tel.: 02/50 200 200 | e-mail: jaga@jaga.sk
ASB_2014_03_v350ASB > architektúra | stavebníctvo | biznis

Aktuálne číslo               Predplatné               Archív starších čísel               E-verzie časopisov

Ak sa niekto potešil miernej zime, tak sú to určite stavbári. Prajné počasie je však len jednou z mnohých podmienok, ktoré sa podieľajú na dobrej kondícii stavebníctva. Priznajme si, že keby všetci mali uhradené faktúry včas, zákony stáli skutočne na strane spravodlivosti a peniaze z našich daní neutekali cez rôzne eurofondové, stimulačné a dotačné pramene do vopred vybraných vreciek namiesto uvážených investícií do verejného rozvoja, tak to by sa dala s optimizmom prežiť aj naozaj tuhá zima. Jediné zimomriavky, ktoré dozaista prídu, zažijú napríklad menší subdodávatelia s desať mesiacov neuhradenými pohľadávkami pri vypĺňaní daňového priznania. Oslovili sme významné spoločnosti v stavebníctve, aby sa podelili s čitateľmi ASB o svoj pohľad na aktuálny stav slovenského stavebníctva, prezradili, kam podľa nich smeruje celá spoločnosť a ako vidia možnosti svojej firmy v najbližšom období. No, čítanie je to tristné… hoci každý z nich, Fussek, Kollár aj Polakovič, aspoň načrtáva trochu svetla do budúcnosti.
Na štátnu správu má ťažké srdce aj Michal Kič. Hoci sa rodinnému hotelu na Táľoch darí, je to ťažký chlebík a za každou hviezdičkou je kus tvrdej práce. Ako hovorí sám riaditeľ, keby sa na cestovný ruch pozeralo ako na perspektívne odvetvie a nedýchalo sa podnikateľom tak na krk, mohol by sa ľahšie rozvíjať. V podobnom duchu sa nesie aj správa o logistike a developeroch v tomto segmente na Slovensku. Ich dane z nehnuteľnosti sa prepadávajú do hlbokej studne, z ktorej sa márne snažia vyčerpať aspoň zlomok naspäť formou investícií do miestnej infraštruktúry. Slovensko sa z  európskeho tigra scvrkáva na krajinu, ktorá je nielen malá a s drahými pozemkami, navyše má aj úbohý marketing.
Na vyváženie prinášame niekoľko zaujímavých realizácií. Vítkovický Gong je skvelým návodom, ako sa popasovať s industriálnym dedičstvom, katedrála v Oaklande zase poučným príkladom opatrného investora, ktorý čelí rôznym pochybnostiam – od filozofických až po finančné –, a pražská megainvestícia Penty do administratívneho komplexu Florentinum je vraj len začiatok ich developerského apetítu. Nenechajte si ujsť ani príbeh nadčasovej Reduty v Bratislave či niekoľkotonový umelecký vklad manželov Kubinských do modernej architektúry.

Mária Nováková

■ Yas Viceroy, Abu-Dhabi: Hotel nad Formulou 1
■ Reality a investície
■ Projekt: Zelené átrium, Trnava: Prvý v zelenej pasivite
■ Reportáž z Viedne: Architektonická špička v kampuse
■ Florentinum, Praha: Najväčšie v Česku
■ Oakland, USA: Príbeh katedrály
■ Multifunkčná aula Gong, Vítkovice: Plynojem s oceľovým plášťom
■ Kongresová sála, Rožnov pod Radhoštěm: Vpletená do dreva
■ Rodinný dom, Machulince: Na samote
■ Slovensko a stavebníctvo: Nezaplatené faktúry, žiadny zisk, korupcia…
■ Analýza: Logistika: Hranice miznú, kde je Slovensko?
■ Environmentálny audit: Služba, ktorá skvalitňuje výstavbu
■ Biznis príbeh: Spokojní musia byť všetci
■ Interiér: Dizajn pre geriatriu
■ Ikony slovenskej architektúry 20. storočia: Reduta v Bratislave
■ Výtvarné dielo v architektúre: Umenie je o emóciách
■ Digitálna architektúra: Hľadanie pod povrchom
■ Udalosti, novinky
■ Prehra: Ťažký osud Istropolisu