tel.: 02/50 200 200 | e-mail: jaga@jaga.sk
ASB_2015_06_07_v350ASB > architektúra | stavebníctvo | biznis
Kúpiť toto číslo               PREDPLATNÉ               Archív vydaní               E-verzie časopisov

Už po deviatykrát sme laureátom odovzdali ceny ASB GALA. Veľkou poctou bola pre nás účasť prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku na samotnom galavečere. Príjemným prekvapením bolo i to, že Pavol Kollár si ledva stihol odložiť jednu cenu a už bežal po ďalšiu. A napokon sme hosťom pripravili aj malú chuťovku – Richard Lintner odovzdal špeciálnu cenu projektu TRENČÍN si TY. Richard je nielen rodákom z Trenčína, ale ako športovec symbolizuje najmä fair play, čo v príhovoroch a ďakovných rečiach vyzdvihli takmer všetci, ktorí sa na pódiu počas slávnostného večera vystriedali.
O dodržiavaní pravidiel sme už aj na tomto mieste popísali veľa, žiaľ, ukazuje sa, že téma ešte stále nie je vyčerpaná. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal na Trend konferencii Reality a development priznal, že rozpočet Bratislavy je taký nízky, že mesto je pri svojom rozvoji odkázané na privátne zdroje. V rámci fair play by teda mestu malo existenčne záležať na prehľadných pravidlách. Výskum Petra Kruľa, študenta z Harvardu, spolu s komentárom Juraja Suchánka z IUR ukazuje, že k tomu majú na Magistráte pri vydávaní záväzných stanovísk ešte stále ďaleko. V Košiciach sa rozbehol proces tvorby nového územného plánu. Je to beh na dlhú trať, ale už teraz možno tamojší útvar hlavného architekta pochváliť za zorganizovanú súťaž (hoci tri súťažné návrhy, ktoré napokon posudzovala porota, sú na metropolu východu naozaj trochu málo) aj odbornú konferenciu so zahraničnými odborníkmi a s účasťou širokej verejnosti, ktorá sa ešte pri tvorbe konceptu územného plánu dostane k slovu. Trochu iný je prípad z Nitry, kde ani víťazstvo v architektonickej súťaži nezaručuje autorom realizáciu návrhu. Čas a politické pletky v Nitre verejnému priestoru príliš neprajú.
S verejným priestorom sú celkovo problémy. Pritekajúce eurofondy pomohli zrekonštruovať námestia aj pešie zóny, ale výhodne vysúťažený mobiliár sa začína rozpadávať, betónové podnože sa drobia, antikorózny povrch sa lúpe a konštrukcie hrdzavejú. V článku o plagiátoch sme sa na tieto nepodarky pozreli zblízka. O rešpektovaní autorstva nám porozprával aj architekt Dušan Dóka na prechádzke po pešej zóne v Trnave. Nech sa na tvorbu verejného priestoru pozrieme z ktorejkoľvek strany, záver je vždy rovnaký: čo najmenej politiky, rešpektovať pravidlá a odborný názor, pri práci s verejnosťou mať premyslenú koncepciu a na výdavky sa nepozerať z uhla osobného prospechu (najčastejší kameň úrazu), ale z dlhodobého prínosu pre mesto.
Aby toho verejného priestoru nebolo málo, poďte sa s nami pozrieť ešte do Soulu, čo tam holandskí architekti z MVRDV vymysleli. Profesor Bahna nám prispel svojimi architektonicko-vinárskymi postrehmi z Kapského Mesta a o medovine zasa bude reč v Smoleniciach. Nebudem už prezrádzať viac, nenechajte sa v čítaní letného ASB ničím rušiť. Ostatne, stačí si ASB predplatiť a o prísun informácií máte na celú sezónu postarané.

Mária Nováková

 

 

Architektúra
■ Druhý najvyšší mrakodrap na svete: Shanghai Tower, Šanghaj
■ Plagiáty v meste: Originál nie je banalita
■ Súčasný mestský urbanizmus: Námestie ako kultúrne fórum
■ Nový územný plán Košíc: Výsledky ideovej súťaže a stratégia mesta
■ Nadjazd nad stanicou v Soule: Viadukt skráti cestu peším
■ Rekonštrukcia synagógy v Trnave: Na prezentáciu mladého experimentálneho umenia
■ TransDanube pozdĺž Dunaja: Podpora konceptu udržateľného cestovného ruchu
■ Pešia zóna v Trnave: Obyvatelia sa dočkali vynovenej hlavnej ulice
■ Originálna svetová metropola: Architektúra a víno pri Kapskom Meste
■ Elipsa v českom Frýdlante: Konferenčná miestnosť ako mimozemská loď
■ Ašpirácie na certifikát BREEAM: Všetky športy pod ekologickou strechou
■ Zemplínska šírava priťahuje zdravou vodou: Inšpirácia najlepšími aquaparkmi v Európe
■ Pod zámkom v Smoleniciach: Včelí úľ na víno z medu
■ Prehra architektúry: Hlavná stanica – pečivo, hry a hanba

Reality a development
■ Reality a investície: Prehľad pripravovaných a dokončených projektov
■ Vydávanie záväzného stanoviska: Dá sa pomôcť investorom aj úradu?
■ Trend konferencia 2015: Neprepáľme to znova!

Stavebníctvo
■ Rozhovor s architektom Stanislausom Dukatom: Zabudnite ma nízkoenergetické stavby
■ Netradičné strechy: Nad garážami aj sloním domom
■ Na Slovensku je boj o zákazky: Otvorene o cenách v stavebníctve či o stratových zákazkách
■ Hľadáme dobrých susedov: Dostupné bývanie na nemecký spôsob
■ Udalosti, novinky: Aktuality a nové produkty na stavebnom trhu

 

« 1 z 2 »