tel.: 02/50 200 200 | e-mail: jaga@jaga.sk
ASB_2016_06-07_v350ASB > architektúra | stavebníctvo | biznis
Kúpiť toto číslo               PREDPLATNÉ               Archív vydaní               E-verzie časopisov

Keď sa súčasný primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal uchádzal o svoj post, sľuboval obyvateľom hlavného mesta, že čoskoro u nás bude tak dobre ako v iných metropolách. Vyrieši sa doprava, developerom ukáže, kde je ich miesto, mesto bude čisté, občania nebudú mať problém vybaviť svoje záležitosti na magistráte, turisti sa k nám budú len tak hrnúť a budúcnosť bude ružová…
No, chápeme, že to boli predvolebné sľuby. Nikto si hádam nemohol myslieť, že s nástupom do funkcie si primátor týždeň čo týždeň odfajkne jeden splnený sľub a než skončí volebné obdobie, bude vybavené, stôl ostane čistý. A dokážeme si predstaviť aj to, že elán z budovania krajších zajtrajškov vyprchá ako lacný parfum hneď ako na novozvoleného nadšenca začnú vypadávať zo skrine kostlivci v podobe nízkeho rozpočtu, nevýhodných zmlúv, nefunkčného aparátu a všelijakých záväzkov, o ktorých bežný smrteľník nemá ani potuchy. Rovnakú pesničku však spievajú všetci po nástupe do funkcie. Od rôznych (partajníckych aj finančných) lákadiel nezávislého primátora by sme očakávali rozhodnejšie kroky ako to, že sa v polovici mája prejde po novom Starom moste a na Potemkinov spôsob nachystá Bratislavu na predsedníctvo EÚ. Na konferencii Trendu sa posťažoval, že hlavné mesto sa rozvíja len zo súkromných peňazí. O tom, že by sa na magistráte konečne vybudovalo silné oddelenie, ktoré by malo na starosti rozvoj mesta, však snívame odvtedy, čo bol zrušený útvar hlavného architekta.
Nemôžeme sa potom čudovať, že každý developer rozvíja to, čo je v jeho záujme – teda hlavne svoj vlastný biznis. Súkromná firma nie je filantrop, hoci isté mierne náznaky toho, že predsa len nie je jedno, čo sa kde postaví, vidíme aj my v redakcii. Developeri (snáď nie len na oko) už počúvajú architektov (tvrdí Juraj Benetin z projektu Nové Lido), hoci pri stavebných nákladoch stále šetria každé euro (s tým majú skúsenosti nielen architekti, ale aj stavební dodávatelia). Vedomie, že to, čo postavia, ostane stáť desaťročia, v nich na jednej strane vyvoláva pokoru (trochu na nich tlačí verejná mienka), ale aj pochopiteľnú bohorovnosť (spoločenský tlak zase nie až taký veľký a na magistráte sa už trasú za poplatkom za rozvoj).
Po príklady, kde rozvoj mesta okrem deklarácií aj naberá reálne kontúry, nemusíme chodiť ďaleko. Do ideovej súťaže na územie okolo hlavnej stanice pod Petrovom v Brne bolo poslaných až 58 návrhov z celého sveta. Význam súťaže pre mesto ilustruje výška odmien za ocenené riešenia. Víťazi dostali 1 800 000Kč, na ceny bolo celkovo vyčlenených 5 miliónov českých korún (príjmy mesta za rok 2015 boli 10 564 milión Kč). A to sa k polohe hlavnej stanice ešte budú môcť obyvatelia mesta vyjadriť na jeseň 2016 v referende.
Svetlé zajtrajšky nás čakajú minimálne v podobe blížiacich sa prázdnin a dovoleniek. Užite si teda pekné leto a s ním aj najnovšie číslo ASB!
Príjemné čítanie!

Mária Nováková

 

 

Fotogaléria z časopisu:

« 1 z 2 »

 

Foto mesiaca
■ Mimoúrovňová križovatka
■ Most mieru pre peších
■ Bienále architektúry v znamení recyklácie
■ Môže byť architektúra hrou?

Fokus
■ Projekty v Petržalke vyvíjajú spoločenský tlak, na ťahu je mesto.
■ Európske hlavné mesto kultúry Košice rozbehlo kreatívny priemysel.
■ Trend konferencia Reality a development: Máme rok hojnosti, čo príde potom?
■ Matúš Vallo: „Dobrý verejný priestor je taký, v ktorom sú ľudia radi.“
■ Martin Porada: „Viac ako 40 % bytov si kupujúci vyberú cez mobil.“

Projekty
■ Kostol z duchovných zážitkov
■ Budúcnosť mesta Brna
■ Revitalizácia starej Mlynice a Sila

Realizácie
■ Hausbótová osada De Ceuvel
■ Park Na Špici
■ Magdas hotel pre hostí aj utečencov

Dizajn
■ Bienále architektúry v Benátkach 2016
■ Wellness Scene

Konštrukcie
■ Netradičné strechy nad športom aj priemyslom
■ Logistické centrum Lidl, Sereď
■ Nová atletická hala, Ostrava
■ Priemyselná hala, Bolsward, Holandsko

Aktuálne
■ Wienerberger Brick Award 2016
■ Výsledky 18. ročníka súťaže Progresívne, cenovo dostupné bývanie sú už známe
■ Nové formy bývania v bieloruskom Breste
■ Flešovky
■ ASB GALA 2016
■ Udalosti
■ Prehra architektúry

ASB_2016_06-07_s940

ASBsk_2016_06-07_dvojstrana_01

ASBsk_2016_06-07_dvojstrana_02

ASBsk_2016_06-07_dvojstrana_03

ASBsk_2016_06-07_dvojstrana_04

ASBsk_2016_06-07_dvojstrana_05

ASBsk_2016_06-07_dvojstrana_06

ASBsk_2016_06-07_dvojstrana_07

ASBsk_2016_06-07_dvojstrana_08