tel.: 02/50 200 200 | e-mail: jaga@jaga.sk
ASB > architektúra | stavebníctvo | biznis
Kúpiť toto číslo | PREDPLATNÉ | Archív vydaní | E-verzie časopisov

Všetko plynie, ale niečo by mohlo zostať

Panta rhei, čiže všetko plynie. Platónom skrátená interpretácia tvrdenia antického filozofa Herakleita z Efezu, že „zostupujeme i nezostupujeme do tých istých riek, sme to my i nie sme to my, lebo sa nedá dva razy vstúpiť do tej istej rieky“. Platón to chápe tak, že všetko sa neustále mení, a preto neexistuje bytie v pravom zmysle slova. Jeden z hlavných postulátov starovekej filozofie európskeho typu neomylne platí dodnes – pravda, ak do toho nezačnú vŕtať konšpiračné teórie viťúzov, ktorí hlásajú, že ani raz sa nedá vstúpiť do tej istej rieky, keďže tá stále plynie. Spochybňovanie hodnôt však ani zďaleka nie je výdobytok súčasnosti, len teraz sa akosi všetko dá ľahšie a rýchlejšie. Čo platilo včera, dnes je inak a čo bolo pred hodinou, je už dávno prehodnotené. Veď veci sú vo vývoji a v pohybe. Musíme byť flexibilní, inak ste „out“.
Globálna sieť a nízkonákladové spoločnosti skrátili vzdialenosti na našej planéte. Chodíme sa pozerať do exotiky za poslednými zvyškami ľadovcov i dažďových pralesov. Svet vysychá, hrozia regionálne konflikty, migračná vlna má presiahnuť svojím nárazom cunami. Bije sa na poplach, ale ten už mal byť dávno vyhlásený. O mladej švédskej ekologickej aktivistke Grete Thunbergovej si môžete myslieť hocičo, ale jedno sa jej podarilo – upozorniť na problémy ľudstva, ktoré doslovia horia. Pekne to nedávno Grete povedala: s niektorými lídrami veľmocí sa dá o ekologickej katastrofe rozprávať, s niektorými je škoda strácať čas. Ako by to adresovala aj Slovensku, aj tu je komunikácia občas poriadne tristná. Zmenou vlastného štýlu oslovila Grete aj ľudí, ktorí by sa inak o oblasť klimatických zmien nezaujímali. Viem, vystúpenie z komfortnej zóny je namáhavý výkon, a keď to príliš bolí, povieme si, veď to za nás niekto spraví. Nuž, veru nespraví…
Všetko plynie, aj čas, to je ale často otravná veličina. Ale občas hovorí aj o tom, že sa posúvame. Po krokoch či krôčikoch. Po letnej prestávke prišiel nedávno na trh ASB Almanach 2018/2019, teraz zase „bežné“ ASB-čko. Prvé neskoroletné, či ranojesenné. Záleží, ako sa na svet pozeráte a ako sa mení vaše vnímanie. Záleží, ako sa meníte vy. Spolu s kolegyňou Karolínou dúfam, že nájdete v ňom kvalitné čítanie, lebo niektoré hodnoty aj pri meniacom sa svete nechceme meniť. Nech vám ten čas v zmenách príjemne plynie.

Ľudovít Petránsky

 

 

Fotogaléria z časopisu:

 

Foto mesiaca
■ Vyhliadková veža nad Karpatmi
■ Andromeda Reimagined
■ Odišiel ďalší velikán – Cesar Pelli
■ Workshop 1:1

Fokus
■ Päť otázok pre mladých architektov
■ Iľja Skoček: „Každá architektonická súťaž je malým víťazstvom.“
■ Ian Bogle: „Vždy sa usilujeme o jednoduché riešenie zložitého zadania.“

Projekty
■ Kynek Rezidencie, Nitra
■ Olympijská a paralympijská dedina, Paríž
■ Koncertná sála, Ostrava
■ Inteligentná štvrť Špitálka, Brno
■ Flešovky

Realizácie
■ Hotel pod lipou Resort, Modra
■ Galéria Jamesa Simona, Berlín
■ Živé stavby, Slavkov u Brna
■ Letisko v púšti, Izrael

Malá architektúra
■ Dom pri jazere inšpirovaný jurtou, Vojka nad Dunajom
■ Pamätník novodobým veteránom, Liptovský Mikuláš

Dizajn
■ Kancelária ako DNA firmy, Bratislava
■ Súkromná základná škola, Praha

Konštrukcie
■ Fasády: Technológia, inšpirácie
■ Stavebná firma v rodičovskom dome, Belgicko
■ Rodinný dom, Nemecko
■ Bytový dom, Košice
■ Administratívna budova, Nováky
■ Novinky

Aktuálne
■ Cena AIA pre malé projekty
■ Architekt Ferdinand Milučký zanechal výraznú stopu
■ Martin Jacko: „Som presvedčený, že BIM zabezpečí digitalizáciu stavebníctva.“
■ Ako pripraviť developerský projekt na úspešné konanie EIA?
■ Archwars: Matka Božia
■ Prehra architektúry: Spomienky na autokrata