tel.: 02/50 200 200 | e-mail: jaga@jaga.sk
Urob si sám
Kúpiť toto číslo               PREDPLATNÉ               Archív vydaní               E-verzie časopisov

Milí čitatelia,

pri písaní týchto riadkov je vonku príjemné počasie, veštiace prichádzajúcu jar, a želám si pritom, aby prišla v celej svojej kráse s farebnými vlnami kvetov v našich záhonoch či ovocných sadoch, so sviežim voňavým vzduchom a mocným bzukotom včiel. Tých veru ubúda. A nielen včiel, ale hmyzu všeobecne. Hoci technický pokrok smeruje vysoko a ďaleko, my, čo sa občas porýpeme v matičke zemi, si s nadchádzajúcou jarou uvedomujeme, aký dôležitý dosah má na nás príroda. Keby jej nebolo, niet ani nás, preto si ju treba chrániť a zveľaďovať, starať sa o ňu oveľa viac ako o autá či počítače.
Hovorí sa, že bez postrekov by sme neprežili. Nepochybne je agrochémia užitočná, napriek tomu ju vo svojich záhradkách vo forme postrekov využívajme striedmo, čo najmenej alebo vôbec nie, inak naše medonosné včely uhynú alebo odtiahnu inam a my môžeme ľahko ostať bez úrody. To je dôvod, prečo prinášame v našich článkoch aj informácie o tom, ako rozumne využívať samotnú prírodu, teda určité rastliny a živočíchy, na to, aby sme sa ubránili proti škodcom. Vyhadzovanie nebezpečných látok do prírody či množstvo výfukových plynov namiesto vzduchu bohatého na kyslík sú ďalšie príčiny ubúdania hmyzu. Pri prechádzkach prírodou neraz vidím stavebný či iný odpad v lese, v blízkosti záhrad či chatových osád, vilových štvrtí alebo pod oknami na sídliskách. A stačilo by tak málo – odpadky vyhadzovať tam, kam patria, chémiu využívať ohľaduplne k prírode a namiesto jazdenia autom chodiť troška pešo. Svet okolo nás by bol hneď čistejší, tichší aj úrodnejší.
Želám vám, milí čitatelia, aby vám prichádzajúca jar priniesla radosť z práce vonku, inšpirujúce myšlienky na skrášľovanie medziľudských vzťahov i na zveľaďovanie prostredia okolo nás.

Stanislav Botur

 

 

Fotogaléria z časopisu

« 1 z 2 »

 

Altánky v záhrade
■ Drevený altánok
■ Luxusný murovaný altánok
■ Štvorcový altánok
■ Altánok ako z rozprávky
■ Čo vysadiť k altánku
■ Záhradné altány: Inšpirácie

Záhrada a dvor
■ Apríl v záhrade
■ Lunárny kalendár
■ Aprílová poradňa
■ Trávnik na jar

■ Záhradný poradca
■ Prehľad trávnych zmesí
■ Vyvýšené záhony
■ Užitočné netopiere
■ Sliepky v záhrade

Krása v byte
■ Glazúrovaná miska
■ Podnosy na maškrty
■ Medvede pre deti
■ Papierové taštičky
■ Šikovná skrinka

Prakticky a úsporne
■ Kôš na bielizeň
■ Dobrý nákup

Stavba a rekonštrukcia
■ Pasívny dom – základy
■ Prehľad hydroizolácií
■ Montáž vodovodnej batérie
■ Stavebná poradňa: Zatepľujeme strechu

Relax
■ Krížovka