tel.: 02/50 200 200 | e-mail: jaga@jaga.sk
Môj dom
Kúpiť toto číslo | PREDPLATNÉ | Archív vydaní | E-verzie časopisov

Nie je dôležité kam, ale s kým

Milujem letiská a duty free shopy. Koľajnice, vlaky, stanice. Pumpy aj diaľnice. Jednoducho všetko, čo sa v mojich predstavách spája s cestovaním, ktoré je pre mňa pomerne jednoduchým spôsobom, ako sa vyhnúť stereotypom, ako si v živote z času na čas dopriať malú zmenu.
Zbožňujem, keď príde čas vytasiť môj malý bodkovaný kufrík či batoh a zbaliť si pár „slivák“. Celá táto moja cestovateľská slasť sa začína vlastne už v momente plánovania – kedy, kam a s kým –, následne pokračuje „veľkolepým“ balením (často ráno v deň odchodu) a napokon samotným presunom. A tu by som mohla pokojne skončiť a vrátiť sa domov, lebo – ako spieva moja obľúbená skupina – „i cesta může být cíl“. A je jedno, či má päť kilometrov alebo tisíc míľ.
Zďaleka nie som ten dobrodružný typ, ktorý krížom-krážom brázdi svetadiely s batohom na chrbte, hoci som o takom niečom vždy snívala. (Dnes mi v tom bránia už dve školopovinné deti.) A nie som ani ten typ, ktorý „vymetá“ niekoľkokrát do roka najkrajšie pláže a slní sa tam dohneda. (To je na mňa zasa príliš statické.) Vôbec mi to však neprekáža.
Hoci som žila v Ázii, strávila jedno leto v Amerike, pochodila Európu, dnes mi k šťastiu stačí výlet bárs aj do neďalekého Brna, kde po večernom divadle sedím na obrubníku s pohárom vína v ruke a za zvuku gitary starého jazzmana na malom pódiu obďaleč sa cítim prinajmenšom ako v Cannes. Alebo trojdňová turistika po vysokohorských tatranských chatách s kamoškami z detstva, alebo týždeň na ešte neobjavenej chorvátskej pláži s mojimi deťmi.
Dôležité pre mňa totiž nie je ani tak kam, ale s kým. Lebo najmä vďaka tej správnej spoločnosti sa kdekoľvek na svete cítim úplne dokonale. A to na týchto svojich cestách vlastne zbožňujem oveľa viac ako pamiatky a turistické vychytávky. Tú najlepšiu a môjmu srdcu najbližšiu spoločnosť.
Či už pocestujete sami, s deťmi, s rodinou, či s priateľmi, želám vám hladké cesty, dobré spojenia a najmä to, aby ste sa – kdekoľvek a s kýmkoľvek budete – cítili tak dobre ako doma.

P.S.: Toto vydanie je špeciálne tým, že s ním môžete tiež tak trochu „pocestovať“ do rôznych kútov zeme. Veríme, že vás inšpiruje. A možno nielen z toho interiérového hľadiska, ale i z toho cestovateľského. Šťastnú cestu!

Katarína Barošová

 

Fotogaléria z časopisu:

 

Téma čísla
■ Bývanie svetobežníkov: Máme pre vás inšpirácie, ktoré vytvoria osobitú atmosféru každého z kontinentov.
■ Afrika: Čiernobiely základ a geometrické vzory, béžová, žltá a hnedá – to všetko k vám domov prinesie nikdy sa nekončiacu letnú pohodu.
■ Amerika: Farebné a hravé Mexiko, ale i večne pozitívne heslá, kultové postavičky a ikony New Yorku. Americký sen u vás doma.
■ Ázia: Japandi je príkladom zodpovedného a zároveň tvorivého prístupu k dizajnu. Môže byť veľkou inšpiráciou pre každého z nás.
■ Austrália: Svetlé farby kombinované s modrou, pruhy a vlnovky, motívy rýb, koralov a plachetníc – dovolenka, ktorá stále trvá.
■ Európa: Najkrajšie inšpirácie do vašich letných interiérov pochádzajú z južných končín – z Talianska, zo Španielska a z Grécka.

Návštevy
■ Chata pre súčasných nomádov: Môžete ju postaviť v podstate kdekoľvek, a to bez stavebného povolenia či súhlasu stavebného úradu. Presnejšie povedané, môžete ju zaparkovať.
■ Vzdušný priestor na minipozemku: Svetlý otvorený priestor, ktorý zodpovedá modernému spôsobu života, by ste za múrmi tejto uzučkej stavby vtesnanej medzi susedné domy určite nečakali. A predsa tam je!
■ Všetky odtiene vidieka: Farby aj vône vidieka a detaily, ktoré si pamätáte z detstva, vás v tomto dome obklopia, vtiahnu a pohltia. Je jednoducho miestom, kde sa okamžite cítite ako doma a odkiaľ sa len ťažko odchádza.
■ Najdôležitejší priestor: Pre dvojicu mladých projektantov je ich byt ešte o čosi dôležitejší než pre iných – pracujú totiž doma, a tak tu trávia naozaj veľa času. Zosúladenie pracovného priestoru s obytným bolo pre nich preto podstatné.
■ Apartmán plný krásnych žien: Hoci v ňom v skutočnosti býva len jediný muž, môžeme povedať, že je aj domovom dvadsiatky žien. Ich umelecké fotografie totiž zdobia jeho steny a dodávajú mu neopakovateľnú atmosféru galérie. Vitajte v byte rokového speváka.
■ Ilustrátorka, ktorá rada mieša farby aj chute: Ideálne bývanie Tiny Minor by mohlo byť v Taliansku, s jabloňovým sadom a „hypoalergénnym“ kocúrom, ktorý by jej pri práci priadol na kolenách bez toho, aby si kýchla každých 20 sekúnd.

Bývanie
■ Nadčasový dizajn: Archetypálne dánske kreslo Modular.
■ Trendy: Najnovšie kúpeľňové trendy z veľtrhu vo Frankfurte.
■ 3 × 3: Kúpeľňový textil aj k bazénu alebo na pláž.
■ Riešenie: Menšia detská izba pre tri sestry.
■ Redakcia tvorí: Mirka a Katarína pripravili jahodovú párty.
■ Domáci pomocníci: Vyberte si pre seba ten najlepší kávovar.
■ Test: Testujeme rýchlovarné kanvice.
■ Tipy: Vychytávky do domácnosti

Záhrada
■ Skladací, flexibilný a bezúdržbový: Podľa čoho si vybrať nábytok na terasu, aby sme s ním mali čo najmenej starostí?
■ Záhradné hojdačky: Hojdanie poteší nielen deti, je to úžasný relax pre všetky vekové kategórie.
■ Mesiac v záhrade: Poradíme, kedy a akým spôsobom zavlažovať trávnik, ale i záhony plné kvetov.
■ Škola kvetinového dizajnu: Interiérom vládne nový fenomén. Vieme, akými rastlinami si vytvoríte tzv. mestskú džungľu.

Lexikón staviteľa
■ Realizácia: Súčasná chalupa – moderná verzia tradičných princípov.
■ Povrchové úpravy: Steny s atmosférou – páčia sa vám tapety, betón, tehlový obklad alebo stena ako školská tabuľa?
■ Tipy: Nové produkty, technológie, materiály.