tel.: 02/50 200 200 | e-mail: jaga@jaga.sk
ASB > architektúra | stavebníctvo | biznis
Kúpiť toto číslo | PREDPLATNÉ | Archív vydaní | E-verzie časopisov

Čakanie na čiernu dieru

Do tohto čísla ASB som pripravoval článok o najnovšom projekte známeho nórskeho ateliéru Snøhetta a nevdojak som musel aj ja aspoň na chvíľu zdvihnúť oči na oblohu nad nami. Snøhetta predstavuje nové planétárium, kde sa ľudia budú chodiť pozerať, ako sa to okolo nás hmýri miliardami hviezd a na okamih zabudnúť na naše veci pozemské. Však čo sú naše problémy oproti vesmírnemu nekonečnu? O hviezdach svoje vedel aj nedávno zosnulý génius Stephen Hawking, ktorého si Briti uctia výnimočným spôsobom, keď jeho popol bude spočívať vo Westminsterskom opátstve vedľa Isaaca Newton a Charlesa Darwina. V odbornom časopise Journal of High Energy Physic publikovali poslednú vedeckú prácu, na ktorej Hawking spolupracoval s belgickým fyzikom Thomasom Hertogom. Okrem iného sa v nej tvrdí, že vesmír by mohol byť iba jedným z mnohých, podobných tomu nášmu. Pre astronómov tiež razí cestu k získavaniu dôkazov o existencii paralelných vesmírov. Uvidíme, ako to dopadne, Einsteinova teória relativity bola tiež v praxi dokázaná až po sto rokoch, a to zachytením gravitačných vĺn, ktoré na Zem prileteli po masívnej kolízii dvoch čiernych dier vzdialených 1,3 miliardy svetelných rokov. Vraj sme sa ako ľudstvo dostali ďalej k porozumeniu fungovania vesmíru. Úžasné!
Všetko to však zatiaľ prevažne pozorujeme zo Zeme, kde tiež pôsobí gravitácia rozhodujúca o mnohom – aj o tom, že domy stále stoja na zemi. Ich pozorovanie však už nie je také jednoduché. Zaoberajú sa nimi mnohé odborné i menej odborné štúdie, údaje o nich spracúvajú všakovaké agentúry, majitelia nehnuteľností zase nimi pohybujú ako po šachovnici, pravidlá hry však určujú najmä oni sami. Nehnuteľnosti boli, sú aj budú. Nepochybne je to jedna z veľkých ľudských istôt, ktorá sa však pri náraze s realitou môže premeniť na bublinu realitnej krízy. Ceny bytov aj u nás stále rastú, ale ako sa uvádza v správe NBS, priemerná cena bývania je v súčasnosti stále približne 10 % pod svojou historicky najvyššou hodnotou z polovice roka 2008. Priemerná cena bývania sa v 1. štvrťroku v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom zvýšila o 36 €/m2, na hodnotu 1 396 €/m2, pri približne rovnakej štvrťročnej dynamike rastu priemernej ceny domov aj priemernej ceny bytov.
Čo to znamená? Na lodi je ešte stále dobrá nálada, ale samotná NBS-ka už pri úveroch bije na čoraz väčší poplach, a to naznačuje isté znepokojenie. Odborníci tvrdia, že kríza skôr či neskôr príde, nevedia však odhadnúť veľkosť škôd. A pôsobením gravitácie aj na našom území čosi popadá. A tak pri čakaní na krízu ponúkam ešte malý odkaz Stephena Hawkinga, z roku 1985: „Môj cieľ je jednoduchý. Je ním kompletne porozumenie vesmíru, prečo je taký, aký je a prečo vôbec existuje.“ Brnkačka, ale jemu sa to hovorilo. Keby tak vedel napríklad o nekonečnom príbehu stavebného zákona na Slovensku… to by bola len čierna diera!

Ľudovít Petránsky

 

 

Fotogaléria z časopisu:

 

Foto mesiaca
■ Národná knižnica v Katare
■ Ikonická architektúra ako problém Londýna
■ Elektráreň v Bohuniciach už iba s polovicou veží

Fokus
■ Zmení verejné priestranstvá Bratislavy tlak zdola?
■ Milota Sidorová: „Prichádza čas mladej generácie meniť naše mestá.“
■ Ateliér Raketoplán: Veľký tresk pri malom stole

Projekty
■ Bytový dom Borievky v Stupave
■ Nové planetárium v Nórsku
■ Drevená veža v Afrike

Realizácie
■ Erste Campus vo Viedni
■ Polyfunkčný dom Green Bay
■ Kino Mier získalo novú tvár
■ Rekonštrukcia historickej nemocnice
■ The Street v Indii

Dizajn
■ Kultúrne centrum B. Park v Číne
■ Reštaurácia Pán Ryba v Košiciach
■ Firemná škôlka v Montreale

Konštrukcie
■ Možností je viacero, záleží na vkuse aj prevádzkových potrebách
■ Vykurovanie veľkoplošnými systémami
■ Vrstvené podlahy z dreva
■ Dosky z kompozitu na rodinnom dome
■ Podlaha s cementovým systémom
■ Dlažba do historického prostredia
■ Novinky

Aktuálne
■ Workshop Ako plánovať výrobnú halu či továreň
■ Flešovky
■ Arch Wars: Verejné stavby, pri ktorých by architekt zaplakal
■ Prehra architektúry: Dva pruhy, ktoré znamenajú zákon