Jedna vec je totiž postaviť kvalitný dom a druhá zabezpečiť, aby život v ňom nezruinoval váš rodinný rozpočet. To vám pomôžu dosiahnuť najmodernejšie smart riešenia. Dôkazom toho, že nie sú len ilúziou, sú konkrétne domy a ľudia, ktorí v nich žijú. My vás pozývame na ich návštevu. Výstavba domu■ Keď sa spojí krásne miesto, vkus a šikovnosť Zvislé konštrukcie■ Ako vybrať tehly?■ Rýchle murovanie na murovaciu penu■ Jednoduché murovanie a omietanie■ Založenie stavby pred zhotovením muriva Vodorovné konštrukcie■ Účinné prerušenie tepelného mosta■ Ako postupovať pri montáži keramického stropu?■ Cesta z mesta Strecha■ Výstavba podkrovia so sadrovláknitou doskou■ Ako vybrať vhodnú strešnú krytinu?■ Krotenie slnka Okná■ Drevo ako prirodzená súčasť moderného interiéru■ Montáž eurookien■ Vpustite do domu čerstvý vzduch■ Svetlo a tieň podľa vašej nálady■ Pasívny dom s dávkou minimalizmu Podlahy■ Ako bezpečne položiť drevené parkety do kúpeľne?■ Epoxidový náter na betónové podlahy v interiéri Steny, nátery, obklady a dlažby■ Pružná hydroizolácia pod keramické obklady a dlažby■ Nepokazte mozaikový obklad nevhodnou škárovacou maltou■ Ako nalepiť veľkoformátovú dlažbu■ Dom pre Vysočinu Tepelná ochrana■ Zateplenie obvodového plášťa minerálnou vlnou■ Podpora nielen na zateplenie rodinných domov Vykurovanie■ Energetická hospodárnosť vďaka správnemu vykurovaniu■ Porovnanie základných zdrojov vykurovania■ Pre aké vykurovacie zariadenie sa rozhodnúť■ Ako si vybrať ten správny kozub■ Zelený komfort pre mladú rodinu■ Ako namontovať sálavý vykurovací panel Prevádzka domu■ Superpohodlné bývanie■ Vhodnou tarifou elektriny a plynu sa dá ušetriť Ekonomická a ekologická výstavba■ So správnou energiou Záhrada■ Vonkajšie schody s obkladom z betónových platní■ Dažďové záhrady
4,80 €
Tradícia a vývoj pecí■ Iný kraj, iný spôsob kúrenia■ Kachliarske školy■ Tradícia pecí na Slovensku■ Staré a nové kachlice■ Kultúra ohňaUmiestnenie kozuba a peceNavrhovanie a technické parametre pecí■ Správnym výberom predchádzame drahým chybám■ Oheň sa živí ohňom■ Architektonické navrhovanie pecí■ Navrhovanie pecí■ Pec 3. tisícročia – prognóza vývojaZákladné typy spotrebičov a ich vlastnosti■ Otvorené kozuby■ Stavané pece■ Obstavané pece (kozubové vložky)■ Transportné pece■ Sporáky    Pec alebo kozubová vložka?■ Kozubová vložka■ Stavaná pecStavba, údržba a poruchy pecí a kozubov■ Stavba a údržba pece a kozuba■ Poruchy a chyby pecíVykurovanie stavaným spotrebičom■ Výkony a merania■ Tepelná pohoda■ Zdravé teplo■ Vyplatí sa kúriť drevom?■ Vykurovanie nízkoenergetického domu    Komín a protipožiarna ochrana
2,98 €
V publikácii je prezentovaných 142 riešení rodinných domov z produkcie 23 rozličných slovenských architektonických ateliérov. Jednotlivé projekty sa vyznačujú štýlovou rôznorodosťou a čitateľ tak má možnosť vybrať si dom, ktorý najviac vyhovuje jeho predstavám. Projekty sú rozdelené do troch kategórií: Economy, Classic a Extra. Súčasťou knihy je aj cenník a kontakty na autorov projektov. Projekty rodinných domov:■ kategória ECONOMY (12 projektov × 2)■ kategória CLASSIC (38 projektov × 2)■ kategória EXTRA (21 projektov × 2) ■ Cenník a kontaktné adresy projektantov Inšpiratívne články:■ Dom lacnejší než podnájom■ Dom plný svetla, slnka a radosti■ Moderný vidiecky dom■ Zimná záhrada ako domáce wellness
2,98 €
V publikácii je prezentovaných 136 riešení rodinných domov z produkcie 21 rozličných slovenských architektonických ateliérov. Jednotlivé projekty sa vyznačujú štýlovou rôznorodosťou a čitateľ tak má možnosť vybrať si dom, ktorý najviac vyhovuje jeho predstavám. Projekty sú rozdelené do troch kategórií: Economy, Classic a Extra. Súčasťou knihy je aj cenník a kontakty na autorov projektov. Projekty rodinných domov:■ kategória ECONOMY (15 projektov × 2)■ kategória CLASSIC (31 projektov × 2)■ kategória EXTRA (22 projektov × 2) ■ Cenník a kontaktné adresy projektantov Inšpiratívne články:■ Elegantne a čisto (vyriešený rodinný dom)■ Moderné bývanie s drevenými oknami■ Plynulo a do detailu■ Veľkorysý bungalov
2,80 €
V publikácii je prezentovaných 150 riešení rodinných domov z produkcie 26 rozličných slovenských architektonických ateliérov. Jednotlivé projekty sa vyznačujú štýlovou rôznorodosťou a čitateľ tak má možnosť vybrať si dom, ktorý najviac vyhovuje jeho predstavám. Projekty sú rozdelené do troch kategórií: Economy, Classic a Extra. Súčasťou knihy je aj cenník a kontakty na autorov projektov. Projekty rodinných domov:■ kategória ECONOMY (19 projektov × 2)■ kategória CLASSIC (34 projektov × 2)■ kategória EXTRA (22 projektov × 2) ■ kategória GARÁŽE (4 projekty) ■ Cenník a kontaktné adresy projektantov Inšpiratívne články:■ Druhý, lepší■ Vysnívaný komfort■ Čierny kváder, biele srdce
3,15 €
V publikácii je prezentovaných 140 riešení rodinných domov z produkcie 20 rozličných slovenských architektonických ateliérov. Jednotlivé projekty sa vyznačujú štýlovou rôznorodosťou a čitateľ tak má možnosť vybrať si dom, ktorý najviac vyhovuje jeho predstavám. Projekty sú rozdelené do troch kategórií: Economy, Classic a Extra. Súčasťou knihy je aj cenník a kontakty na autorov projektov. Projekty rodinných domov:■ kategória ECONOMY (9 projektov × 2)■ kategória CLASSIC (41 projektov × 2)■ kategória EXTRA (20 projektov × 2) ■ Cenník a kontaktné adresy projektantov Inšpiratívne články:■ Dom, ktorý chráni pred povodňami■ Domov plný rodinnej pohody■ Ako správne vybrať spevnené plochy okolo domu■ Príjemný mix
3,55 €
Ak idete navrhovať záhradu či rekonštruovať dom, tento magazín jednoducho musíte mať! Hobby vydanie tých najlepších pracovných postupov z časopisu Urob si sám prináša postupy, ktoré v ostatnom období najviac zaujali tisíce čitateľov. Dve tretiny magazínu sú venované obľúbenému miestu na relax – záhrade, ale nechýbajú ani ďalšie populárne pracovné postupy týkajúce sa výstavby a údržby bazéna, kozubov aj jednotlivých stavebných častí rodinného domu. A ešte čosi – prinášame aj postupy, ktoré hravo zvládnu aj dámy! Záhrada■ Naštartujte trávnik do novej sezóny■ Závlaha pohodlne a úsporne■ Živý plot v plnej kráse■ Túžite po nových ružiach?■ Pripravte sa na sezónu tulipánov■ Šalátový záhon v hrantíku■ Užitočný vyvýšený záhon■ Zasaďte si ovocný strom■ Muškáty kvitnúce celé leto■ Anjelsky krásne■ Rozžiarte plot jasnými farbami■ Jarná kvetinová žardiniéra■ Bylinkové kvetináče■ Betónové kvetináče■ Drevený kvetináč s dlhou životnosťou■ Vysádzame veľký rohový črepník■ Prenosná debnička na kvety■ Debničky na ovocie a zeleninu■ Záhradná chatka■ Stavba záhradných schodov■ Drevená latrína v záhrade■ Ukladáme vonkajšiu dlažbu■ Stolička do záhrady■ Pohodlný záhradnícky stôl■ Záhradný stôl so svietnikmi■ Ako si privolať jar■ Lampáš na terasu■ Z postele hojdačka■ Veselé gumáky a ozdobné fľaše■ Štýlová rekonštrukcia skrinky■ Dostaňme ich do formy■ Čistý vzduch a plno energie Vykurovanie■ 9 kozubových inšpirácií■ Stavba teplovzdušného kozuba■ Vymetanie komína Bazény■ Stavba betónového bazéna■ Bazén pre každého■ Ako namontovať zastrešenie■ Údržba bazéna Zatepľovanie■ Skráťte si čas zatepľovania■ Izolácia stropov v garáži a pivnici Murovanie■ Tehlové obvodové múry■ Montujeme keramické stropy Okná, dvere, interiér■ Murovanie v okolí okna■ Údržba a nastavenie okna■ Opravujeme drevenú zárubňu■ Palubovka a doskové podlahy■ Montáž zásteny v sprchovacom kúte
3,16 €
Na návšteve■ Prostá vidiecka romantika■ Chata, ktorá žije s riekouFinancie a legislatíva■ Chata či chalupa?■ Atraktívny relax či komfortné chalupárčenie?■ Koľko stojí oddych ■ Ako postaviť alebo rekonštruovať chatu bez problémov■ Čo si trúfa na zlodejov■ Chalupa potrebuje dobré mreže a poistku■ Skôr než poviete „platí“Stavba■ Stavba na kľúč?■ Chata nahrubo■ Aj chata potrebuje základy■ Chráňte chatu pred radónom■ Sezónne výhľady■ Konštrukčné riešenia krovu■ Akú strechu na chatuRekonštrukcia■ Keď omietka nedrží ■ Ochrana muriva sanačnou omietkou■ Injektovanie vlhkého muriva■ Dvere a okná vo výslužbe■ Zraniteľné podlahy■ Poškodenia krovu■ Ochrana drevených konštrukcií■ Strecha na šikmej ploche■ Ako vyzrieť na plochú strechu ■ Žľaby a odkvapy – dôležité detaily■ Keď komín vypovie poslušnosť■ Romantika pod šikminamiVykurovanie■ Teplo v chalupe■ Zimy sa báť nemusíte■ Kozub a pec – darujú teplo, potešia okoExteriér■ Záhrada podľa vzoru príroda■ Chalupárske ploty a plôtiky■ Kvitnúca lúka pri chalupe■ Bezpečne do cieľa■ Kríženec dreva a plastu■ Rozšírte záhradu o ďalší rozmer■ Usaďte sa, prosím■ Drevo ako nové■ Jazierko na prírodný spôsob■ Na boj s trávouInšpirácia■ Bohatá úroda z fasády■ Večery pri ohníčku■ Okná do rozprávky■ Drevo, kameň a duch minulosti
62,10 €
Boris Filan Úvod■ Ľudo Petránsky, ml. Rozhovor s Igorom Piačkom: Biele plátno ma provokuje■ Eva Trojanová Igor Piačka - Obraz ako synkretický (nelineárny) príbehStory Kresby■ Pavel Matejovič Ilustrácie■ Viera Anoškinová Igor Piačka - ilustrátor Grafiky■ Rastislav Mravec■ Peter Uchnár■ Juraj Žembera Kropenie plátna■ Dorota Vlachová Päť P Igora Piačku■ Karol Felix Abeceda figuralistu■ Boris Jirků To snad není možné! Ex libris■ Ivica Ruttkayová Kresbomaľby■ Ivan Jančár■ Mirek Lipina Portréty■ Júlia Piačková Každý deň obraz■ Katarína Hasprová■ Ľudo Petránsky, ml.■ Igor Piačka odpovedal na otázky zo slávneho dotazníka Marcela Prousta, ktorý sme mierne modifikovali. Voľné témy■ Oliver Solga■ Soňa Valentová - Hasprová■ Eva Ľuptáková Zážitok zo stretnutia■ Igor Benca Tracyho tiger Igora Piačku■ Ľudo Petránsky, ml.■ Ela Porubänová Známky■ Martin Vančo Igor Piačka: medzi Nebom a Zemou Faktografia■ Zoznam reprodukcií■ Fotografie■ Životopisné údaje■ Ocenenia■ Samostatné výstavy■ Kolektívne výstavy (výber)■ Zastúpenie v zbierkach■ Publikácie■ Ilustračné a knižné tituly■ Zoznam ex libris■ Známková tvorba■ Autori textov■ Poďakovanie
63,84 €
Rozsiahle dvojdielne dielo Stavebné konštrukcie poskytne čitateľom informácie, ktoré doteraz museli hľadať v mnohých publikáciách. Knihy sú zostavené veľmi prehľadne, obsahujú všetky informácie o problematike od základných až po detailné. Sú vhodné nielen pre projektantov, ale aj ako učebné pomôcky pre študentov stavebných fakúlt vysokých škôl všetkých ročníkov. 1. diel V prvom dieli sa vysvetľujú základné pojmy, je úvodom do problematiky noriem, mier a rozmerových tolerancií. Rozoberajú sa zemné práce, základy, betónové a oceľobetónové konštrukcie, steny, skelety, obklady obvodových stien, sklené fasády, stropy a balkóny, podlahové konštrukcie a podlahové krytiny, podlahové vykurovanie, inštalácie v podlahách, obklady stropov a podhľady, priečky. 2. diel Kniha sa detailne venuje najdôležitejším typom konštrukcií. Rozoberá šikmé a ploché strechy, komíny a vetracie šachty, schody, rampy, výťahy, okná, dvere, ľahké fasády, posuvné dvere a steny, vonkajšie, vnútorné a špeciálne omietky a kontaktné zatepľovacie systémy, nátery a tapety na steny a tiež lešenia a debnenia. V knihe sú zobrazené všetky dôležité charakteristické detaily konštrukcií.
27,93 €
1. Šikmé strechy■ Všeobecne■ Drevené nosné strešné konštrukcie■ Oceľové nosné strešné konštrukcie■ Masívne strešné konštrukcie■ Plošné nosné konštrukcie z textilných materiálov■ Strešné krytiny■ Strešné žľaby a odpadové rúry odvádzajúce dažďovú vodu■ Strešné príslušenstvo a napojenie na strešnú krytinu■ Obytné podkrovia■ Strešné okná a vikiere 2. Ploché strechy■ Všeobecne■ Materiály■ Neodvetrávané ploché strechy bez ďalšieho využitia■ Neodvetrávané účelové ploché strechy■ Viacvrstvové odvetrávané ploché strechy■ Príslušenstvo plochých striech 3. Zariadenia na odvod spalín (komíny) a vetracie šachty■ Všeobecne■ Všeobecné stavebé predpisy■ Konštrukcie komínov■ Komíny v exteriéri (komínové hlavy)■ Sanácia komínov■ Napojenie plynových spotrebičov palív podľa technických predpisov pre plynové inštalácie■ Vetranie kúpeľní a záchodových miestností 4. Schody, šikmé rampy a výťahy■ Všeobecne■ Typy schodiskových konštrukcií■ Zábradlia■ Šikmé rampy■ Výťahy 5. Okná■ Všeobecne■ Požiadavky na okná■ Napojenie na stavebný objekt■ Zasklenia■ Kovania■ Spôsoby zhotovovania a príklady konštrukcií■ Pivničné okná■ Protislnečná ochrana■ Ochrana proti vlámaniu■ Vetracie zariadenia 6. Fasáda zo stĺpikov a priečnikov■ Všeobecne■ Navrhovanie fasád zo stĺpikov a priečnikov■ Kotvenie k nosnej konštrukcii stavebného objektu■ Konštrukcie■ Výplne a výplňové prvky■ Škáry a spoje 7. Dvere■ Všeobecne■ Rozdelenie a pomenovanie■ Pokyny k navrhovaniu■ Všeobecné požiadavky■ Dverové kovania na drevené zárubne a drevené dverové krídla■ Dverové prvky z dreva a materiálov na báze dreva■ Dverové prvky z kovu■ Ochranné dvere■ Špeciálne dvere■ Celosklené dvere a celosklené dverové zostavy 8. Vodorovne posuvné dverové a stenové prvky■ Posuvné dvere■ Harmonikové dvere a steny■ Skladacie dvere a steny■ Pohyblivé prvkové steny 9. Vonkajšie a vnútorné omietky, špeciálne omietky a kontaktné zatepľovacie systémy■ Všeobecne■ Rozdelenie a pomenovanie■ Východiskové látky■ Malty na omietky a látky na vytvorenie povrchovej vrstvy■ Skladba omietky■ Omietkové systémy■ Omietky s minerálnymi spojivami – minerálna omietka ako vonkajšia a vnútorná omietka■ Omietky s organickými plnivami■ Špeciálne omietky – omietky účinné z hľadiska protipožiarnej ochrany■ Špeciálne omietky – omietky účinné z hľadiska zvukovej izolácie■ Špeciálne omietky – tepelne izolované a omietnuté obvodové konštrukčné prvky 10. Nátery a povrchové vrstvy na steny (tapety) na omietkovom základe■ Nátery všeobecné základné pojmy■ Náterové látky riediteľné vodou, krycie náterové systémy na vonkajšie a vnútorné omietky■ Náterové látky na minerálnych vonkajších omietkach■ Náterové látky na minerálnych vnútorných omietkach■ Povrchové vrstvy na steny (tapety) na minerálnych vnútorných omietkach 11. Lešenia a podpery■ Lešenia■ Podoprenie a podchytenie■ Voľne stojace lešenia■ Ochranné siete
9,80 €
Okná■ Geometrická proporčnosť a situovanie okna■ Povrch a farebnosť okna■ Historický vývoj tvaru a konštrukcie okna■ Rozdelenie okien■ Základná terminológia okna■ Rozmery okien■ Funkčné požiadavky na okná■ Konštrukcie drevených okien■ Konštrukcie plastových okien■ Konštrukcie kovových okien■ Konštrukcie okien na kombinovanej materiálovej báze■ Okenné konštrukcie pre budovy s nízkou potrebou energie (pasívne domy)■ Systémy zasklenia okien (sklenené výplne)■ Spoje vlysov okien■ Kovanie okien■ Detail osadenia okien■ Doplnkové konštrukcie okienZasklené steny■ Rozdelenie zasklených stien■ Funkčné požiadavky na zasklené steny■ Konštrukcie drevených zasklených stien■ Konštrukcie kovových zasklených stien■ Konštrukcie plastových zasklených stien■ Konštrukcie bezrámových zasklených stienZimné záhrady■ Historický vývoj zimných záhrad■ Rozdelenie zimných záhrad■ Zimné záhrady na báze dreva■ Zimné záhrady na báze kovov■ Zimné záhrady na báze plastov■ Zimné záhrady na kombinovanej materiálovej bázeDvere■ Historický vývoj dverí a brán■ Rozdelenie dverí■ Požiadavky a kritériá kladené na dvere■ Konštrukčné prvky dverí■ Špeciálne typy dverí■ Posuvné a skladacie (mobilné) prvky■ Automatického otváranie dverí a bránBrány a vráta■ Rozmery brán a vrát■ Požiadavky kladené na brány a vráta■ Rozdelenie brán a vrát■ Konštrukčné riešenia brán a vrát■ Bezpečnostné mreže■ Protiprievanové clony■ Doplnkové prvky priemyselných brán■ Brány v oplotení
8,01 €
Všeobecné požiadavky kladené na montované prvky budov■ Terminológia■ Druhy a členenie montovaných prvkov■ Vzhľadové riešenie montovaných prvkov■ Životnosť a údržba■ Kotvenie montovaných prvkov■ Riešenie škár a stykov montovaných dielcov■ Geometrická koordinácia montovaných prvkov■ Montáž montovaných prvkov■ Certifikácia stavebných prvkov■ Požiarne riziko, požiarna bezpečnosť a montované prvky■ Projektová dokumentácia grafického značenia montovaných prvkovVonkajšie montované obklady■ Funkcie vonkajších montovaných obkladov■ Druhy a členenie vonkajších obkladov■ Požiadavky na vonkajšie montované povrchové úpravy■ Požiadavky z hľadiska stavebnej fyziky■ Tepelnotechnické požiadavky■ Požiadavky z hľadiska difúzie vodných pár■ Požiadavky z hľadiska akustiky■ Požiadavky z hľadiska aerodynamiky a hydrodynamiky■ Požiadavky z hľadiska požiarnej ochrany■ Požiadavky z hľadiska zabránenia vzniku korózie■ Špeciálne požiadavky na vonkajšie montované obklady■ Kotvenie vonkajších montovaných obkladov■ Konštrukčné a materiálové varianty vonkajších montovaných obkladov■ Drevené montované obklady■ Montované obklady z prírodného kameňa■ Montované keramické obklady■ Montované silikátové obklady■ Sklené obklady■ Obklady fasád na báze kovov■ Obklady fasád z plastov■ Obklady ako súčasť obvodového plášťa (skladané obvodové plašte)Vnútorné montované obklady■ Druhy, členenie a terminológia■ Funkcie vnútorných obkladov■ Vnútorný montovaný obklad ako súčasť interiéru■ Požiadavky kladené na vnútorné obklady■ Konštrukčné a materiálové varianty vnútorných obkladovPodhľady■ Funkcie vnútorných a vonkajších pohľadov■ Požiadavky kladené na podhľady■ Triedenie podhľadov■ Príklady konštrukčných riešení podhľadov a ich nadväznosť na ďalšie povrchové úpravy■ Osvetľovacie systémy podhľadovMontované podlahy■ Funkcie montovaných podláh■ Druhy a členenie podláh■ Požiadavky na montované podlahy■ Prefabrikované potery. Potery z priemyselne vyrobených platňových prvkov, zhotovené suchým procesom■ Klasické podlahy z dreva a z materiálov na báze dreva■ Povlakové montované podlahy■ Systémové podlahy■ Podlahové čistiace zóny vstupu■ Prechodové a dilatačné lištyMontované deliace konštrukcie (priečky)■ Členenie a druhy■ Funkčné požiadavky na montované deliace konštrukcie (priečky)■ Montáž priečok a vyrovnanie tolerancií■ Montovaná priečka vo vzťahu k dverám■ Špeciálne požiadavky na montované priečky■ Konštrukčné riešenia montovaných priečok
9,75 €
Dimenzovanie podlahy na zhutnenom podloží■ Podklad na návrh konštrukcie podlahy■ Zaťaženie dopravou■ Návrhová hodnota intenzity premávky■ Podlaha vo vzťahu k podložiu■ Charakteristiky materiálov konštrukčných vrstiev■ Dimenzovanie podlahy■ Návrh krytu podlahy (nášľapnej vrstvy) ■ Niektoré typy manipulačných vozidiel z hľadiska namáhania■ Tenkovrstvové prekrytia■ Manipulačné plochy vo vonkajšom prostredíTechnológia zemných prác a úpravy podkladových vrstiev■ Technológia zemných prác■ Stroje a mechanizmy na zemné práce■ Technológia úpravy a zhutnenia pláne■ Technológia zhotovenia nespevnených podkladových vrstiev■ Stabilizované podkladové vrstvy    Izolácia ako ochrana stavby a životného prostredia■ Izolácia proti zemnej vlhkosti■ Izolácia proti spodným vodám■ Izolácia proti prestupu radónu■ Izolácia proti prechodu tepla■ Izolácia proti otrasom, vibráciám a hlukuNosná doska podlahy■ Klzná medzivrstva pod betónovým krytom podlahy■ Cementobetónový nosný kryt podlahy■ Prostá cementobetónová doska■ Cementobetónová doska s rozptýlenou výstužou■ Cementobetónová doska vystužená oceľovými rohožami■ Dvojito vystužená cementobetónová doska podlahyCementový betón podlahovej dosky■ Zložky betónuTechnológia výroby podlahovej dosky■ Zloženie kameniva■ Výroba betónu, betonárne■ Doprava čerstvého betónu■ Technika spracovania čerstvého betónu■ Tvarovanie betónových plôch■ Ošetrovanie čerstvého betónu■ Povrch cementobetónového krytu priemyselnej podlahy■ Vytváranie škár■ Nový systém rezania Soff-CutNášľapná vrstva■ Požiadavky na pevnosť■ Adhézny mostík■ Tenkovrstvové prekrytie■ Farebné stierkové vrstvy■ Technológia kladenia stierkových vrstiev a vsypov■ Dlaždice malého rozmeru s hranou do 300 mm■ Dlaždice veľkého rozmeru s hranou nad 300 mm■ Tenkovrstvové prekrytie špeciálnou zmesou cementovej malty■ Terazzové povrchy■ Špeciálne živičné prekrytia■ Prekrytia vrstvou sírobetónu■ Drevené podlahy■ Čadičové podlahy■ Špeciálne krytinyRozptýlená výstuž■ Polypropylénové vlákna■ Sklenené vlákna■ Oceľové vláknaPoruchy podláh v priemyselných objektoch■ Poruchy podláh, ich diagnostika a prevencia■ Niektoré príčiny porúch priemyselných podláh a ich prevencia■ Horizontálne pohyby konštrukčných vrstiev podlahy■ Dilatácia dosiek■ Krytie výstuže■ Betón a jeho poruchy■ Výskyt porúch na vonkajších plochách a ich príčiny    Opravy porúch cementobetónových podláh■ Opravy výtlkov■ Poruchy škár■ Sanácia nekontrolovateľných trhlín■ Oprava plytko porušených škár a trhlín■ Nová rekonštrukčná vrstva pevne spojená s podkladom■ Rekonštrukčná vrstva na klznom podkladeObmedzenie vzniku nežiaducich trhlín v betóne■ Druhy trhlín a príčiny ich vznikuKontrola kvality priemyselných podláh■ Preukazné a kontrolné skúšky betónu■ Ďalšie kvalitatívne technické požiadavky na podlahy
9,27 €
Celkový prehľad stavebných materiálovŠtruktúra a vlastnosti  stavebných hmôt■ Zloženie stavebných materiálov■ Základné fyzikálne vlastnosti■ Vlhkostné a difúzne vlastnosti materiálov■ Mechanické vlastnosti■ Tepelné vlastnosti stavebných materiálov■ Sálavé vlastnosti stavebných materiálov■ Akustické vlastnosti materiálov■ Rádioaktivita stavebných materiálov■ Chemické vlastnosti■ Biologická odolnosť■ Požiarne vlastnosti stavebných materiálov■ Elektrické a magnetické vlastnosti■ Trvanlivosť stavebných materiálovPopis vybratých stavebných materiálov a výrobkov■ Horniny a výrobky z kameňa■ Keramické výrobky■ Sklo■ Anorganické spojivá■ Malty■ Betón■ Silikátové kusové stavivá■ Kovy■ Asfalty a dechty■ Polyméry■ Drevo■ Ostatné výrobkySkúšanie stavebných materiálov■ Správna laboratórna prax■ Skúšanie betónu■ Skúšanie cementu■ Skúšanie kameniva■ Skúšanie stavebnej ocele■ Skúšanie tehliarskych výrobkov■ Skúšanie autoklávovaných výrobkov■ Stanovenie súčiniteľa tepelnej vodivosti■ Analýza stavebných materiálov
23,76 €
Právne a technické predpisy súvisiace s hodnotením energetickej hospodárnosti budov■ Smernica č. 2002/91/ES o energetickej hospodárnosti budov■ Technické predpisy súvisiace so smernicou č. 2002/91/ES■ Všeobecne záväzné právne predpisy súvisiace so smernicou č. 2002/91/ES o energetickej hospodárnosti budov■ Usmernenia MVRR SR■ Zákon č. 17/2007 Z. z. o pravidelnej kontrole kotlov, vykurovacích sústav a klimatizačných systémov a o doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov■ Právne predpisy o energetickej efektívnosti■ Porovnanie energetických certifikátov a energetických auditov Základné termíny, podmienky a požiadavky vyplývajúce zo všeobecne záväzných právnych predpisov a z európskych noriem súvisiacich so smernicou č. 2002/91/ES■ Termíny a definície vyplývajúce zo všeobecne záväzných právnych predpisov■ Požiadavky a podmienky vyplývajúce z noriem STN EN 15217 a STN EN 15603■ Kategórie budov a ich charakteristické vlastnosti ovplyvňujúce potrebu energie■ Všeobecné podmienky na výpočet energetickej hospodárnosti budov Analýza skutočnej spotreby tepla v existujúcom fonde budov■ Spotreba tepla na vykurovanie■ Spotreba energie na prípravu teplej vody v bytových domoch Vstupné údaje na výpočet energetickej hospodárnosti budov■ Klimatické údaje■ Vnútorné prostredie■ Prevádzkový čas budov■ Metabolický tepelný zisk a vnútorné zisky zo spotrebičov■ Vstupné údaje o stavebných konštrukciách Potreba tepla na vykurovanie (tepelná ochrana budov)■ Technické normy na výpočet■ Definície a symboly■ Požiadavky na tepelnú ochranu stavebných konštrukcií a budov■ Postup výpočtu Potreba energie na vykurovanie■ Technické normy na výpočet■ Definície a symboly■ Postup výpočtu Potreba energie na prípravu teplej vody■ Technické normy na výpočet■ Definície a symboly■ Požiadavky a vstupné údaje■ Postup výpočtu■ Potreba energie pri výrobe a distribúcii teplej vody Potreba energie na vetranie a chladenie■ Technické normy na výpočet■ Definície a symboly■ Požiadavky a vstupné údaje■ Postup výpočtu■ Potreba energie pri výrobe chladu Potreba energie na osvetlenie■ Technické normy na výpočet■ Definície a symboly■ Požiadavky a vstupné údaje■ Postup výpočtu Výpočet energetickej hospodárnosti■ Celková dodaná energia■ Potreba primárnej energie■ Určenie emisií CO2 Opatrenia na zlepšenie energetickej hospodárnosti budov■ Zlepšenie tepelnej ochrany budov■ Zníženie potreby energie na vykurovanie■ Zníženie potreby energie na prípravu teplej vody■ Zníženie potreby energie na chladenie a vetranie■ Zníženie potreby energie na osvetlenie■ Opatrenia pri výrobe a zásobovaní energiou■ Využitie obnoviteľných a netradičných zdrojov tepla Hodnotenie energetickej hospodárnosti budov na základe merania■ Prevádzkové (merané) energetické hodnotenie podľa STN EN 15603■ Iná potreba energie■ Hodnotenie podľa miest spotreby energie Energetická certifikácia budov■ Všeobecne■ Ukazovatele energetickej hospodárnosti■ Referenčné hodnoty a škála energetických tried■ Obsah energetického certifikátu■ Vzor energetického certifikátu■ Vzor energetického štítka■ Správa k energetickému certifikátu budovy■ Postup energetickej certifikácie Príklady výpočtu a hodnotenia energetickej hospodárnosti■ Bytový dom (príklad 1)■ Rodinný dom (príklad 2)■ Administratívna budova (príklad 3)
8,60 €
Vnútorné prostredie halových objektov■ Tepelná pohoda vo vykurovaných interiéroch budov■ Lokálna tepelná nepohoda v interiéroch budov■ Hodnotenie tepelnej pohody■ Kvalita vnútorného vzduchu v budovách    Energetická bilancia halových objektov■ Podrobný výpočet energetickej bilancie halových objektov■ Približný výpočet energetickej bilancieVykurovanie halových objektov■ Priemysel, priemyselné parky a stavby■ Priemyselné halové objekty■ Vykurovanie halových objektovTeplovodné podlahové vykurovanie■ Historický vývoj vykurovania■ Výpočet teplovodného podlahového vykurovania■ Konštrukcia podlahovej vykurovacej plochy■ Montáž podlahového vykurovania■ Regulácia podlahového vykurovania■ Prevádzka podlahového vykurovaniaElektrické podlahové vykurovanie■ Historický vývoj elektrického vykurovania■ Výpočet elektrického podlahového vykurovania■ Konštrukcia podlahovej vykurovacej plochy■ Montáž podlahového vykurovania■ Regulácia tepelného výkonu elektrického podlahového vykurovania■ Prevádzka elektrického podlahového vykurovaniaVykurovanie zavesenými sálavými panelmi■ Historický vývoj vykurovania zavesenými sálavými panelmi■ Základná charakteristika zavesených sálavých panelov■ Metodika výpočtu a návrhu■ Konštrukcia a materiál zavesených sálavých panelov■ Regulácia zavesených sálavých panelov■ Kombinácia zavesených sálavých panelov s vetranímVykurovanie infračervenými plynovými žiaričmi■ Historický vývoj vykurovania infračervenými plynovými žiaričmi■ Základná charakteristika■ Konštrukčné riešenie■ Výpočet tepelnej straty■ Metodika návrhu■ Kombinácia žiaričov a spätného získavania tepla■ Regulácia a prevádzkaVykurovanie lokálnymi vykurovacími telesami■ Historický vývoj vykurovania elektrickou energiou a plynom■ Systémy elektrického a plynového vykurovania■ Návrh vykurovacieho telesa■ Výkony vykurovacích telies a ich konštrukčné vyhotovenie■ Umiestnenie lokálnych vykurovacích telies a montážne podmienky■ Regulácia výkonu■ Experimentálne overenie prevádzky elektrických vykurovacích telies■ Príklady riešeniaTeplovzdušné vykurovanie/vetranie■ Zóny vplyvu  na riešenie vykurovacích sústav v priemyselnej hale■ Teplovzdušné verzus sálavé vykurovanie priemyselných hál■ Vykurovanie a vetranie veľkopriestorových objektov priamovýhrevnými nástennými plynovými  teplovzdušnými jednotkami■ Vykurovanie teplovzdušnými jednotkami s bezpotrubným rozvodom vzduchu■ Regulácia výkonu teplovzdušného vykurovania a pripojenie na rozvod elektro■ DestratifikátoryKombinované vykurovanie■ Kombinované teplovodné podlahové vykurovanie s vykurovacími telesami■ Kombinované vykurovanie sálavými a teplovzdušným systémami■ Kombinovaný kontinuálny vykurovací systém ZSP s konvekčnými vykurovacími telesami Energetický audit halových objektov■ Úvod k ENCON procesu■ Kľúčové čísla pre halové objekty■ Príklad energetického auditu halového objektu
9,60 €
Obnoviteľné zdroje energie pre nízkoteplotné systémy■ Energetická politika v krajinách Európskej únie a v SR■ Energetická situácia vo svete a v SR■ Obnoviteľné zdroje energie vo svete a v SR■ Energetická politika a legislatíva EÚ k OZE■ Prognózy rozvoja OZE Slnečná energia■ Energetická dostupnosť slnečného žiarenia■ Výpočet a návrh slnečného kolektora Geotermálna energia■ Výskyt geotermálnej energie■ Výpočet a návrh zdroja geotermálnej energie Energia prostredia■ Dostupnosť energie prostredia■ Výpočet a návrh tepelného čerpadla■ Výpočet a návrh zariadení systému tepelného čerpadla Obnoviteľné zdroje energie pre nízkoenergetické domy■ Architektonicko-stavebné požiadavky na nízkoenergetické domy■ Tepelnotechnické požiadavky na stavebné konštrukcie a budovy■ Hygienické požiadavky■ Energetické požiadavky na budovy Nízkoteplotné energetické systémy■ Nízkoteplotné slnečné energetické systémy■ Geotermálne energetické systémy■ Nízkoteplotné systémy s tepelnými čerpadlami Výpočet a návrh sálavej plochy nízkoteplotného vykurovania■ Výpočet a návrh nízkoteplotného vykurovania■ Výpočet a návrh sálavej vykurovacej plochy nízkoteplotného vykurovania Energetické hodnotenie nízkoenergetických domov■ Potreba tepla na vykurovanie■ Potreba energie na vykurovanie■ Potreba energie na prípravu teplej vody Energetická hospodárnosť nízkoteplotných systémov■ Energetická hospodárnosť slnečných termálnych systémov■ Hodnotenie hospodárnosti sústav centralizovaného zásobovania teplom■ Certifikácia tepelných čerpadiel pre nízkoteplotné systémy Aplikácie nízkoteplotného vykurovania a využitie OZE■ Solárna energia■ Geotermálna energia■ Tepelné čerpadlá■ Nízkoteplotné vykurovanie a vysokoteplotné chladenie
10,40 €
Energetická bilancia prevádzky budov• Tepelná ochrana budov• Potreba energie na vykurovanie• Potreba energie na prípravu a distribúciu teplej vody• Potreba energie na vetranie, klimatizáciu a chladenie• Potreba energie na osvetlenieEnergetický audit budov• Energetická náročnosť budov• Identifikácia projektu• Prehliadka• Energetický audit• Podnikateľský plán• Realizačný projekt – implementácia• Energetický manažment• Prevádzka a údržba• Energetická bilancia a ukazovatele efektívnosti• Technicko-ekonomické vyhodnotenie• Základná spotreba energieEnergetická certifikácia budov• Proces energetického auditu a certifikácie budov• Princípy energetickej certifikácie budov• Softvér pre energetický audit a certifikáciu budovEnergetická kontrola zdrojov tepla a klimatizačných zariadení• Energetická kontrola zdrojov tepla• Kontrola klimatizačných a chladiacich zariadení
4,24 €
1. Spotreba energie vo svete a v SR■ Tendencie vývoja spotreby energie■ Koncepcia rozvoja■ Globalizácia svetovej energetiky 2. Energetická koncepcia SR■ Spotreba energie. Cenová politika■ Prognózy a analýzy spotreby energie■ Zdroje energie■ Dohody a kritériá hodnotenia v oblasti životného prostredia■ Legislatíva v energetike 3. Využívanie energie primárnych zdrojov■ Možnosti rozšírenia využitia primárnych zdrojov■ Plynové kotly■ Kogeneračné jednotky■ Tepelné čerpadlá■ Príklady použitia 4. Energetický audit a energetická bilancia■ Metodika auditu. Definovanie možností úspor■ Energetická bilancia■ Podklady na stanovenie energetickej bilancie■ Stanovenie energetickej bilancie 5. Energetický audit a energetická bilancia budov■ Stanovenie energetickej náročnosti podľa noriem■ Kombinovaný spôsob určenia potrieb energie■ Metodika ENCON■ Softvérové spracovanie 6. Rozhodujúce veličiny na stanovenie energetickej spotreby■ Stanovenie postupu■ Spôsob stanovenia vplyvu veličín na spotrebu energie■ Príklad riešenia 7. Proces ENCON■ Ciele procesu. Jeho výhody a nedostatky■ Teoretické a praktické možnosti procesu ENCON■ Metóda kľúčových čísel■ Aplikácia metodiky ENSI v energetickom audite budov■ Aplikácia metodiky ENSI v energetickom audite budov v SR■ Opatrenia ENCON■ Príklady 8. Základy ekonomického hodnotenia výhodnosti investícií■ Podklady na technicko-ekonomické vyhodnotenie, ciele ekonomického hodnotenia■ Základné pojmy a parametre ekonomickej analýzy, hotovostné toky■ Príklady výpočtov 9. Uzatváranie kontraktov. Prevádzka zariadení.■ Spôsob uzatvárania kontraktov■ Návrhy projektov na získanie stanovených úspor energie. Manuál prevádzky■ Tvorba energetického manažmentu■ Organizácia prevádzky a údržby. Meranie energetických a hmotnostných tokov■ Legislatívne obmedzenia■ Legislatívne podmienky a technické možnosti pre prevádzku zdrojov tepla
15,50 €
Zdravotná technika alebo inými slovami zdravotnotechnické inštalácie sú spolu s vykurovaním a vzduchotechnikou neoddeliteľnou súčasťou technických zariadení budov. Nosným obsahom zdravotnej techniky je zásobovanie budov vodou, odkanalizovanie a tiež zásobovanie budov plynom. Vzhľadom na to, že posledná kmeňová literatúra z oblasti zdravotnej techniky bola vydaná v roku 2005 kolektívom autorov pod vedením nestora zdravotnej techniky na Slovensku - prof. Ing. Jaroslava Valáška, PhD., s názvom Zdravotnotechnické zariadenia a inštalácie v slovenskej aj českej verzii, bolo naším cieľom ponúknuť najnovšie aktuálne technické poznatky a prezentovať nové metodiky návrhu vodovodu, kanalizácie a plynovodu v budovách. Publikácia je rozšírená aj o problematiku rozvodov vody na hasenie v budovách a o progresívne systémy prípravy teplej vody a ich navrhovanie. Vzhľadom na revízie kmeňových národných noriem - STN 73 6655 Vodovody v budovách a STN 73 6760 Kanalizácia v budovách, ktoré boli prepracované podľa súborov európskych noriem STN EN 806 (časti 1 až 5) Technické podmienky na zhotovovanie vodovodných potrubí na pitnú vodu vnútri budov a STN EN 12056 (časti 1 až 5) Gravitačné kanalizačné systémy vnútri budov a tiež nových platných zákonov a vyhlášok, bolo nutné prepracovať celú problematiku dimenzovania vodovodov a kanalizácie v budovách tak, aby boli v súlade s uvedenými predpismi. Predkladaná odborná publikácia je určená širokej odbornej verejnosti z oblasti technických zariadení budov, projektantom zdravotnej techniky, stavebným inžinierom, realizátorom a tiež prevádzkovateľom budov v oblasti TZB. Takisto je určená študentom stavebných fakúlt a architektúry, študentom v odbore Stavebníctvo, ako napríklad študentom na študijných programoch Pozemné stavby a architektúra, Technické zariadenia budov, Technológie a manažérstvo stavieb a podobne. Publikácia predkladá podrobné podklady a teóriu navrhovania vodovodu, kanalizácie a plynovodu v budovách. Technické podklady a príklady výpočtov dimenzovania potrubí a zariadení v zdravotnej technike sú doplnené o podrobné príklady kreslenia výkresov vodovodu, kanalizácie a plynovodu.
9,93 €
Šikmá strecha■ Zabezpečená proti dažďovej vode alebo vodotesná?    ■ Záklop ako bezpečnostná poistka■ Napojenia a ukončenia■ Strešné detaily: štítová hrana, hrebeň, nárožie (strešná hrana), úžľabie■ Vzhľadové nedostatky■ Častý problém: vikier■ Slabé miesto: strešné okno■ Klampiarske práce■ Strešná krytina z trapézového plechuObytné podkrovie■ Zhotovovanie drevenej konštrukcie■ Vzduchotesnosť■ Detaily vyžadujúce obozretnosťPovlaková krytina plochých striech■ Vodotesnosť plochých striech■ Stojatá voda na streche■ Neopodstatnené šetrenie■ Kľúčové detailyStrešná terasa a balkón■ Osobitosti povlakových krytín terás■ Dverový prah: boj s danosťami stavby■ Krytina nášľapnej vrstvy z iného pohľaduVegetačná strecha■ Ochrana proti prerastaniu koreňov■ Problémy so zelenou strechouČinnosť znalca■ Profil znalca■ Vzťahy so znalcami■ Priebeh sporu■ Rozdiely medzi súdnym a súkromným znaleckým posudkom■ Námietka voči znalcovi■ Spochybnenie znaleckého posudku■ Znalecký posudok■ Kontrola posudku■ Námietka■ Súdne pojednávanie■ Vypočutie znalca■ Znalec ako sprostredkovateľ v spore■ Zistenie skutkového stavu■ Zmier■ Rozhodcovský posudok■ Činnosť znalca pred súdnym konaním■ Potvrdenie o ukončení (preberací protokol)
5,62 €
Grafická symbolika 1. Vývoj striech v histórii ľudstva■ Prvopočiatky stavieb striech■ Strechy v staroveku a stredoveku■ Strechy v ďalšom vývojovom období■ Strechy a súčasnosť■ Estetická dimenzia 2. Všeobecne o strechách a krytinách■ Terminológia striech■ Rozdelenie krytín 3. Rozhodujúce faktory, ktoré ovplyvňujú spoľahlivosť krytín■ Klimatické faktory■ Konštrukčné faktory■ Faktory korózie a degradácie materiálov■ Priestorové faktory■ Technologické faktory■ Ostatné faktory■ Faktory klímy pri montáži 4. Povlaková krytina z asfaltovaných pásov■ Všeobecné údaje■ Príklady odporúčaných návrhov konštrukčných detailov 5. Povlaková krytina z fólií■ Všeobecné údaje■ Príklady odporúčaných návrhov konštrukčných detailov 6. Skladaná krytina z asfaltových šindľov■ Všeobecné údaje■ Príklady odporúčaných návrhov konštrukčných detailov 7. Skladaná krytina zo škridly■ Všeobecné údaje■ Príklady odporúčaných konštrukčných detailov 8. Skladaná krytina z vláknitocementových prvkov■ Všeobecné údaje■ Príklady odporúčaných návrhov konštrukčných detailov 9. Skladaná krytina z plechu■ Všeobecné údaje■ Príklady odporúčaných návrhov konštrukčných detailov 10. Transparentná skladaná krytina■ Všeobecné údaje■ Príklady odporúčaných návrhov konštrukčných detailov 11. Monolitická povlaková krytina■ Všeobecné údaje■ Príklady odporúčaných návrhov konštrukčných detailov 12. Vegetačná šikmá strecha■ Všeobecné údaje■ Rozdelenie vegetačných striech■ Skladba vrstiev■ Tiaž vegetačnej vrstvy■ Požiarna odolnosť■ Príklady odporúčaných návrhov konštrukčných detailov 13. Odporúčané zásady navrhovania striech■ Všeobecné konštrukčné požiadavky■ Odvodnenie striech■ Snehové zachytávače
19,90 €
Základné rozdelenie a názvoslovie mostov Prehľad mostov podľa miest a obcí BBáhoň | Banská Belá | Banská Bystrica | Banská Štiavnica | Bardejov | Bátovce | Bernolákovo | Betliar | Bíňa | Bohunice | Bojnice | Bratislava a okolie | Bučany | Bytča | Brzotín ČČadca | Čachtice | Červený Kameň | Červený Kláštor | Čunovo DDlhá nad Oravou | Dobrá Niva | Dobšiná | Dolné Ozorovce | Dolné Plachtince | Dolný Chotár | Dolný Kubín | Donovaly | Dravce | Drietoma GGelnica | Gerlachov HHalič | Handlová | Hanušovce nad Topľou | Helcmanovce | Hlohovec | Hnilec | Holíč | Horná Štubňa | Horné Sŕnie | Hrnčiarovce nad Parnou | Hronec | Humenné CHChynorany IIlava | Ipeľské Predmostie | Iža JJarabá | Jánovce KKalná nad Hronom | Kamenica nad Hronom | Kamenný Most | Kežmarok | Kľak | Kluknava | Kokava nad Rimavicou | Kolárovo | Komárno | Komoča | Košice | Kozelník | Kráľová pri Senci | Kraľovany | Krásno nad Kysucou | Kremnica | Krupina | Kvačany | Kysak | Kysucké Nové Mesto LLeles | Leopoldov | Letanovce | Levoča | Licince | Liptovský Hrádok | Lokca ĽĽubochňa MMargecany | Matejovce | Medveďov | Mengusovce | Mníšany | Modrý Kameň | Moravský Sv. Ján | Myjava NNitra | Nitrianske Pravno | Nižná Kamenica | Nová Ves nad Žitavou | Nové Mesto nad Váhom | Nové Zámky OObišovce | Ondrej nad Hronom | Oravský Podzámok PPalcmanská Maša | Paprad | Parchovany | Partizánska Ľupča | Pavlovce | Piešťany | Plaveč | Podbiel | Podlipovec | Podtureň | Polkanová | Poltár | Poprad | Poriadie | Považská Bystrica | Prešov | Púchov RRákošská Baňa | Ružín | Ružomberok SSalka | Sereď | Sírnik | Skalité | Slovenská Ľupča | Slovenský raj | Smolník | Sobôtka | Soblahov | Spišská Sobota | Spišské Podhradie | Spišský Hrhov | Stankovany | Stará Ľubovňa | Stará Voda | Stratená | Strečno | Stupava | Suchá nad Parnou | Sverepec | Svidník | Svrčinovec | Szob (Maďarsko) ŠŠahy | Šaľa | Šamorín | Šelpice | Štefanov nad Oravou | Štrba | Štrbské Pleso | Šturecká cesta | Štúrovo TTelgárt | Tisovec | Trávnica | Trenčianske Teplice | Trenčín | Trenč-Rároš | Trnava | Turany UUľanka VVáhovce | Valaská | Veľká Lomnica | Veľké Bierovce | Vígľaš | Vinica | Viničky | Vojany | Voznica | Vranov nad Topľou | Vrbové | Vrútky | Vysoké Tatry ZZa vodou | Zelenice | Zvolen ŽŽarnovica | Ždiar | Žiar nad Hronom | Žilina
7,20 €
Všeobecná časť• Štruktúra katalógu• Navrhovanie konštrukcií asfaltových vozoviek• Navrhovanie vozoviek s cementobetónovým krytom• Navrhovanie vozoviek s dlažbouKatalógové listy konštrukcií vozoviek• Úvod• Konštrukcie vozoviek v katalógových listoch• Postup pri návrhu konštrukcií pomocou katalógových listov• Katalógové listy• Príklady použitia katalógu
11,25 €
1. Rozdělení podzemních staveb a jejich historický vývoj■ Rozdělení městských podzemních staveb■ Historický vývoj výstavby městských podzemních staveb■ Vývoj technologií výstavby podzemních staveb 2. Geotechnický průzkum pro výstavbu■ Specifika geotechnického průzkumu na zastavěném území■ Cíle geotechnického průzkumu■ Etapy geotechnického průzkumu■ Metody geotechnického průzkumu■ Interpretace výsledků geotechnického průzkumu■ Klasifikace hornin a horninového masivu■ Doprovodné metody geotechnického průzkumu 3. Výstavba městských podzemních staveb ražením■ Konveční ražení podle zásad NRTM■ Kontinuální metody ražení 4. Výstavba městských podzemních staveb z povrchu (hloubením)■ Rozdělení metod výstavby■ Výstavba ve svahovaných a pažených stavebních jámách■ Výstavba metodou konstrukčních podzemních stěn■ Kombinovaná metoda ražby pod zastropením■ Zvláštní metody výstavby tunelů 5. Dopravní podzemní stavby■ Silniční tunely■ Železniční tunely a podzemní nádraží■ Podzemní tramvaj■ Metro■ Podchody pro chodce a cyklisty■ Podzemní garáže 6. Vedení inženýrských sítí v podzemí■ Způsoby ukládání a prostorové uspořádání inženýrských sítí■ Kabelové vedení■ Vodovody■ Kanalizace■ Plynovody■ Kolektory■ Technické chodby 7. Ostatní objekty podzemního urbanizmu■ Podzemní objekty pro sportovní a kulturní účely■ Zdravotnětechnické a vodohospodářské podzemní objekty■ Sklady potravin a médií■ Obranné podzemní objekty■ Využití podzemních prostorů pro účely vědy a techniky■ Komplexní využití podzemních prostorů 8. Geotechnický monitoring■ Význam a cíle geotechnického monitoringu■ Rozsah geotechnického monitoringu■ Metody geotechnického monitoringu■ Interpretace výsledků geotechnického monitoringu 9. Zásady statického řešení městských podzemních staveb■ Rozdělení výpočtů podzemních staveb■ Vstupní hodnoty geotechnických výpočtů■ Obsah a rozsah statických výpočtů■ Specifika statických výpočtů podzemních staveb ražených observačními metodami■ Interptretace výsledků geotechnických výpočtů■ Všeobecné zásady■ Zatížení působící na tunelová ostění■ Zatížení pažicích konstrukcí a hloubených podzemních objektů■ Výpočetní modely ostění podzemních staveb■ Metodika výpočtu primárního a sekundárního ostění■ Posouzení vlivu výstavby na objekty v nadloží
9,93 €
Základní pojmy a koncepční řešení podzemních vedení■ Obecně■ Kategorizace vedení technické infrastruktury■ Prostorové uspořádání podzemních vedení■ Charakteristiky jednotlivých druhů podzemních vedení■ Společné a sdružené trasy podzemních vedení■ Rozdělení bezvýkopových metod výstavby Průzkum a příprava výstavby■ Obecně■ Průzkum pro výstavbu■ Příprava výstavby Výstavba podzemních vedení metodami bez obsluhy na čelbě■ Obecně■ Neřízené metody bez obsluhy na čelbě■ Řízené metody bez obsluhy na čelbě■ Mechanizace práce■ Trouby pro bezvýkopovou výstavbu metodami bez obsluhy na čelbě■ Výpočet protlačovací síly a posouzení protlačovacích trub■ Pracovní šachty a jámy■ Přípojky■ Odstraňování překážek z trasy■ Směrové vrtání Výstavba podzemních vedení průlezných a průchozích průřezů■ Obecně■ Ražení s použitím tunelovacích štítů■ Prstencová metoda výstavby (erektorové ražení)■ Metoda hydraulického protlačování■ Konvenční (cyklické) ražení štol■ Ražení plnoprofilovými razicími stroji (Tunnel Boring Machines – TBM) Příprava oprav a obnovy podzemních vedení■ Příčiny poruch podzemních vedení■ Čištění podzemních vedení■ Kontrola stavu podzemních vedení■ Kategorizace poruch podzemních vedení Bezvýkopové metody oprav a obnovy podzemních vedení neprůlezných průřezů■ Obecně■ Lokální opravy podzemních vedení■ Celoplošné opravy vnitřních povrchů podzemních vedení■ Opravy vedení s narušenou statickou funkcí■ Obnova podzemních vedení v původní trase■ Opravy a napojování domovních přípojek Opravy a obnova podzemních vedení průlezných a průchozích průřezů■ Obecně■ Opravy lokálních poruch a netěsností■ Opravy vnitřního povrchu podzemních vedení■ Komplexní oprava podzemních vedení■ Metody komplexní obnovy (rekonstrukce) podzemních vedení Vybrané odborné termíny (česko-anglický slovník)
5,62 €
Inteligentné dopravné systémy (IDS)■ Predmet inteligentných dopravných systémov■ Služby inteligentných dopravných systémov■ Kategorizácia inteligentných dopravných systémov■ Záver a odporúčania Funkčné prvky inteligentných dopravných systémov■ Akvizícia a zber údajov v cestnej infraštruktúre■ Spracovanie a poskytovanie informácií■ Komunikácia - prenos informácií■ Distribúcia údajov■ Využívanie informácií■ Architektúra inteligentných dopravných systémov■ Normy, smernice a protokoly■ Systémové inžinierstvo v doprave■ Záver a odporúčania Plánovací, rozhodovací proces a financovanie inteligentných dopravných systémov■ Plánovanie rozvoja IDS■ Rozhodovací proces pri tvorbe a realizácii IDS■ Spolupráca so súkromným sektorom■ Financovanie a zmluvné zásady■ Vecná a časová postupnosť v programe IDS■ Záver a odporúčania Dopravné značky s premennou symbolikou■ Hlavné zásady tvorby a realizácie ZPS■ Základné prínosy ZPS■ Piktogramy■ Kategórie ZPS■ Kvalita úrovne poskytovanej služby ZPS■ Požiadavky na proces tvorby ZPS■ Inštitucionalizácia problematiky ZPS■ Organizačné podmienky pri realizácii ZPS■ Systémová architektúra■ Prevádzkové prostredia systémov ZPS■ Návrh a realizácia systémov ZPS■ Záver a odporúčania Elektronické spoplatnenie■ Mýtny režim■ Systémy a technológie výberu mýtnych poplatkov■ Stavebnotechnické podmienky mýtneho režimu na diaľniciach SR■ Systém elektronického spoplatnenia dopravnej infraštruktúry■ Architektúra systému elektronického spoplatnenia■ Riadiaci počítač mýtnice■ Konštrukcia palubnej jednotky■ Komunikačné rozhrania■ Záver a odporúčania Informačný a riadiaci systém diaľnic■ Technické zariadenia informačného a riadiaceho systému diaľnic■ Aplikačné softvérové vybavenie■ Záver a odporúčania Slovensko-anglický slovníček výrazov používaných v IDS
9,19 €
Funkcia, typológia a história priehrad a hrádzí■ Údolné priehrady a nádrže■ Hrádze vodných stavieb v rovinnom území a iné typy hrádzí z miestnych materiálov■ Špecifiká – spoločné znaky a odlišnosti zemných priehrad a hrádzí v rovinnom území■ História vodných stavieb – priehrad a nádrží u nás a vo svete■ Sypané priehrady a hrádze vodných stavieb na SlovenskuPodklady pre návrh priehrad a hrádzí■ Vodohospodárske podklady■ Hydrologické podklady    ■ Morfologické a geotechnické podklady a spôsob ich získania■ Priepustnosť skalných hornín v podloží priehrady a prieskum zátopového územia■ Priehrady v komplikovaných prírodných, najmä v geotechnických pomeroch■ Klimatické a iné vplyvy prírodného a urbanizovaného prostredia na návrh priehrady a nádržeTypológia sypaných priehrad a hrádzí vodných stavieb■ Zemné priehrady a hrádze vodných stavieb■ Kamenité (rockfillové) priehrady a hrádze vodných staviebZásady návrhu sypaných priehrad a hrádzí■ Zemné homogénne priehrady a hrádze■ Zemné heterogénne priehrady a hrádze■ Zvláštnosti návrhu kamenitých (rockfillových) priehrad■ Špecifiká a odlišnosti jednotlivých typov priehrad a hrádzíSprievodné výpočty sypaných priehrad a hrádzí■ Filtračný režim telesom a podložím priehrad a hrádzí■ Stabilita priehrad a hrádzí■ Filtračná stabilita■ Výpočet napätí a pretvorení   Monitoring správania priehrad a ich vplyvu na prostredie■ História meraní a pozorovaní na priehradách a rozvoj súvisiacej legislatívy■ Inštrumentácia sypaných priehrad a hrádzí    ■ Meranie na nádržiach a niektoré špeciálne merania v zahraničí    ■ Interakcia nádrží a priehrad s prostredímPoruchy priehrad a hrádzí■ Základné pojmy    ■ Zdroje porúch sypaných priehrad■ Príčiny porúch anomálií, nehôd a havárií sypaných priehrad a hrádzí na SlovenskuRekonštrukcie a sanácie priehrad a hrádzí vodných stavieb■ Predpoklady zvládnutia rekonštrukcií a sanácií■ Spôsoby rekonštrukcií a sanácií sypaných priehrad a hrádzí vodných stavieb■ Príklady rekonštrukcií a sanácií sypaných priehrad■ Príklady rekonštrukcií a sanácií ochranných hrádzí
9,93 €
Teorie rizik ■ Úvod ■ Filozofie rizika ■ Východiska teorie rizik ■ Různé typy rizik ■ Nejistoty a rizika vyplývající ze spolupůsobení inženýrského díla a jeho horninového prostředí Metody hodnocení rizik ■ Historický kontext ■ Východiska analýzy rizik ■ Zásady řízení rizik ■ Základní postupy praktického řízení rizik ■ Nástroje k identifikaci rizik ■ Nástroje pro kvantifikaci rizika ■ Přístupy k hodnocení rizika a jeho přijatelnosti Řízení rizik v průběhu přípravy a výstavby inženýrského díla ■ Specifika řízení rizik během výstavby inženýrského díla ■ Metody řízení rizik v různých fázích přípravy a výstavby inženýrského díla ■ Řízení rizik prostřednictvím různých forem smluvních vztahů ■ Řízení rizik účastníků výstavby inženýrského díla ■ Úloha manažera rizik ■ Financování rizika ■ Informační systém o rizicích ■ Řízení stavebního projektu ■ Rizika soudních sporů Geotechnická rizika ■ Zásady přípravy a provádění geotechnického průzkumu ■ Souhrnná geotechnická zpráva ■ Základní geotechnická zpráva ■ Geotechnický monitoring ■ Geotechnické sledování v průběhu výstavby ■ Důsledky podcenění geotechniky při inženýrských stavbách Budoucnost řízení rizik na inženýrských stavbách